Starogard Gdański wyróżniony w kraju i województwie

Materiał informacyjny Gminy Miejskiej Starogard Gdański
Udostępnij:

Starogard liderem powiatu
Gmina Miejska jest liderem powiatu starogardzkiego pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Przyznane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej wyróżnienie 18 listopada podczas uroczystej gali w Gdańsku odebrał zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. Na 119 gmin województwa pomorskiego Starogard zajął 19 miejscu w Rankingu.

– Ranking Gmin Województwa Pomorskiego to wyjątkowa inicjatywa, którą realizujemy we współpracy z Urzędem Statystycznym w Gdańsku. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. Udział w nim jest bezpłatny. Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu. W ramach rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Gdańska, Gdyni, Słupska i Sopotu – powiedział prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Cezary Trutkowski.

Starogard Gdański w Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego został liderem powiatu starogardzkiego, czyli gminą najdynamiczniej się rozwijającą, która zapewnia mieszkańcom coraz lepsze warunki do życia.

- Z jednej strony bardzo nas cieszy to wyróżnienie, z drugiej - motywuje do jeszcze cięższej pracy, by utrzymać pozycję lidera, a jednocześnie poprawić swoją lokatę w Rankingu. W imieniu władz Starogardu Gdańskiego chciałbym szczególnie podziękować Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za obiektywną ocenę pomorskich samorządów, która bazuje wyłącznie na statystykach i wskaźnikach obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Dla nas samorządowców to cenne źródło informacji, jeśli chodzi o kształtowanie dalszych planów rozwojowych naszych „małych Ojczyzn” – powiedział wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

Po podsumowaniu Rankingu i wręczeniu nagród, które odbyło się 18 listopada br. w Gdańsku, wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna wygłosił wykład pn. „Inwestycje w nowym okresie programowania”.


Starogard symbolem Nowej Generacji Usług Publicznych
Starogard Gdański otrzymał prestiżowy tytuł „Symbol Polskiej Samorządności 2021”. Znalazł się w gronie dziesięciu gmin i powiatów w Polsce wyróżnionych za działania na rzecz rozwoju lokalnej samorządności. Nagrodę odebrał prezydent miasta podczas uroczystej gali 18 listopada w Katowicach. Starogard został doceniony za dynamiczny rozwój miasta, współdziałanie z innymi samorządami, organizacjami pozarządowymi i biznesem oraz budowanie pozytywnych relacji na linii samorząd-mieszkaniec.

„Symbol” to ogólnopolski program promocyjny, którego celem jest promowanie najlepszych w swoich branżach przedsiębiorstw, instytucji, samorządów i jednostek naukowych. Jego inicjatorami są dziennikarze „Monitora Rynkowego” niezależnego dodatku „Gazety Prawnej” oraz „Monitora Biznesu” związanego z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Nagrodę od 10 lat przyznaje Kapituła pod przewodnictwem Henryka Warkocza – prezesa Iterdont Support Q Sp. z o.o.

– „Symbol” to potęga, to szeroko pojęta jakość, wreszcie to znak, że każdy, kto się nim posługuje, stanowi wzór dla innych - jest bowiem przykładem podmiotu, który jest blisko ludzi, jest z nimi każdego dnia i skutecznie przyczynia się do rozwoju demokratycznej Polski – mówił Jakub Lisiecki - redaktor naczelny „Monitora Rynkowego” oraz „Monitora Biznesu”. - Dlatego podczas tegorocznej Gali nagradzamy reprezentantów szeroko pojętych usług publicznych, jakie są wykonywane dla dobra wszystkich obywateli. Nagradzamy firmy, przedsiębiorstwa, instytucje i samorządy, które działając na swoich lokalnych rynkach, charakteryzują się najwyższą jakością zarządzania, innowacyjnością, sprawnością w pozyskiwaniu i dysponowaniu środkami unijnymi, dbałością o ekologię, ale nade wszystko o szeroko pojęte dobro mieszkańców. Przyznajemy „symbole” przedstawicielom Nowej Generacji Usług Publicznych – spuentował redaktor.

Starogard Gdański znalazł się w gronie 10 miast, gmin i powiatów, które sięgnęły po prestiżowy tytuł „Symbol 2021”.

- Zmiany społeczno-gospodarcze, poprawa infrastruktury i niesamowity rozwój – tak krótko można scharakteryzować ostatnie 6 lat w Starogardzie Gdańskim, gdzie wykonano wiele ważnych inwestycji, które poprawiły jakość życia mieszkańców. Miasto cieszy się dużym zaufaniem społecznym, kieruje uwagę na potrzeby mieszkańców i z powodzeniem współpracuje z lokalnymi i wojewódzkimi samorządami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami, czym w pełni zasłużyło na tytuł „Symbolu Polskiej Samorządności 2021” – powiedziała prowadząca Joanna Drzazga-Lisiecka właścicielka PubliCyty Media Group członkini Kapituły Konkursowej.

Nagrodę z rąk redaktora naczelnego Jakuba Lisieckiego odebrał prezydent miasta Janusz Stankowiak.

- To kolejne wyjątkowe i bardzo cenne wyróżnienie dla miasta, które przejmuję w imieniu wszystkich mieszkańców Starogardu Gdańskiego i w ich imieniu bardzo dziękuję Kapitule za tę niezwykłą nagrodę. Mottem naszego miasta jest hasło „Tu rodzą się gwiazdy”. Między innymi w Starogardzie Gdańskim urodził się Kazimierz Deyna, a swoją karierę rozpoczynał Andrzej Grubba. Hasło można interpretować w różny sposób, bo do tych „gwiazd” zaliczamy nie tylko wybitnych sportowców, działaczy kulturalnych, muzyków, pisarzy czy innych artystów, ale również przedsiębiorców i działaczy społecznych, którzy o rozwoju Starogardu myślą w sposób aktywny i nieszablonowy, a swoje pomysły skutecznie przekuwają w rzeczywistość. Jeszcze raz dziękując, zapraszam do stolicy Kociewia, bo Starogard to miasto przyszłości - mówił podczas gali prezydent Janusz Stankowiak.

Oprócz Symboli 2021 podczas gali wręczone zostały również statuetki liderów Nowej Generacji Usług Publicznych w zakresie ekologii, służby zdrowia, innowacji i spółdzielczości mieszkaniowej.

Dodaj ogłoszenie