Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywaj Pomorze z "Dziennikiem Bałtyckim". Zamek w Malborku. Światowa atrakcja w "Koronie królów". Nocą równie piękna! | ZDJĘCIA, WIDEO

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Wideo
od 16 lat
Zamek w Malborku - żelazny punkt szkolnych wycieczek to dawna siedziba wielkich mistrzów krzyżackich, a potem rezydencja królów polskich, a dziś m.in. plan filmowy filmu dla platformy Netflix. Turystyczna perła Pomorza świetnie wygląda nie tylko podczas oblężenia, ale także nocą. Jak wygląda? Kliknij i odkrywaj Pomorze z "Dziennikiem Bałtyckim"!

Od ponad 60 lat malborskim zabytkiem opiekuje się Muzeum Zamkowe. Dawna siedziba wielkich mistrzów krzyżackich, a potem rezydencja królów polskich jest sama w sobie najważniejszym „eksponatem”.

Natomiast zbiory muzeum liczą sobie już ponad 50 tys. muzealiów, głównie zabytków rzeźby, malarstwa, detalu architektonicznego, numizmatów i rzemiosła artystycznego. Oddziałami Muzeum Zamkowego są:

  • zamek w Kwidzynie (od 1972),
  • zamek w Sztumie (od 2018).

Zamek w Malborku - turyści i filmowcy

Setki tysięcy gości, którzy odwiedzają malborski zamek, nie mogą się mylić, bo ich liczba rośnie nieustannie. W pewnym momencie tylko kwestią czasu zdawał się nawet milion zwiedzających rocznie.

Ta tendencja została powstrzymana przez pandemię koronawirusa, ale nadal zamek jest oblegany przez gości z Polski i różnych stron świata.

To, co spodobało się wizytującym, dostrzegli też filmowcy. Dlatego grube mury służą też za plan filmowy. To tu powstanie nowa wersja przygód "Pana Samochodzika", a mieszkańcy Malborka mają szansę zagrać w kolejnych epizodach polskiego serialu "Korona królów".

Niszczyły wojny, niszczyli robotnicy

Jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii malborskiego zamku była noc z 7 na 8 września 1959 roku, gdy wybuchł pożar. W akcji, jak zapisano w „Kronice miasta Malborka”, brało udział 26 sekcji ogniowych i około 500 ludzi. Straty oszacowano na 4 mln zł.

Rozpoczęto śledztwo, ruszył też proces. W grudniu 1959 r. w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku zapadł wyrok. Na rok więzienia skazano monterów, którzy wadliwie założyli instalację elektryczną. Z kolei jeden z elektryków otrzymał karę 3 tys. zł grzywny. A właściciel firmy - 15 tysięcy złotych grzywny.

Kary nie uniknął też nocny dozorca. Jego brak kontroli kosztował go 10 miesięcy więzienia z zawieszeniem na okres dwóch lat.

ODKRYWAJ POMORZE Z "DZIENNIKIEM BAŁTYCKIM":

Zamek w Malborku. Kalendarium:

1274 - rozpoczyna się budowa zamku w Malborku (potrwa do 1457),
1410 - pierwszy raz zamek jest oblegany, choć nie udaje się go zdobyć,
1457 - Polacy przejmują zamek. Krew się nie przelała, bo zadłużony zamek... odkupiono,
1772 - rozpoczyna się okres tzw. dewastacji pruskiej, bo zamek staje się koszarami,
1882 - rusza odbudowa zamku w Malborku, przerwana dopiero wojną w 1944 roku,
1949 - we wrześniu zamek wpisano do rejestru zabytków dzięki staraniom pierwszej kustosz Zofii Marii Hendzel,
1959 - wybucha pożar na zamku,
1961 - 1 stycznia rozpoczyna działalność Muzeum Zamkowe w Malborku,
1997 - zamek w Malborku zostaje wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO (to jedyny taki obiekt na Pomorzu),

MAPA. Zamek w Malborku - potęzna budowla nad Wisłą:

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto