Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Myśliwi z okręgu gdańskiego wspomagają pomorską służbę zdrowia ZDJĘCIA

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Przekazanie sprzętu medycznego dla Szpitali Tczewskich
Przekazanie sprzętu medycznego dla Szpitali Tczewskich Krystyna Paszkowska
4 maja 2020 r. myśliwi okręgu gdańskiego przekazali nieodpłatnie placówkom opieki zdrowotnej z terenu powiatów: tczewskiego (Szpitale Tczewskie S.A., przy ul. 30-go Stycznia 57/58 w Tczewie), starogardzkiego (Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o. w Starogardzie Gdańskim) oraz gdańskiego (Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Pruszczu Gdańskim) generatory ozonu. Koszt jednego urządzenia wynosi 3.160 zł.

Wsparcie, jakie otrzymują Szpitale Tczewskie S.A. bardzo cieszy prezesa zarządu Szpitali Tczewskich.

- Skala pomocy, szczerze mówiąc, przerosła nasze oczekiwania - mówi Maciej Bieliński, prezes Szpitali Tczewskich w Tczewie. - Dużo firm z powiatu tczewskiego, z miasta zaangażowało się wiele firm, które przekazały nam sprzętu: przyłbice, maski, środki do dezynfekcji. Nawet zakup respiratorów dwie z Tczewa postanowiły sfinansować. Przekazano nam kombinezony.

Prezes Bieliński przyznaje, że na rynku cały czas jest problem z maseczkami, przyłbicami ochronnymi, z ochroną indywidualną. Te ilości, które już płyną z Chin, czy przylatują samolotem są rozdysponowywane po wszystkich szpitalach, więc do nas trafia relatywnie niewiele. Ciężko jest też to kupić, ale na tę chwilę radzimy sobie, też dzięki tym wszystkim firmom.

Czy tczewskiemu szpitalowi w minionym czasie groziło zamknięcie w związku z koronawirusem? - Tak, mieliśmy taką sytuację, że jeden z pacjentów miał objawy mogące sugerować zakażenie - mówi prezes Szpitali Tczewskich. - Nie potwierdziło się, ale środki zaradcze i tak trzeba było wdrożyć. Zresztą, co jakiś czas musimy dezynfekować pomieszczenie Izby Przyjęć. Zrobiliśmy bardzo dużo wymazów.

- Wyszliśmy z z inicjatywą,aby ogłosić zbiórkę wśród myśliwych i kół łowieckich naszego okręgu z  przeznaczeniem na "Pomoc dla służby zdrowia w  walce z  COVID-19" - mówi Michał Laska, Łowczy Okręgowy w Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku. - Ta inicjatywa spotkała się z powszechnym zrozumieniem i entuzjazmem braci myśliwskiej naszego okręgu, a odzew kół łowieckich przerósł oczekiwania.

Zebraliśmy znaczną kwotę. Ta akcja cały czas jeszcze trwa. Na razie udało nam się zakupić 12 ozonatorów. Przekazujemy je jednostkom służby zdrowia na terenie naszego okręgu, tj. powiat tczewski, starogardzki, gdański, kościerski, kartuski, wejherowski, pucki oraz Gdańsk i Gdynia. Maseczki, przyłbice to sprzęt deficytowy. Nie jesteśmy w stanie tego sprzętu pozyskać w rozsądnych cenach. My byliśmy w stanie zakupić ozonatory, które ogą posłużyć do dezynfekcji pomieszczeń czy pojazdów w walce z koronawirusem.

- Staramy się pomagać wszędzie gdzie jest taka potrzeba - mówi Zdzisław Kamieniecki, członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Gdańsku, Koło Łowieckie "Szarak" w Tczewie. - Tych ozonatorów zakupiliśmy 12, bo tylko tyle było dostępnych. Będziemy starali się odpowiadać na potrzeby placówek medycznych w miarę swoich możliwości.

Myśliwi podkreślają, że łowiectwo jest szczególną dziedziną życia społecznego, która łączy harmonijnie ochronę przyrody ojczystej z polowaniem, posiada walory kulturotwórcze, wychowawcze, rekreacyjne oraz gospodarcze. Zadania z  zakresu łowiectwa realizują myśliwi zrzeszeni w  Polskim Związku Łowieckim, zgodnie z obowiązującym prawem, z poszanowaniem tradycji i etyki łowieckiej.

- W  historii Polski łowiectwo zajmuje znaczące miejsce, wnosząc wymierny wkład do materialnej i duchowej kultury narodu, co znalazło odzwierciedlenie w sztuce, w tym w  literaturze, malarstwie i  muzyce, formując trwałe wartości etyczne oraz zwyczaje łowieckie - mówi Łowczy Okręgowy. - Współcześni myśliwi wartości te kultywują i wzbogacają. Od wielu lat myśliwi okręgu gdańskiego Polskiego Związku Łowieckiego wspierają i  angażują się w liczne akcje charytatywne oraz społeczne.

- W obliczu  stanu epidemii wywołanego koronawirusem SARS-CoV-2  myśliwi okręgu gdańskiego Polskiego Związku Łowieckiego, doceniając wielki wkład i wysiłek na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, pragną okazać swą wdzięczność pracownikom służby zdrowia, którzy z tak wielkim poświęceniem i  zaangażowaniem wypełniają swą misję - wyjaśniają myśliwi.

Zebrane środki finansowe zostały przeznaczone między innymi na zakup 12 generatorów ozonu – urządzeń wykorzystywanych do dezynfekcji pomieszczeń oraz pojazdów. - W dobie zmagania się z niebezpiecznym wirusem wywołującym ostrą chorobę układu oddechowego COVID-19 urządzenia takie są bardzo przydatne w placówkach ochrony służby zdrowia - mówi Zdzisław Kamieniecki.

Kolejne urządzenia zostaną w najbliższych dniach przekazane szpitalom w  powiatach: puckim, wejherowskim, kartuskim, kościerskim, a także z  terenu Gdańska oraz Gdyni.

Koła łowieckie oraz myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim (Okręgu Gdańskim) wspomagają w ten sposób placówki służby zdrowia, które obsługują społeczności lokalne, w których myśliwi żyją i pracują na co dzień, wykonując swe zadania z zakresu łowiectwa i ochrony przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto