Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gdański. Oszuści wykorzystują czas spisu powszechnego

Kinga Furtak
Kinga Furtak
pixabay
Trwa Narodowy Spis powszechny. Oszuści ze Starogardu Gdańskiego już wykorzystują ten czas, aby zdobyć zaufanie mieszkańców i wyłudzić cenne dane. Do policji spływają już zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości.

Na terenie całego kraju trwa Narodowy Spis powszechny. Obowiązkową forma jest samospis internetowy, natomiast uzupełniającą spis przez telefon. Realizując swój obywatelski obowiązek pamiętajmy jednak o zachowaniu ostrożności, aby nasze dane osobowe nie trafiły w niepowołane ręce.

- Policjanci ze starogardzkiej komendy przyjęli zgłoszenie, że jedna z mieszkanek powiatu starogardzkiego została oszukana przez osobę podającą się za rachmistrza. Na początku marca kobieta otrzymała list bez znaczka pocztowego adresowany rzekomo przez Urząd Statystyczny, z informacją, że w ciągu kilku dni skontaktuje się z nią rachmistrz spisowy, w celu uzyskania danych do spisu powszechnego. Po kilku dniach zadzwoniła kobieta przedstawiająca się jako rachmistrz, wypytując o dane osobowe zgłaszającej jak i rodziny. Kobieta, która udzieliła informacji rzekomemu rachmistrzowi, usłyszała, że spis powszechny telefoniczny, będzie odbywał się w maju. W związku z tym zadzwoniła za pośrednictwem infolinii do Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie udzielono jej informacji, iż nie widnieje w spisie powszechnym. Wszystko wskazuje na to, że kobieta podająca się za rachmistrza w rzeczywistości nim nie była. Obecnie policjanci prowadzą czynności wyjaśniające, w celu ustalenia osoby podszywającej się za rachmistrza - mówi asp. Małgorzata Szweda, z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.

Policjanci apelują o ostrożność i zachęcają do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakich pytań się spodziewać, a na jakie nie udzielać informacji. Pytania dotyczące numerów kont bankowych, danych do logowania, czy posiadanych kosztowności, powinny od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, ponieważ takich pytań nie ma w formularzu spisu powszechnego.

Przypominamy, że do 30 września 2021 roku trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Tradycyjnie raz na 10 lat GUS pyta mieszkańców Polski „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotne kwestie związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Wyniki spisu są niezwykle istotne w zarządzaniu państwem, ale także województwem, powiatem czy gminą. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub przy pomocy rachmistrza spisowego. Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br. GUS uruchomił specjalną infolinię spisową: 22 279 99 99, gdzie można zasięgnąć informacji.

Szczegółowe informacje o spisie powszechnym można znaleźć na stronie: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – strona informacyjna o Narodowym Spisie Powszechnym 2021.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto