Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stracili pieniądze! Oprogramwanie przejęło władzę nad urządzeniami mieszkańców Kociewia!

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Wszystko przez oprogramowanie, które przejęło sterowanie nad ich sprzętami
Wszystko przez oprogramowanie, które przejęło sterowanie nad ich sprzętami KPP Starogard Gdański
Zainstalowali na swoim komputerze lub smartfonie oprogramowanie i stracili swoje pieniądze! Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na zdalny pulpit”, Oszuści kontaktują się z ofiarami telefonicznie lub przez Internet. Przedstawiają się za pracowników banków lub doradców finansowych. Przekazują swoim przyszłym ofiarom informację o odnotowanych próbach przejęcia ich kont bankowych lub oferują bardzo zyskowną inwestycję w kryptowaluty. Celem przestępców jest namówienie swoich rozmówców do zainstalowania na komputerach lub telefonach oprogramowania pozwalającego na zdalne przejęcie urządzenia i dostęp do bankowości elektronicznej swojej ofiary.

Tylko w tym miesiącu do Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim zgłosiło się 3 mieszkańców Kociewia, którzy namówieni przez oszustów zainstalowali na swoim komputerze lub smartfonie oprogramowanie AnyDesk-oprogramowanie, które umożliwia zdalne przejęcie urządzenia. W efekcie przestępczych działań 44-letni mieszkaniec Starogardu Gdańskiego stracił ponad 22 tys. zł., a na kontach bankowych kolejnych dwóch osób pokrzywdzonych, odnotowano próby wyłudzenia kredytów o łącznej wartości blisko 130 tys. zł.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność w czasie telefonicznych oraz mailowych kontaktów z osobami podającymi się za pracowników banków lub doradców finansowych. Oszuści zawsze wykorzystują ufność swoich ofiar. Aby osiągnąć cel, przestępcy przekazują swoim przyszłym ofiarom informację o odnotowanych próbach przejęcia ich kont bankowych lub oferują bardzo zyskowną inwestycję w kryptowaluty.

- Oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu do zdalnej obsługi komputera np. AnyDesk, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to często wcale nie seniorzy, a osoby około 40 roku życia, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać - mówi asp. sztab. Marcin Kunka, rzecznik prasowy starogardzkiej policji.

Policjanci ostrzegają:

- pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator,
- oszuści proszą o zainstalowanie programu do przejmowania zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe,

  • najczęściej ofiara straszona jest informacją o próbach przejęcia jej konta osobistego lub kuszona obietnicą szybkich
    zysków.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swojego konta bankowego i poufnych danych wymaganych do logowania w bankowości elektronicznej. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto