Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Retrospektywy 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. W Starogardzie Gdańskim uhonorowano lokalnych bohaterów | WIDEO

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
Retrospektywa to nie tylko projekcje filmów, ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania opozycjonistów czy cichych bohaterów drugiego planu walki o polskość i wolność. Nie inaczej było w Starogardzie Gdańskim, gdzie wręczone zostały Drzwi do Wolności i Sygnety Niepodległości. To pokłosie Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który z Trójmiasta przeniósł się na Kociewie.

Festiwal Filmowy NNW uhonorował w Starogardzie Gdańskim lokalnych bohaterów

Dokument „Stanisław Helski. Dlatego” w reż Michała Torza - o opozycjoniście, którzy uderzył kamieniem generała Jaruzelskiego, film „1939. Oblężenie Warszawy” w reż. Eugeniusza Starky’ego pokazujący dramat mieszkańców Warszawy z września 1939 roku oraz uroczyste uhonorowania lokalnych bohaterów - rozpoczęły 11 października w Starogardzie Gdańskim dwudniowe Retrospektywy 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.

- Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW od początku jest miejscem, gdzie honorujemy ludzi zasłużonych dla polskiej wolności - mówił dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

Retrospektywa to nie tylko projekcje filmów, ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania opozycjonistów czy cichych bohaterów drugiego planu walki o polskość i wolność. Nie inaczej było w Starogardzie Gdańskim, gdzie wręczone zostały Drzwi do Wolności i Sygnety Niepodległości. Była okazja do spotkania z świadkami historii.

- Taki jest Festiwal NNW. Nie kończy się w Gdyni. Trwa przez cały rok, w Polsce i zagranicą. Zaraz po festiwalu ruszamy w Polskę pokazywać festiwalowe filmy i odnajdywać, przypominać, wyłuskiwać i nagradzać świadków historii. Niektórzy z nich przez lata żyli w cieniu. Dzięki prowadzonym w czasie Retrospektyw warsztatom filmowym pokazujemy młodzieży jak szukać rodzinnych historii, jak je utrwalać i jak je poznawać - powiedział Arkadiusz Gołębiewski.

Minister Jarosław Sellin o Festiwalu NNW mówi, że to festiwal patriotyczny.

- To jest jedna z najprzyjemniejszych imprez, na której staram się pojawiać. Cieszę się, że festiwal już od kilku lat jeździ po kraju, głównie do małych i średnich miast a szczególnie że w tym roku zdecydował się na organizację Retrospektywy w jednym z najważniejszych miast Pomorza i Kociewia. To wyjątkowy moment, w historii tej ziemi, bo zaledwie dziewięć dni temu obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r. - mówił obecny na gali Retrospektywy wiceminister kultury Jarosław Sellin.

"Sygnety Niepodległości" - wyróżnienie przyznawane świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległości kraju otrzymali w Stargardzie Gdańskim:

  • Albin Ossowski - pochodzący ze Starogardu żołnierz Armii Krajowej. Aresztowany przez Niemców przeżył brutalne śledztwo na Pawiaku. Więziony w obozach koncentracyjnych, po wyzwoleniu we Włoszech wstąpił do II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zagrał główną rolę w filmie Michała Waszyńskiego „Wielka droga” u boku Ireny Renaty Bogdańskiej, czyli późniejszej zony generała Andersa - Ireny Anders.
  • Wanda Bortkiewicz ps. „Basia”, „Barbara Zakrzewska”, łączniczka i sanitariuszka m.in. oddziału pod dowództwem por. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica” a potem i mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Aresztowana w 1946 r., ofiara brutalnego śledztwa

Statuetkę wręczył dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski a odebrał syn pani Wandy Jerzy Bortkiewicz.

- Mama ucieszy się z nagrody, ale jeszcze bardziej z tego, że te ideały, które jej patronowały, pozwalały przeżyć i przetrwać, czyli Bóg, honor i ojczyzna, nie umarły. Mama wierzy w to, że młode pokolenia, jej następcy, będą dalej uważały, że takie wartości, jak wolność, niepodległość i wiara chrześcijańska są najważniejsze i będą o nie dbać - powiedział Jerzy Bortkiewicz.

  • por. Edward Ciupak ps. „Mały” żołnierz NSZ i zgrupowania Oddziałów mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Po ujawnieniu w 1947 został aresztowany i skazany na 15 lat więzienia. Po 8 miesiącach objęła go amnestia. Resort bezpieczeństwa aresztował go ponownie w 1962 r. , został został skazany na 5 lat więzienia. Jest członkiem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ. Uczestniczy w licznych spotkaniach z młodzieżą przekazując etos Polskiego Podziemia Niepodległościowego.

Statuetkę wręczył konsul generalny Węgier w Gdańsku dr Pál Attila Illés a odebrała pani Grażyna Stolc - nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, od lat działająca na rzecz upamiętniania bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski.

  • por. Stefan Dulko ps. „Bliski" - weteran walk o wolność i niepodległość Polski. W styczniu 1951 roku założył na terenie Lęborka niepodległościową „Polską Organizację Zbrojną”. Do aresztowania przez UB w lipcu 1951 roku w ramach tej organizacji gromadził zapasy broni i amunicji, organizował akcje ulotkowe przeciwko władzy komunistycznej. Po aresztowaniu przez funkcjonariuszy UB był bestialsko torturowany i katowany. Skazany odsiadywał wyrok przez 5 lat w więzieniu dla Młodocianych Więźniów Politycznych w Jaworznie.

Statuetkę wręczył minister Jarosław Sellin.

Zbigniew Has ps. "Wilczek". W trakcie II Wojny Światowej był świadkiem Rzezi Wołyńskiej. służył w szeregach Zrzeszenia „WiN” jako łącznik, zwiadowca oraz kolporter prasy i amunicji. Brał udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych przeciwko aparatowi bezpieczeństwa PRL. Jest członkiem Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Światowego Związku Żołnierzy AK. Z jego inicjatywy powstał na Cmentarzu Komunalnym w Słupsku Krzyż Wołyński, ufundował tablice upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych” .

Statuetkę wręczył major rezerwy Jarosław Waliński – działacz społeczny, inicjator wydarzeń patriotycznych na ternie ziemi kociewskiej

Drzwi do wolności otrzymały osoby zaangażowane w upamiętnienie tragicznych losów bohaterskich pomorskich kolejarzy - tych, dzięki którym Niemcy nie zdołali nocą z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku opanować mostu w Tczewie. Zginęło wtedy blisko 40 osób - zgładzonych w odwecie razem ze swoimi rodzinami. To były jedne z pierwszych cywilnych ofiar II wojny światowej.

Laureatami "Drzwi do Wolności" zostali:

  • Zbigniew Kończewski - opozycjonista, współorganizator strajków z sierpnia 1980 roku, uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej. Współzałożyciel Tajnego Kolejowego Komitetu Koordynacyjnego Obszaru Północnego, kolporter prasy podziemnej. Zatrzymany w 1983, aresztowany, zwolniony z pracy i osadzony w Areszcie Śledczym w Gdańsku. W 1988 roku zaczął współorganizować, razem z pozostałymi wyróżnionymi, uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej w Szymankowie i Tczewie ku czci pomordowanych Kolejarzy i Inspektorów Celnych.

Statuetkę wręczył dr Pál Attila Illés - konsul generalny Węgier w Gdańsku. „Dzięki ojcu i jego opowiadaniom poznałem wydarzenia, które miały miejsce w Szymankowie. Opowiadał mi o tym w tajemnicy. Miałem 10-15 lat. Marzeniem była msza żałobna w tym miejscu, w którym było przecież śmietnisko. I odbyła się msza, dzięki kolejarzom i ich pamięci” - mówił pan Zbigniew odbierając uhonorowanie.

  • Zbigniew Olszewski - działacz opozycji antykomunistycznej. Od sierpnia 1980 r. członek Solidarności, kolporter prasy podziemnej, współtworzył gazetkę „Lokomotywa” pismo okręgowej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność. Od 1989 roku zostaje Przewodniczącym MKZ Tczew i zastępcą przewodniczącego Okręgowej Sekcji Kolejarzy.Od 1988 roku współorganizuje uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej w Szymankowie i Tczewie.

Statuetkę wręczył dyrektor Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusz Gołębiewski

  • Zbigniew Iwaniuk - działacz solidarności od 1980 r., uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej .W 1981 roku internowany w Iławie, dwa lata poźniej aresztowany. Inicjator i współzałożyciel Tajnego Kolejowego Komitetu Koordynacyjnego Obszaru Północnego „Solidarności”, redaktor i drukarz podziemnych pism. W późniejszych latach przewodniczący Okręgowej Sekcji Kolejarzy „Solidarności” w Gdańsku . Od 1988 roku współorganizował uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej w Szymankowie i Tczewie .

Statuetkę wręczył laureat ubiegłorocznej nagrody głównej Festiwalu Filmowego NNW - Złotego Opornika za film dokumentalny „1939. Oblężenie Warszawy” reżyser Eugeniusz Starky.

  • Jacek Prętki - opozycjonista antykomunistyczny, działacz Solidarności. kolporter pism podziemnych w Tczewie. Brał udział w zbieraniu składek i organizowaniu pomocy materialnej dla represjonowanych tczewskich działaczy. Obecnie wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej „Solidarności” PKP Cargo w Gdyni. Członek Zarządu regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Współorganizator uroczystości w Tczewie i Szymankowie.

Statuetkę wręczył minister Jarosław Sellin.

- Znamy się od lat bo co roku spotykamy się na uroczystościach w Szymankowie. Jest przedstawicielem tego najmłodszego pokolenia, które w lata 80-tych zaczęło działalność opozycyjną i za to mu dziękujemy - mówił minister Jarosław Sellin.

- To dla mnie zaszczyt otrzymać statuetkę od Festiwalu, który mówi o niezłomnych, niepokornych i wyklętych - powiedział wyróżniony "Drzwiami do Wolności" Jacek Prętki.

Podczas Gali wystąpiła grupa Pseudonim, która zaprezentowała kilka swoich autorskich patriotycznych piosenek.

Co w dalszej części Retrospektyw? Pokazany zostanie film fabularny „Panna opętana” w reż. Macieja Pawlickiego - o legendarnej bohaterce Powstania Styczniowego Annie Pustowójtównie. Można też będzie zobaczyć dwa filmy dokumentalne w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego o partyzantach i bohaterach niezłomnych - „Inka. Zachowałam się jak trzeba” (o nastoletniej ikonie podziemnej walki zbrojnej po II Wojnie Światowej) i „Kochankowie z lasu” (o partyzanckiej miłości).

Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Polska Press Grupa objęła festiwal patronatem medialnym.

Organizatorem Retrospektywy festiwalu jest Stowarzyszenie Scena Kultury i Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, a partnerem miasto Starogard Gdański.

Retrospektywy 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. W Starogardzie Gdańskim uhonorowano lokalnych bohaterów | WIDEO

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto