Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard. Muzeum - senegalskie zapasy w fotografii

RED.
Starogard. Muzeum - senegalskie zapasy w fotografii
Starogard. Muzeum - senegalskie zapasy w fotografii
Starogard: Muzeum Ziemi Kociewskiej zaprasza na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Ludwika Szakiela pn. „Laamb – senegalskie zapasy”, w dniu 6 grudnia, o godz. 18.

Kilka lat temu autor tych fotografii spędził całe popołudnie, fotografując miniturniej zapaśniczy zorganizowany wprost na plaży Barceloneta przez tamtejszych Senegalczyków, stanowiących nieliczną, lecz zwartą diasporę bardzo przywiązaną do swoich obyczajów i kultury. Zafascynowała go atmosfera fiesty jaka towarzyszyła zawodom. Po niespełna godzinie do walk dołączyli inni plażowicze, a publiczność - miejscowi i turyści - niestrudzenie dopingowała zawodników w rytmach afrykańskiego reggae.

Tak oto powstała seria zdjęć o laamb - czyli tradycyjnych senegalskich zapasach. Wystawa w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim potrwa od 6 grudnia 2013 do 15 marca 2014 r. Na wystawę składa się 30 wydruków fotograficznych o wymiarach 40x40 cm. Zdjęciom towarzyszą ciekawostki z historii zapasów.
Laamb w języku Wolofów znaczy ‚walczyć’. Ten tradycyjny sport konkuruje w Senegalu z futbolem i zyskał bardzo na popularności u młodych wraz z pojawieniem się pokolenia „Boul Fale” - „nie przejmuj się” - w połowie lat 90-tych. Laamb był ściśle związany z porą deszczową i żniwami. U Lebou (kuzynów Wolofów) walczono po dobrych połowach na Atlantyku. Młodzież w duchu sportu udowadniała swoją waleczność i męskość. Turnieje były organizowane po pracach na polu, na głównym placu, aby wyłonić sezonowego mistrza wioski lub okolic.
Zapasy laamb są dziś zawodowym sportem. Łaczą judo, boks i tradycyjną technikę walki. Walki toczą się w ograniczonym kole i każdy zapaśnik stara się rzucić przeciwnika na ziemię. Przegrywa ten, którego wszystkie cztery kończyny będą równocześnie w kontakcie z ziemia, zostanie przewrócony lub wyrzucony z koła.
Źródło tekstów: www.afryka.org

O AUTORZE
Ludwik Szakiel - urodzony w 1969 na Łotwie w Daugavpils, mieszka w Gdańsku. W 2011 r. obronił dyplom z fotografii pn. “Niezwykłość zwykłych rzeczy” w Trójmiejskiej Szkole Fotografii w Sopocie. Pasjonuje się fotografią uliczną, uprawia pejzaż miejski, portret społeczny, fotografię makro. W poszukiwaniach fotograficznych ważne miejsce zajmuje człowiek i cel jego egzystencji, a także odkrywanie harmonii i piękna w codziennej rzeczywistości. Ulubieni mistrzowie to Bresson, Salgado, Erwitt, Maspons, Mapplethorpe, Weston.

Więcej zdjęć autora na stronie www.szakiel.com

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto