Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podrabiany miód zalewa Europę. W produktach znajdują się np. dodatki pochodzące z buraków cukrowych. Uważaj, zanim się nabierzesz

Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Podpowiadamy, jak poznać prawdziwy miód
Podpowiadamy, jak poznać prawdziwy miód Pixabay - zdjęcie ilustracyjne
Importowany miód zalewa Europę. Okazuje się, że sporo słoików nie zawiera oryginalnych produktów, a podróbki, na które trzeba uważać. Podpowiadamy, jak nie dać się nabrać i jak rozpoznać prawdziwy miód od podrabianego.

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Miód jest produktem, który można kupić niemal w każdym sklepie - znajduje się bowiem zarówno w wielu małych, osiedlowych sklepikach, jak i dużych dyskontach. Jak rozpoznać prawdziwy od podrabianego?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kolor. Naturalny miód ma odcienie żółci, złota oraz brązu. Wyjątkiem jest biały, kremowany.

Można też łatwo sprawdzić, że dany miód jest prawdziwy. W tym celu należy nabrać miód na łyżeczkę i jednostajnym strumieniem polać do na talerzyk.

- Jeśli ścieka równomiernie, nie rwąc się i tworząc na talerzyku stożek, to jest to miód naturalny. Konsystencja sztucznego miodu będzie jednolita, bez żadnych grudek a miód rozleje się po talerzu - informuje poradnikzdrowie.pl.

Podrabiany miód zalewa Europę

Ten test będzie przydatny w momencie, w którym konsument zdecyduje się kupić wspomniany produkt ze sklepu. Okazuje się bowiem, że część importowanego miodu jest podrabiana. Na to ma wskazywać dokument, który został opublikowany przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.

Z 320 przebadanych próbek importowanego miodu, aż 147 zostało uznanych za podróbki. Miały zawierać takie substancje, jak m.in. syropy cukrowe wytwarzane z ryżu, pszenicy oraz buraków cukrowych.

- Kontrolujący zwrócili także uwagę na stosowanie dodatków i barwników w celu fałszowania prawdziwego botanicznego źródła miodu oraz maskowania prawdziwego pochodzenia geograficznego produktu przez maskowanie informacji o identyfikowalności i usuwanie pyłków – można przeczytać w komunikacie Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej.

Próbki pobrano na granicach Unii Europejskiej w okresie od listopada 2021 do lutego 2022. Większość podrobionych miodów pochodziła z Turcji oraz Chin.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto