Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Sensacyjne odkrycia na Rynku. Podczas prac ziemnych natknięto się na prawdziwą gratkę ZDJĘCIA

Kamila Chrapkowska
Od czerwca 2017 r. trwa przebudowa starogardzkiego rynku w ramach realizowanego przez miasto projektu pn. „Starogardzki Rynek od nowa – ochrona dziedzictwa kulturowego i podniesienie jakości historycznej przestrzeni publicznej w Starogardzie Gdańskim” o wartości 18,7 mln zł. Prace remontowe od samego początku prowadzone są pod ścisłym nadzorem archeologicznym.

Do tej pory udało się odnaleźć m.in. zabytkowe rury wodociągowe, średniowieczny bruk, przedproża, fragment baszty młyńskiej, pręgierz, wtórne pochówki, naczynia ceramiczne, przęślik i parę monet.

- W tej chwili kończymy wykopy badawcze, które mieliśmy polecenie zrobić, mianowicie wykopy wyprzedzające budowę fontanny - mówi Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska, archeolog. - W jednym z wykopów mamy piękne relikty piwnic średniowiecznego ratusza, w związku z czym najprawdopodobniej będzie kłopot z podłączeniem tutaj kabli, bo trzeba by te mury niestety porozkuwać. Dlatego w tej chwili, wyprzedzając wszelkie decyzje administracyjne, wykonawca zastanawia się, jak zmodyfikować projekt, aby podczas prac budowlanych nie uszkodzić starych murów – dodaje. Ale to nie koniec niespodzianek. Fundamenty kamienne brane dotychczas za fragment pręgierza okazały się być najprawdopodobniej obrysem średniowiecznej studni, która, jeśli władze miasta zdecydują o jej odtworzeniu i np. zadaszeniu, ma szanse stać się jedną z ciekawszych atrakcji na odnowionym rynku.

O pomysłach na wyeksponowanie odkrytych murów ratusza rozmawiano natomiast podczas ostatniego spotkania komitetu rewitalizacji. Rozwiązań jest wiele, jednak żadna wiążąca decyzja w tej sprawie nie może zostać podjęta bez uprzednich analiz i kalkulacji. Losy dalszych prac archeologicznych rozstrzygną się podczas zaplanowanych w tym tygodniu rozmów władz miasta z wojewódzkim konserwatorem zabytków, ponieważ odkrycie murów średniowiecznego ratusza zwiększa zakres prac archeologicznych, a co za tym idzie, koszt realizacji inwestycji.

- Ten ratusz nie był przewidywany w kosztach, bo nikt nie wiedział, że taki ratusz tu był, więc myślę, że będzie ciężko te pieniążki po prostu przy tego typu wielkiej inwestycji jeszcze znaleźć. Nadzieja we władzach miasta – ocenia pani archeolog. Niezależnie od wyniku rozmów i decyzji władz, pracujący na rynku archeolodzy zapraszają mieszkańców do pomocy w odkrywaniu historii Starogardu od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto