Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard. Nowy budynek przychodni ZDJĘCIA

Maciej Jędrzyński
Rozbudowana została Przychodnia Leczenia Uzależnień w Starogardzie Gdańskim. Nowy obiekt placówki musi być jeszcze wyposażony, co ma nastąpić w ciągu 2015 roku

Jest to budynek o powierzchni użytkowej 427 m kw., w tym około 100 m kw. będzie stanowić zaplecze dla sąsiedniego boiska OSiR przy ul. Harcerskiej. Obok nowego budynku powstały też miejsca postojowe. Inwestycja kosztowała w sumie 1 mln 409 tys. zł - w tym 280 tys. to środki własne PLU, pozostałe nakłady inwestycyjne poniosło miasto, a udział tego, co będzie przeznaczone dla OSiR, to równowartość kwoty 266 tys. zł. Obiekt nie jest jeszcze oddany do użytkowania, gdyż trzeba go wyposażyć, a zadanie to ma być realizowane w ciągu 2015 r.
Uroczyste zakończenie inwestycji i odbiór nieruchomości zorganizowano z udziałem obecnych, jak i poprzednich władz miasta, które podjęły kilka lat temu decyzję o rozbudowie.

- Nie mieściliśmy się już w dotychczasowych pomieszczeniach, a chcemy nie tylko zapewnić godziwe warunki pacjentom korzystającym z pomocy przychodni, ale również powiększać zakres naszych świadczeń dostosowując ofertę placówki do potrzeb mieszkańców naszego miasta i powiatu - mówi Maria Berezowska-Makowska, kierownik PLU w Starogardzie Gd. - Jest bowiem coraz większe zapotrzebowanie na pomoc w zakresie leczenia uzależnień nie tylko chemicznych (alkohol, narkotyki, leki), ale także uzależnień tzw. behawioralnych, takich jak np. hazard, zakupoholizm, pracoholizm.

Placówka chce też poszerzyć ofertę dla członków rodzin osób uzależnionych oraz osób znerwicowanych, cierpiących na zaburzenia depresyjne czy lękowe. Tempo życia oraz stres towarzyszący codzienności powodują, że osoby bardziej wrażliwe czy mniej odporne potrzebują pomocy.

W Przychodni Leczenia Uzależnień funkcjonują dwie poradnie posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Są to: Poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia oraz Poradnia terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych (współuzależnienie to cierpienia i zaburzenia członków rodziny osoby uzależnionej). Nieodpłatnie udziela się świadczeń osobom uzależnionym od alkoholu i członkom ich rodzin. Placówka niesie też pomoc osobom wywodzącym się z rodzin dysfunkcyjnych, osobom doświadczającym przemocy, w tym również dzieciom krzywdzonym, bądź wykorzystywanym seksualnie.

Według ostatnich danych, z 2013 roku, z usług placówki skorzystało 617 osób uzależnionych od alkoholu, 73 osoby uzależnione od narkotyków, 614 osób współuzależnionych (w tym osoby doświadczające przemocy w rodzinie) oraz 717 dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto