Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe do 34 km od Starogardu Gdańskiego. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 27 - 28 kwietnia?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz trasę rowerową w okolicy Starogardu Gdańskiego? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych propozycji. Są zróżnicowane pod względem trudności czy dystansu, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 34 km od Starogardu Gdańskiego. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe w pobliżu Starogardu Gdańskiego proponujemy na weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe w okolicy Starogardu Gdańskiego

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 34 km od Starogardu Gdańskiego, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 27 kwietnia w Starogardzie Gdańskim ma być 17°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 42%. W niedzielę 28 kwietnia w Starogardzie Gdańskim ma być 21°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Trasa na Lisewiec

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 47,81 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 132 m
  • Suma podjazdów: 827 m
  • Suma zjazdów: 839 m

Voyo1 poleca trasę mieszkańcom Starogardu Gdańskiego

Dobra trasa na wypad turystyczny na szutry i leśne ścieżki.
Zaskakująca duża ilość szutrów pozwala cieszyć się spokojną jazdą.
Na pewno te drogi będą jeszcze mnie widziały wiele razy.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Szlak po Dolinie Dolnej Wisły Zachód (Tczew - Cierpice) - Rowerowy Czarny ver. 2018

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 227,37 km
  • Czas trwania wyprawy: 554 godz. i 25 min.
  • Przewyższenia: 90 m
  • Suma podjazdów: 1 106 m
  • Suma zjazdów: 1 087 m

JJ_Active poleca trasę mieszkańcom Starogardu Gdańskiego

Szlak dolnej Wisły - rowerowy czarny z racji jego długości podzieliłem na dwa odcinki mniej więcej równe (wschodni i zachodni). Pierwotnie szlak biegł przez zabytkowy most w Tczewie jednak w 2018 roku jest on nieprzejezdny. Szlak w niektórych miejscach posiada kilka rozwidleń (podwójne oznakowanie) nowsze wersje są łatwiejsze w pokonaniu (droga asfaltowa) jednak mniej ciekawe krajoznawczo. Poziom znakowania bardzo różny ale generalnie można się zgubić. Nie wiem czy udało mi się znaleźć wszystkie podwójne znakowania ale te które odkryłem zamieściłem na mapach.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Wzgórza Szymbarskie ze smakiem

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 43,58 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 37 min.
  • Przewyższenia: 123 m
  • Suma podjazdów: 884 m
  • Suma zjazdów: 800 m

Trasę dla rowerzystów ze Starogardu Gdańskiego poleca GR3miasto

Pojezierze Kaszubskie to wymarzony obszar dla wszelakiej maści turystyki i wypoczynku. Występuje tu wiele leśnych duktów oraz bocznych dróg gruntowych, które wykorzystać można pod kątem wycieczek rowerowych bądź pieszych. Najbardziej wymagające trasy wiodą przez mocno pofałdowany teren Wzgórz Szymbarskich. Z nich też rozpościerają się przecudne, niemalże górskie widoki. Jak się okazuje, wcale nie trzeba przejechać nie wiadomo jak dużo kilometrów by porządnie się zmęczyć!

Układając nasze weekendowe trasy, coraz częściej szukamy odpowiedniej bazy wypadowej, w której ogrzejemy się i zregenerujemy siły po wycieczce, bądź też zatrzymamy się na noc. Urokliwe miejsce, wyśmienita kuchnia to podstawa uzupełniająca weekend poza miastem. Hotel, pensjonat, agroturystyka - jak się okazuje, poza ścisłym sezonem turystycznym, wcale nie ma tego za wiele. W okolicach kompleksu Jezior Raduńskiech natrafiliśmy na kilka ciekawych pozycji. Jednym z takich obiektów, gdzie można dość liczną grupą zatrzymać się na nocleg i smacznie zjeść jest restauracja Folkowy Dwór.

Kuchnia kaszubsko-węgierska, to strzał w dziesiątkę, szczególnie jesienią po wyczerpującej wycieczce
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Wycieczka rowerowa po wzgórzach przywidzkich

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 38,96 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 22 min.
  • Przewyższenia: 179 m
  • Suma podjazdów: 696 m
  • Suma zjazdów: 588 m

Trasę dla rowerzystów ze Starogardu Gdańskiego poleca GR3miasto

Mieszkając na północy, często tęsknimy za górami, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze nadmorskie okolice są tak górzyste. Chcąc nacieszyć oczy przepięknymi pagórkowatymi widokami, obcować z bujną przyrodą, wystarczy wyruszyć kilkanaście kilometrów od Trójmiasta. Tym razem wybraliśmy się rowerami przez malownicze wzgórza Gminy Przywidz, których wysokość sięga nawet 270 m n.p.m. Ten uroczy obszar ma do zaoferowania wiele kilometrów ciekawych dróg gruntowych oraz leśnych duktów, które wykorzystać można pod kątem wszelkiej maści turystyki aktywnej.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Z wizytą w kociewskim Arboretum Wirty

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 71,71 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 14 min.
  • Przewyższenia: 75 m
  • Suma podjazdów: 574 m
  • Suma zjazdów: 556 m

GR3miasto poleca trasę mieszkańcom Starogardu Gdańskiego

Głównym celem naszej przejażdżki było Arboretum Wirty. Jak sama nazwa podpowiada to przede wszystkim ogród drzew i krzewów z przeróżnych zakątków świata. Ten najstarszy w naszym kraju ogród dendrologiczny zwiedzać można o każdej porze roku i za każdym razem urzekną nas inne jego walory. Całodzienna wycieczka rowerowa pozwoliła nam także zapoznać się z kociewskim krajobrazem, który sam w sobie jest jak jeden wielki ogród, pełen kwiatów, zwierząt i fantastycznych miejsc dla regeneracji ciała, z dala od cywilizacji. Mnóstwo tu pięknych jezior, rozległych pól i łąk, a także lasów.

Arboretum Wirty to najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce. W latach 1875-1880 ówczesny nadleśniczy - Adam Putrich wprowadził na teren szkółki drzew owocowych szpalerowe nasadzenia drzew i krzewów. Panująca wtedy w Europie moda na zakrzewianie gatunkami z innych stref klimatycznych nie ominęła również Wirt. Putrich będąc przyjacielem prof. Adama Schwappacha miał ułatwione zadanie. Nawiązał bezpośredni kontakt z ogrodami botanicznymi w Berlinie i Eberswalde. Wykorzystując wskazówki profesora, w latach 1890-1897 nadleśniczy założył dwadzieścia dziewięć powierzchni doświadczalnych, których celem była naturalizacja i aklimatyzacja drzew obcego pochodzenia oraz badanie przydatności gospodarczej tych gatunków w naszych warunkach klimatycznych. Do tych powierzchni założono specjalne księgi, w których rejestrowano wyniki pomiarów oraz czynności gospodarcze. Nadleśniczy Adam Putrich założył w Wirtach również powierzchnie doświadczalne dla rodzimych gatunków. Przykładem tego jest 110-letni drzewostan dębowy o powierzchni 1 ha.

Do lat pięćdziesiątych XX w. staraniem nadleśniczych Kazimierza Szulisławskiego i Józefa Pozorskiego wzbogacono kolekcję o nową aleję drzew egzotycznych i zajmujące około 0,44 ha alpinarium. W latach 1984-1988 zasadzono m.in. wiele drzew dalekowschodnich oraz rozpoczęto prace projektowe nowego układu przestrzennego. Obecnie powiększono powierzchnię ogrodu włączając tereny dawnych szkółek i rozbudowano skalny ogród. W utrzymaniu i rozbudowie ogrodu oraz w pracach badawczych czynnie uczestniczy, obok służby leśnej, Instytut Dendrologii PAN.

Obecnie na terenie ogrodu rośnie blisko 145 gatunków, odmian i form roślin iglastych i 310 liściastych a także około 150 gatunków runa leśnego. W arboretum znajduje się jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego. Ogród podzielony jest na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka. Poszczególne części dzielą się na kwatery poprzedzielane drogami i oznaczone cyframi. Kolekcja arboretum dzieli się na dwie części. Część parkowa obejmuje kolekcję drzew iglastych i liściastych wysadzanych rzędami wzdłuż ścieżek. Część leśna przylegająca bezpośrednio do Jeziora Borzechowskiego, poprzecinana jest dolinkami z okazami drzew egzotycznych i blisko dwustuletnich drzew krajowych.

Ogród najlepiej odwiedzić późną wiosną i latem, kiedy to zakwitają tutejsze kwiaty, pięknie jest tu także jesienią, kiedy żółkną już liście przyjmując różnorodne odcienie.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o rower

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto