Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Notorycznie spóźnione karetki w gm. Osieczna? Służby odpowiedzialne za system ratownictwa medycznego mają przeanalizować sytuację

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Wojciech Wojtkielewicz
Instytucje odpowiedzialne za funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego mają przeanalizować czas podejmowania interwencji w południowej części woj. pomorskiego. Jak wynika z danych Systemu Wspomagania Dowodzenia ZRM, na terenie gm. Osieczna, karetki regularnie przyjeżdżają z kilku, a nawet kilkunastominutowym opóźnieniem.

Na terenie rozległego pow. starogardzkiego (w sumie 13 gmin) stacjonują cztery zespoły ratownictwa medycznego, w tym trzy podstawowe oraz jeden specjalistyczny, obsługiwane przez Kociewskie Centrum Zdrowia. Najbliżej gminy Osieczna dyżurują karetki w Skórczu oraz Kaliskach.

OSP chętne do pomocy

Według ratowników z OSP w Szlachcie, z powodu dużych odległości pomiędzy miejscowościami tej gminy a miejscami stacjonowania ZRM, dochodzi do przekraczania czasu przeznaczonego na interwencje.

- Po zgłoszeniu ochotników wystąpiłem w tej sprawie z interpelacją – mówi Piotr Karczewski, radny Sejmiku Woj. Pomorskiego. - W przypadku poważnego zdarzenia drogowego, każda minuta ma ogromne znaczenie, dlatego system ratownictwa powinien być zorganizowany w ten sposób, by pomoc dojeżdżała na miejsce jak najszybciej. Mam nadzieję, że wkrótce ten problem zostanie rozwiązany.

Według ratowników udział przekroczeń czasów dotarcia ZRM na miejsce zdarzenia w gm. Osieczna może wynosić nawet ponad 90 proc. Ochotnicy uważają, że w sytuacji zagrożenia życia powinni być każdorazowo dysponowani do akcji ratowniczej, by jak najszybciej rozpocząć interwencję.

Dodatkowy ZRM dla powiatu?

- Przygotowujemy się do wideokonferencji z Kociewskim Centrum Zdrowia oraz Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gd., z którymi będziemy rozmawiać na ten temat – mówi Mariola Kubiak, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku. - Co roku wojewoda pomorski, jako organ odpowiedzialny za system ratownictwa, przedstawia plan, do którego można wnosić uwagi. Niewykluczone, że po omówieniu tej sprawy pojawią się wnioski, które przedstawimy wojewodzie. Nasza dotychczasowa współpraca z OSP przebiega bardzo dobrze, gdy trzeba angażujemy siły także z sąsiedniego województwa. Być może będzie trzeba zawnioskować o dodatkowy zespół ratownictwa medycznego na terenie pow. starogardzkiego.

Z odpowiedzi na interpelację radnego wynika, że

  • w pierwszej połowie br. na terenie gminy zrealizowano 26 wyjazdów w kodzie 1 (natychmiastowy wyjazd o najkrótszym czasie dotarcia z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych).
  • W 14 przypadkach przekroczono czasy dotarcia do miejsca zdarzenia (53 proc.) w przedziale od 2 do 9 min, a w jednym o 13 minut.
  • W tym okresie trzykrotnie proszono o pomoc jednostkę straży pożarnej, a w ośmiu przypadkach wezwano ZRM z rejonu województwa kujawsko-pomorskiego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto