Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat starogardzki. Wadze powiatu w trosce o bezpieczeństwo pieszych użytkowników ruchu

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Powiat Starogard Gdański
Podnieś głowę! Warto żyć! – to jedno z haseł, jakie pojawiły się przed przejściem dla pieszych przy ul. Lubichowskiej w Starogardzie Gdańskim. W ten sposób władze Powiatu chcą zmusić pieszych do refleksji, a przede wszystkim zaprzestania korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Pieszy zagapiony w smartfon wchodzi wprost pod koła pędzącego samochodu i dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku. Taki obrazek już od kilku lat rozpala wyobraźnię mieszkańców polskich miast, gdy mowa o bezpieczeństwie pieszych w ruchu drogowym. Niestety, telefony stały się prawdziwą zmorą i to dla pieszych w każdym wieku. W ujawnionym w 2018 roku ogólnopolskim raporcie można było przeczytać, że piesi powodują 7,3 proc. wypadków, podczas gdy kierujący 86,6 proc. To dużo czy mało? Oczywiście, że dużo, bo wielu wypadków drogowych można byłoby uniknąć.

Władze Powiatu wspólnie z ekspertem w zakresie ruchu drogowego Markiem Konkolewskim postanowiły zadziałać. W efekcie powstały tzw. przejścia offline. Co to oznacza? O tym za moment, ale przypomnijmy – od początku czerwca 2021 roku obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Nowe przepisy ujednoliciły dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zakazały “jazdy na zderzaku”, a także zwiększyły bezpieczeństwo pieszych, jednocześnie nakładając na nich obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych podczas przekraczania przejścia.

Władze Powiatu położyły szczególny nacisk na ten ostatni zakaz. Wykonane zostało przed przejściami dla pieszych nowe oznakowanie, które tworzy tzw. przejścia “offline”. Napisy na ziemi przypominają o tym, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów.

- Na razie powstały dwa hasła: “Podnieś głowę! Warto żyć!” oraz “Nie patrz w telefon”, które wraz z odpowiednimi piktogramami tworzą spójną całość – zauważa wicestarosta

Patryk Gabriel

. – Hasła zostały wymalowane przed przejściem dla pieszych przy ul. Lubichowskiej w okolicy urzędu skarbowego oraz komendy straży pożarnej. Ruch na tym przejściu jest dość spory.

Jak wyjaśnił Dariusz Kurzyński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Starogardzie Gd., Powiat na terenie miasta ma dwie ulice, ale są one jednymi z najdłuższych i z dużym ruchem. W obrębie ulicy Lubichowskiej i ulicy Skarszewskiej jest około 40 przejść dla pieszych.

- Jeśli takie działania, jak przejścia offline, sprawią, że piesi przestaną wpatrywać się w telefon, to należy tworzyć jak najwięcej takich przejść – przyznaje starosta Kazimierz Chyła. – Wielokrotnie podkreślaliśmy, że bezpieczeństwo drogowe mieszkańców jest dla nas szczególne ważne, stąd też ta inicjatywa.

Pomysłodawcą jest Marek Konkolewski, ekspert w zakresie ruchu drogowego.
- Zmieniło się prawo i piesi mają pierwszeństwo na “pasach”. Hasło ma przypominać, że nawet mając pierwszeństwo, należy zachować ostrożność – podkreśla Marek Konkolewski. – Zwłaszcza wiele młodych osób, przechodząc przez ulicę, wpatruje się w ekrany telefonów.

To nie koniec całego przedsięwzięcia.

Na razie pojawiły się dwa hasła, ale… szukamy autorów kolejnych! Władze Powiatu postanowiły bowiem ogłosić konkurs. Jest on adresowany głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych. Chodzi o pomysł na kolejne hasło. Zwycięskie hasło wymalujemy przed kolejnym przejściem dla pieszych.

- Będzie to taka Starogardzka Młodzieżowa Galeria Gwiazd na przejściach – sugeruje Marek Konkolewski. – Młode osoby, które są przecież kreatywne i bardzo pomysłowe, mają szanse sprawić, że przy przejściach pojawią się ich autorskie hasła. Młodzież będzie mogła pokazać swoim kolegom i koleżankom swoje prace, a tym samym mieć wpływ na bezpieczeństwo pieszych.

Propozycje haseł wysyłajcie na adres: [email protected] Na hasła czekamy do końca września.

- Jako ciekawostkę możemy dodać, że już w trakcie malowania hasła spełniły swoją rolę - dodaje Ewa Macholla-Jackiewicz, rzecznik starostwa. - Przed przejściem stanęła bowiem starsza pani, która rozmawiała przez telefon. Przeczytała napis i do swojego rozmówcy powiedziała, że musi kończyć rozmowę, bo właśnie przechodzi przez przejście dla pieszych. Inna z pań, widząc całą akcję, skwitowała, że to świetny pomysł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto