Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto Muzeum Historii i Militariów w Czarnej Wodzie ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
W budynku dawnej szkoły w Czarnej Wodzie otwarto Muzeum Historii i Militariów. To wyjątkowe miejsce, gdzie można zobaczyć wiele przedmiotów z przeszłości.

Grupa pasjonatów przez ponad 30 lat badała i przeczesywała region w poszukiwaniu materialnych śladów przeszłości. To przyniosło obfity plon, który do tej pory był pieczołowicie składany w piwnicy, garażu, na strychu…

Zmieniło się to 11 listopada, gdy otwarto w Czarnej Wodzie muzeum. Datę wybrano nie bez powodu, wiele bowiem przedmiotów ekspozycji pochodzi lub jest związanych z okresem pierwszej wojny światowej, która przyniosła Polsce odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów.

Organizatorami wydarzenia był Urząd Miejski w Czarnej Wodzie i Piotr Szulc wraz przyjaciółmi z Elbląskiego Stowarzyszenie Eksploracyjnego ILFING. Już kilka lat temu doszło do rozmowy pomiędzy panem Piotrem i burmistrzem na temat zorganizowania izby pamięci na terenie gminy. W efekcie podjęto działania zakończone uzyskaniem od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgody na powołanie muzeum, wpisanego na prowadzoną przez niego listę. Tym sposobem, po przeniesieniu biblioteki publicznej do budynku urzędu miejskiego, powstało dobre miejsce na ważny element życia wspólnotowego, związany z pielęgnowaniem przeszłości.

W muzeum znajdują się m.in.: artefakty z obozu jenieckiego zlokalizowanego pomiędzy Czerskiem a Łukowem w gm. Czersk z lat 1914 – 1918, gdzie więziono ok. 50 tys. osób pochodzących z Rosji, Rumunii, Anglii, Francji, Chorwacji i Serbii. Jest kolekcja tzw. sztuki okopowej w postaci nożyków wykonanych z odłamków pocisków na frontach pierwszej wojny pod Verdun, Ypres czy znad Sommy. Znajdują się tu także elementy wykolejonego przez partyzantów Gryfa Pomorskiego pod Strychem gm. Zblewo pociągu pancernego, lufa niemieckiego moździerza kaliber 80mm znaleziona w Czarnej Wodzie przy ul. Leśnej, agregat prądotwórczy (sprawny!) do ładowania akumulatorów czołgów niemieckich typu Tygrys i Pantera, a także panzerschrek, hełmy, menażki oraz inne elementy wyposażenia żołnierzy polskich, niemieckich i radzieckich/rosyjskich.

Piotr Szulc oraz burmistrz dziękują członkom Stowarzyszenia Ilfing za wsparcie przy tworzeniu muzeum i wieloletnią współpracę oraz państwu Elżbiecie i Tadeuszowi Damrat za przekazanie pamiątek po ojcu Ambrożym Paździe – żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, biorącym udział w obronie Anglii, który służył jako kanonier obsługujący działo dużego kalibru u brzegu Kanału La Manche.

Muzeum znajduje się przy ul.Starogardzkiej 13 w Czarnej Wodzie. Można je zwiedzić po wcześniejszym umówieniu się na wizytę pod nr tel. 606 960 884.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto