Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przychodnia Lekarska w Starogardzie: Trwa szczepienie dziewcząt

me
Program dotyczący profilaktyki zakażeń groźnym wirusem rozpoczął się specjalną konferencją w Starostwie Powiatowym. Program realizuje Przychodnia Lekarska w Starogardzie
Program dotyczący profilaktyki zakażeń groźnym wirusem rozpoczął się specjalną konferencją w Starostwie Powiatowym. Program realizuje Przychodnia Lekarska w Starogardzie
Pod koniec maja 353 dziewczynki zostały zaszczepione przeciwko groźnemu wirusowi. Kolejne szczepienie zaplanowano za pół roku. Jak informuje Przychodnia Lekarska w Starogardzie, w akcji bierze udział kilka gmin naszego powiatu.

Dziewczynki urodzone w 2002 roku zostały objęte programem profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. Program realizuje Przychodnia Lekarska w Starogardzie.

Chodzi o dzieci zamieszkałe na terenie Starogardu oraz gmin: Starogard, Bobowo, Kaliska i Smętowo. Program dotyczy także rodziców dziewczynek, bowiem przechodzą oni przez etap edukacji. W programie biorą też udział uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Osieku, ich rodzice, nauczyciele, pedagodzy i inni mieszkańcy gminy (dodatkowe spotkanie edukacyjne w Osieku). Działaniami edukacyjnymi oraz powiatowym konkursem objęci zostali również uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oraz edukatorzy szkolni.

Przychodnia Lekarska w Starogardzie: Program prowadzony jest etapami

- Pierwszy etap programu dotyczył działań edukacyjnych dziewczynek urodzonych w 2002 roku oraz ich rodziców, a następnie przystąpiliśmy do podawania szczepionek - wyjaśnia Maria Orlikowska-płaczek, kierownik Przychodni Lekarskiej. - Szczepienia odbyły się pod koniec maja w Starogardzie, Skórczu, Smętowie Granicznym, Bobowie oraz Kaliskach. Szczepienie przeprowadzane jest szczepionką przeciwko wirusowi HPV. Odbywają się one w systemie 0-6 miesięcy, czyli pierwsza dawka podana w maju, druga dawka za 6 miesięcy, będą trwały do 14 grudnia 2014 roku. Sam program oficjalnie zostanie zakończony 19 listopada tego roku - dodaje dr Płaczek.
Do programu zakwalifikowane zostały 353 dziewczynki. Istnieje jednak możliwość poddania się szczepieniu odpłatnie, w cenie promocyjnej.
W gminie Osiek przeprowadzony zostanie tylko etap edukacyjno-informacyjny, podczas którego lekarz ginekolog przedstawi wykład na temat profilaktyki raka szyjki macicy, oraz wyjaśni zasadność szczepień przeciw HPV i wynikających z nich korzyści. Spotkanie jest zaplanowane na przełomie września i października.

Przychodnia Lekarska w Starogardzie: Konkurs dla uczniów

Dodatkowo dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zorganizowany zostanie powiatowy konkurs pt. "Chrońmy się przed wirusem brodawczaka ludzkiego" w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy. Ogromną rolę odegrają w tym przedsięwzięciu edukatorzy szkolni. To właśnie oni, w porozumieniu z realizatorem programu, czyli Przychodnią Lekarską, zachęcą uczniów do artystycznej twórczości i wyłonią najlepsze prace ze swojej szkoły. Realizator wybierze z nadesłanych prac trzy najlepsze w każdym z trzech typów szkół z terenu całego powiatu starogardzkiego. Edukatorzy szkolni, których uczniowie zdobędą nagrody, również zostaną nagrodzeni.

Przychodnia Lekarska w Starogardzie: To groźny wirus

Istnieje około 100 typów wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych jak rak szyjki macicy.
Przyjmuje się, że nawet około 50 procent populacji ludzkiej w ciągu swojego życia przechodzi zakażenie HPV. Wirus ten jest przenoszony poprzez kontakt z naskórkiem, co powoduje powstawanie tzw. kurzajek czy brodawek stóp, albo drogą płciową u osób aktywnych seksualnie. U wielu osób HPV nie ujawnia się, a dzięki działaniu układu immunologicznego zakażenie ustępuje samoistnie. W przypadkach osób wykazujących osłabienia odporności, może dojść do przewlekłego zakażenia HPV, a w następstwie do powstania nowotworów. Obecnie najskuteczniejszą metodą diagnozowania zakażeń HPV drogą płciową jest wykonywanie regularnie badania cytologicznego, które pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie zmienionych komórek. Od 2006 roku w Polsce wprowadzono szczepionkę przeciwko najpopularniejszym typom HPV wywołującym kłykciny kończyste oraz raka szyjki macicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto