Powiat starogardzki. Wspominamy tych, którzy od nas odeszli...

red.
2 listopada obchodzimy Zaduszki, nazywane też Dniem Zadusznym lub Świętem Zmarłych. To pełen refleksji czas, gdy wspominamy tych, których jużie ma.

30 maja 2018 r., po ciężkiej chorobie, zmarła Maria Orlikowska-Płaczek, lekarz medycyny, pediatra i specjalista medycyny sportowej, wieloletni kierownik SPZOZ Przychodni Lekarskiej w Starogardzie Gdańskim.

Maria Orlikowska-Płaczek była niezwykle zaangażowanym i oddanym lekarzem. Zawsze gotowym do niesienia pomocy. Przez wiele lat z powodzeniem kierowała Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Przychodnią Lekarską w naszym mieście. Była świetnym menadżerem. Zawsze skuteczna i konsekwentna. Rozbudowała i unowocześniła przychodnię. Zadbała o powstanie nowoczesnego punktu pobrań krwi, odnowienie gabinetów lekarskich i profesjonalną recepcję. Zatrudniała wysokiej klasy specjalistów, żeby dać pacjentom jak najlepszą ofertę.

Przychodnia Lekarska była dla Marii Orlikowskiej-Płaczek drugim domem. Spędzała tam bardzo dużo czasu. Od 1 stycznia 2019 r. placówka nosi jej imię. Jednomyślnie zadecydowali o tym starogardzcy radni.

W minionym roku zmarł również Edward Sobiecki, dyrektor Starogardzkiego Klubu Biznesu. Aktywnie działał w środowisku starogardzkiego biznesu organizując liczne spotkania przedsiębiorców, m.in. z przedstawicielami władz samorządowych na szczeblu lokalnym i krajowym oraz z władzami miasta w starogardzkich firmach. W pamięci zapisał się również jako wielce zaangażowany członek Społecznego Komitetu Budowy Obwodnicy Starogardu Gdańskiego.

31 stycznia 2018 r. w wieku 84 lat zmarł prezes Stowarzyszenia Partnerstwa pomiędzy Starogardem Gdańskim a Diepholz Józef Płoszyński. Od początku współpracował z samorządem miejskim na rzecz rozwoju współpracy miast Starogard Gdański – Diepholz. W dużej mierze to dzięki jego zaangażowaniu i staraniom w 1998 roku rozpoczęły się regularne dwustronne wymiany mieszkańców pomiędzy naszymi miastami.

Zaangażowanie i determinacja Józefa Płoszyńskiego w zakresie rozwoju naszej współpracy partnerskiej została dostrzeżona i nagrodzona. 26 marca 2008 r. przyznano mu medal „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”.

W 2017 roku w wieku 98 lat odszedł por. inż. Izydor Gencza pseudonim „Junak”. Izydor Gencza urodził się 10 maja w 1919 roku w Zelgoszczy w powiecie starogardzkim. Tam też, 29 czerwca 1941r. powołał do życia antyhitlerowską organizację „Jaszczurka”. Wspólnie z Pawłem Wyczyńskim ps. „Wrzos”- późniejszym prof. literatury w Ottawie oraz Zygmuntem Bączkowskim ps. „Zyga”, który zginął w Powstaniu Warszawskim prowadzili sabotażowo-dywersyjną działalność i pracowali nad świadomością młodych Polaków na Kociewiu. Niósł pomoc zagrożonym mieszkańcom oraz jeńcom alianckim osadzonym przez Niemców w obozie w Starogardzie Gdańskim. Szerzył antyhitlerowską propagandę. Po wojnie został rozpracowywany przez starogardzką i gdańską bezpiekę jako organizator „Jaszczurki”.
W 2016 roku za odwagę, upór oraz niesienie pomocy podczas II wojny światowej został odznaczony medalem „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”.

10 września 2017 roku zmarł kociewski fotograf i miłośnik sportu – założyciel Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego – Paweł Strehlau. Był człowiekiem niezwykle skromnym, z wielką pasją do sportu i fotografii. Urodził się w 1936 roku w Starogardzie Gdańskim. W 1957 roku uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego i trenera. Swoje życie związał przede wszystkim ze szkołą, sportem i młodzieżą. Cieszył się szacunkiem i uznaniem wielu osób. Na emeryturze zajął się fotografowaniem. Był to jego sposób na kontynuowanie aktywnego stylu życia, które prowadził od dziecka i miłe spędzanie wolnego czasu. Przez wiele lat swojej działalności zyskał sławę, o której niechętnie mówił.

Po długiej chorobie, 5 lipca 2016 roku zmarł Andrzej Grzyb – samorządowiec, literat i publicysta. Znany regionalista, który całe swoje życie poświecił promowaniu „naszej małej ojczyzny” jak zwykł mawiać o Kociewiu. Odszedł w wieku 64 lat. Andrzej Grzyb był wielkim miłośnikiem Kociewia i propagatorem gwary kociewskiej. Autor wielu kociewskich baśni i bajek pozostawił po sobie ponad 20 książek. Pisał wiersze, utwory prozatorskie oraz artykuły publicystyczne, które publikował głównie w prasie pomorskiej. Jego wiersze były tłumaczone na język rosyjski, niemiecki i arabski. Był zapalonym wędkarzem. Łowił ryby nawet na Alasce, a swoje doświadczenia uwiecznił w książce „Łososie w krainie niedźwiedzi”. Wielki znawca kociewskich smaków, które opisał w książce „W kuchni i przy stole”. Oprócz pisania i łowienia ryb jego pasją była fotografia. Zdjęcia reporterskie i artystyczne autora „Baśni Kociewskich” zdobiły strony wielu czasopism regionalnych i książek reportażowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. „Gdańskiego Kandelabra”, Kaszubsko-Pomorskich Targów Książki „Costerina” czy „Kociewskiego Pióra”, które otrzymał w 2006 roku. W roku 2005, w którym świętował 30-lecie swojego debiutu książkowego „Skrajem lasu”, otrzymał Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za twórczość literacką. Był również aktywnym politykiem i samorządowcem. Swoją działalność społeczną rozpoczął w 1990 roku jako radny Kalisk, potem radny Gminy Czarna Woda i powiatu starogardzkiego. W latach 1998 – 2002 pełnił funkcję starosty starogardzkiego, by ostatecznie reprezentować nasz region jako Senator RP w VII i VIII kadencji.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie