Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają ferie. A może by tak pojechać w góry? Tam jest piękna zima!

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Przed nami jeszcze tydzień ferii. Za oknami szara i jesienna pogoda. A może by tak coś zmienić? I wybrać się w podróż? Na Dolnym Śląsku wciąż można zachwycać się pięknem zimowej aury. Widoki są niesamowite! Z pobliskiego Tczewa jeżdżą do Szklarskiej Poręby bezpośrednie pociągi. Może czas na małą przygodę?

Wystarczy spakować plecak, żeby przeżyć niesamowitą przygodę! I wcale nie potrzeba na to dużych środków. Do Szklarskiej Poręby, leżącej na Dolnym Śląsku można dostać się wygodnie, jadąc bezpośrednim pociągiem z Tczewa. A bilet w obie strony można kupić już za 120 zł!

Za naszymi oknami zrobiło się jesiennie i szaro. A zima może być niesamowicie piękne! Klimat panujący w Karkonoszach jest po prostu bajeczny. Wystarczy zabrać plecak, zimowe ubrania - przede wszystkim niezbędne są raczki i wyruszyć na szlak.

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na podróżowanie, to można przyjechać tu nawet na jeden dzień! Wśród oferowanych połączeń przez PKP jest możliwość wyjazdu o godz. 23.30 na miejscu jesteśmy o godz. 8.30. Mamy cały dzień na zwiedzanie. W powrotny pociąg możemy wsiąść o godz. 20.30 i rano jesteśmy w Tczewie.

Miejscowość i jej okolice spodobają się osobom lubiącym atrakcje przyrodnicze, gdyż jest ich tu sporo.

Nazwa Szklarska Poręba została nadana po 1945 roku i jest nawiązaniem do przeszłości. Jeszcze przed nowym właścicielem działała tu pierwsza huta szkła.

Co warto zobaczyć

Wodospad Szklarki i schronisko "Kochanówka"

Wodospad Szklarki to drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach, którego kaskada osiąga wysokość 13,3 m. Potok spada szerokim strumieniem zwężającym się u dołu i skręcającym spiralnie. Malowniczo położony w eksklawie Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki, na wysokości 520m n.p.m. Na lewym brzegu skalnego progu wodospadu znajdują się okazałe marmity. Przy wodospadzie małe schronisko PTTK „Kochanówka”. W środku znajduje się bufet.

Szrenica

To karkonoski szczyt, pod którym leży Szklarska Poręba. To szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie. Można wjechać tu wyciągiem.

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły stanowią rezerwat ścisłym Karkonoskiego Parku Narodowego. Śnieżne Kotły to dwa bliźniacze kotły polodowcowe wcinające się w północny stok głównego grzbietu Karkonoszy pomiędzy Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) i Łabskim Sazczytem (1472 m n.p.m.). Położony bardziej na zachód Mały Śnieżny Kocioł jest głębszy, ale wysokość ścian skalnych jest dużo mniejsza niż w Wielkim Śnieżnym Kotle, gdzie dochodzą do 120m. Oba kotły są zamknięte potężnym wałem morenowym. Wśród rumowisk skalnych wyścielających Wielki Kocioł znajdują się dwa niewielkie Śnieżne Stawki. W zachodniej ścianie Małego Kotła odsłonięta jest żyła bazaltowa, której świat roślinny i zwierzęcy jest niezwykle bogaty i interesujący. Na krawędzi wielkiego Śnieżnego Kotła jest udostępniony szereg punktów widokowych, z których można podziwiać niezwykłe panoramy. Zimą, na krawędziach Śnieżnych Kotłów tworzą się potężne nawisy śnieżne, żlebami często schodzą lawiny śnieżne, a u podstawy skalnych ścian śnieg zalega często do późnego lata.

Wodospad Kamieńczyka

To jedna z najważniejszych atrakcji nie tylko Szklarskiej Poręby, ale i całych Karkonoszy. składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30 m wysokości, a szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 4 m. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta przez Walończyków jaskinia „Złota Jama”. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i szałas "Sielanka".

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto