Tczew. Od 75 lat Zespół Szkół Ekonomicznych kształci młodzież

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
„Homo viator - człowiek wędrowiec żyje w każdym z nas. Nie ruszają się kamienie ani drzewa. " - ks. Janusz St. Pasierb. To hasło przyświeca kadrze i uczniom współczesnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Jeszcze nie ucichły echa „Złotych Godów”, a Ekonomik wyruszył na podbój Europy i świata. Do 2006 r. szkołą nadal kierowała Eleonora Lewandowska. Od tej pory jej dzieło i dzieło jej poprzedników kontynuuje Jerzy Cisewski.

W ostatnim ćwierćwieczu kształtowania szkoły swój udział mieli wicedyrektorzy: Maria Bilińska, Ewa Moczyło, Andrzej Kiciński, Barbara Antoniuk, Wioletta Głowińska, Agnieszka Bojko, Hanna Molesztak oraz kierownicy szkolenia praktycznego: Barbara Anioła-Pawlicka i Halina Grobelna. W tym czasie Internatem i HOTELIKIEM kierowali: Małgorzata Winiarska, Erna Urbańska, Aleksandra Agacińska oraz Joanna Skerka.

W 1996 r. ZSE został przyjęty w poczet ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych, a rok później zorganizowano tu I wakacyjny obóz językowy pod patronatem MENiS-UNESCO z udziałem kadry z USA, który nieprzerwanie organizowano do 2019 r.

Pięćdziesięcioletnie doświadczenie grona pedagogicznego i absolwentów, podróże po Polsce, współpraca z Alfredem Schickentanz, doświadczenia amerykańskich edukatorów zbliżyły szkołę ku Honorowemu Obywatelowi Tczewa, kandydatowi na Patrona Szkoły, ks. Januszowi St. Pasierbowi, któremu w 1998 r. poświęcono sesję naukową z udziałem znawców jego życia i twórczości oraz prezesa Fundacji im. ks. Pasierba Marii Wilczek.

W tym też roku szkole nadano imię ks. Janusza St. Pasierba, a w holu zawisło epitafium ks. Pasierba dłuta Gustawa Zemły, ukazała się publikacja Ks. Janusz St. Pasierb – patron Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, zorganizowano także stałą ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Patrona Szkoły.

W tym czasie organem prowadzącym i dyspozytorem jej majątku został Powiat Tczewski.
Wieloletnia współpraca polsko-niemiecka zaowocowała podpisaniem w roku 1999 umowy o przyjaźni i współpracy z Holzkamp-Gesamtschule w Witten (miasto partnerskie Tczewa). Ekonomik aktywnie uczestniczy w życiu miasta, powiatu i regionu, słynie z organizacji bankietów i obsługi kelnerskiej, m.in. pobytu Jana Pawła II w Pelplinie czy inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej.

Szkołę i internat pokochali nie tylko Pasierbolodzy, ale i Norwidolodzy, czego efektem stały się Ogólnopolskie Sympozja Norwidologów w 2000 r. i 2008 r. Ekonomik stał się miejscem zjazdów ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych oraz Fundacji Liceów Handlowo-Kupieckich oraz wielu konferencji szkoleniowych czy finały turniejów. O szkole się mówi, o szkole się pisze, a tczewski Ekonomik intensywnie pracuje, by w 2002 r. zatwierdzić unikatowy w skali kraju, autorski wieloletni program wychowawczy inspirowany życiem i twórczością ks. Janusz St. Pasierb – patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, („TWORZYĆ SIEBIE, WYNALEŹĆ SWOJE ŻYCIE, DAĆ INNYM MOŻLIWOŚĆ ROZWOJU”) i otrzymać Pomorski Certyfikat Jakości Edukacji w zakresie Rodzice są partnerami w podejmowanych przez szkołę działaniach (2004).

Dalsze działania społeczności szkolnej związane z patronem ks. Janusza St. Pasierbem to sesje popularnonaukowe: Wiara, nadzieja i miłość w twórczości ks. Pasierba; Ks. Janusz St. Pasierb - twórca w przestrzeni kultury; Homo Viator - człowiek wędrowiec żyje w każdym z nas; publikacje : Ks. Janusz St. Pasierb - nasz Patron, Ks. Janusz St. Pasierb w anegdocie; Ks. Janusz St. Pasierb - myśli; Ks. Janusz St. Pasierb - twórca w przestrzeni kultury; tomiki wierszy: W rytmie dnia i pór roku; Poeta jest moim bratem; Takie niemożliwe piękno. Ekfrazy; płyta z utworami ks. Pasierba w wykonaniu chóru szkolnego Nie czekaj na życie; wystawy: Galilejska uroda Kociewia…; 2018 - rok ks. Janusza St. Pasierba; Szkoła współorganizuje: Rok k. Janusza St. Pasierba na Pomorzu (2013); Rok ks. Janusza St. Pasierba w powiecie tczewskim (2018) oraz tworzy i propaguje Pomorski szlak kulturowo-turystycznego ks. Pasierba.

Na 60 lecie we współpracy ze szkołą partnerską Holzkamp-Gesamtschule z Witten pojawia się międzynarodowe przedsięwzięcie w ramach projektu Sokrates – Comenius. Od tej chwili nauczyciele i uczniowie corocznie wyjeżdżają za granicę, uczestnicząc w spotkaniach ze szkołami partnerskimi, realizując projekty unijne oraz w ramach działalności Klubu Europejskiego.

W latach 2012 – 2020 Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. J. Pasierba w Tczewie zrealizował 8 projektów (Leonardo da Vinci, Erasmus +, POWER), dzięki którym prawie 300 uczniów i uczennic miało okazję odbyć praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Irlandii oraz realizować wymianę z młodzieżą z Belgi, Holandii, Austrii, Francji.

Podsumowując 75 lat działalności szkoły, śmiało można powiedzieć, że Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba, jest szkołą niezwykłą: wprawdzie uczy, przypominając pod tym względem każdą inną szkołę, ale także wychowuje, kształtując charaktery tych wszystkich, którzy przez nią przechodzą.

Jerzy Cisewski

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie