MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard muzeum: Prześladowania chrześcijan. Nowa wystawa

mj
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim mają zaszczyt zaprosić na wystawę fotograficzną pt. Prześladowania chrześcijan w współczesnym świecie. Wernisaż w dniu 11 grudnia, w czwartek, o godz. 18, w siedzibie muzeum przy ul Bocznej 2.

Współcześnie w ponad 70 krajach na świecie dochodzi do prześladowań chrześcijan, oznacza to, że w co trzecim kraju łamane jest podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej, które zapewnia nam 18 art. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Od początku pojawienia się chrześcijaństwa na ziemi zamordowano ok. 70 milionów chrześcijan: z każdym rokiem liczba męczenników rosła, w roku 40 po Chrystusie wynosiła 1 000 osób, w 50 r. 1 400, w 150 r. – 40 500, w 200 r. 217 800, w 250 r. 1 171.000, a w 300 r. już 6 299 000.

W XX w. zamordowano za wiarę w Jezusa Chrystusa 45 milionów chrześcijan, co stanowi 65% wszystkich chrześcijańskich męczenników. Statystycznie w XX w. każdego dnia ginęło średnio 1246 chrześcijan. To jest – 455.000 chrześcijan rocznie. Pierwsze dziesięciolecie XXI w. przynosi rocznie ponad 170.000 nowych męczenników. Są to tylko szacunki, niemniej jest to liczba „bezpieczna”, czyli zaniżona, ponieważ w takich krajach jak Erytrea, Afganistan, Somalia, Laos, Tadżykistan, Uzbekistan czy Kolumbia, gdzie dyktatorzy, czy ludzie partii często ukrywają zabójstwa pod przykrywką tajemniczych zgonów w wyniku „wypadków”, „chorób”, „zaginięć”, zabójstw dokonywanych w celach, aresztach domowych, obozach koncentracyjnych liczba zabitych jest trudna do ustalenia.

W 2013 roku zamordowano 22 księży, w obecnym roku taki sam los spotkał już 14 kapłanów.
Wiele osób może wyrażać zdziwienie z powodu tak przerażających danych odnośnie prześladowania chrześcijan i mówić, że przecież nic o tym nie słyszymy w ogólnopolskich czy światowych mediach!

W połowie maja br. w północnej Belgii muzułmanie zaatakowali katolickiego diakona. Do zdarzenia doszło w kawiarni. Diakon na ubraniu miał przypięty krzyżyk. Znak ten doprowadził do wściekłości przebywających tam kilku muzułmanów, którzy najpierw obrzucili diakona wulgarnymi oskarżeniami o pedofilię. Kiedy właściciel kawiarni zainterweniował w jego obronie, muzułmanie dopuścili się ataku na diakona i dotkliwie go pobili. Diakon Leo van Ginka trafił do szpitala z połamanymi żebrami.

Zdjęcia, które oglądamy na tej wystawie, pochodzące z konkretnych krajów, ukazują dramatyczną sytuację chrześcijan w tych państwach. Nie chcemy, aby była to tylko wystawa, lecz również prośba i zachęta do modlitwy.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomaga chrześcijanom w ponad 140 krajach świata. Swoją pomoc kieruje szczególnie do chrześcijan prześladowanych, którzy swym cierpieniem dają przykład ogromnej miłości i przywiązania do Chrystusa i Kościoła. W Polsce Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od 6 lat organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Dzień ten ma na celu uwrażliwienie Polaków na problem łamania prawa do wolności religijnej, które jest podstawowym prawem każdego człowieka. Poprzez ten Dzień wypełniamy również słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane we Francji w roku 1980: „Kościół milczenia nie jest na Wschodzie, on jest na Zachodzie; to wy nie macie odwagi by mówić! … Nie ma już Kościoła milczenia, ja będę głosem tych, którzy głosu nie mają!”

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto