Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla posiadaczy chryzantem. Do jutra można składać wnioski do ARMiRu!

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
pixabay
Jeszcze tylko do jutra - piątek 6.11 - można składać wnioski o rekompensatę dla posiadaczy chryzantem. W województwie pomoroskim złożono już 93 wnioski. Jak sytuacja wygląda na Kociewiu?

Sprzedawcy chryzantem, którzy z powodu nagłego zamknięcia cmentarzy, nie mieli możliwości ich sprzedania, mają szanse na pomoc finansową. Aby ją otrzymać, do 6 listopada 2020 r. muszą złożyć wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Według stanu na godzinę 12:50 w województwie pomorskim mamy 93 złożone wnioski, w tym w powiecie tczewskim 11 i 1 w powiecie starogardzkim - poinformowała Monika Kubiś, p. o. Naczelnik Wydziału PROW i Płatności Bezpośrednich, Biuro Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich, Pomorski Oddział Regionalny ARiMR.

Komu przysługuje rekompensata

Wsparcie finansowe przyznawane będzie na podstawie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku, który posiadacz chryzantem powinien złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

Pomoc przysługuje posiadaczom:

  • co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości,
  • co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości.

Chryzantemy muszą być przeznaczone do sprzedaży na dzień złożenia wniosku. Do pobrania rekompensat uprawnione są: mikroprzedsiębiorstwa, oraz małe lub średnie przedsiębiorstwa. Muszą one wykazać, że zagraża im "utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19".

Co należy zrobić, by otrzymać wsparcie:

  • wypełnić wniosek pobrany ze strony, podać w dokumencie m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania;
  • do 6 listopada 2020 r. złożyć wniosek w biurze powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. Jeśli o pomoc ubiega się posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, musi wraz z wnioskiem złożyć również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis;
  • przekazać bezpłatnie chryzantemy: organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu terytorialnego, innym instytucjom publicznym, które zgłoszą w ARiMR zamiar odbioru tych chryzantem, uzyskując pisemne lub elektroniczne potwierdzenie odbioru tych kwiatów;
  • chryzantemy nieodebrane do 16 listopada 2020 r. należy niezwłocznie przekazać firmie zajmującej się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów lub podmiotowi wskazanemu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uzyskując pisemne lub elektroniczne potwierdzenie odbioru tych kwiatów;
  • złożyć do 30 listopada 2020 r. do biura powiatowego ARiMR potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu terytorialnego lub innym instytucjom publicznym, a także potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako bioodpady.
  • Wypłata pomocy nastąpi do 31 grudnia 2020 r.

Wzór wniosku znajduje się na stronie internetowej ARMiR - KLIKNIJ TUTAJ

Ile wyniesie wsparcie finansowe?

20 złotych za chryzantemę doniczkową i 3 złote za chryzantemę ciętą - na tyle rząd wycenił rekompensaty, które trafią do producentów kwiatów. Pieniądze poszkodowanym przez decyzję o zamknięciu cmentarzy wypłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw pojawiło się w poniedziałek (2.11) późnym wieczorem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto