Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Starogard - tu można aktywnie wypocząć i wyciszyć się ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Ndleśnictwo Starogard
Nadleśnictwo Starogard ma ofertę dla każdego. Można tu spacerować, pobiegać, przejechać malownicze trasy rowerem. Przyroda zachwyca bez względu na porę roku.

Spacerowicze, biegacze i rowerzyści mają wiele możliwości. Niektóre miejsca znajdują się w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Mowa o jeziorze Kochanka, które znajduje się nieopodal dk 22. Można tu wypocząć lub aktywnie spędzić wolny czas. Ukształtowanie terenu jest różnorodne, bogate w liczne gatunki flory i fauny. To raj dla wędkarzy i szukających wyciszenia. Dla kierowców przygotowano parking, są też ścieżki edukacyjne. Miłośnicy biwakowania znajdą tu trzy specjalne miejsca na ogniska. Są dwa pomosty, do których prowadzi ścieżka spacerowa. Na istniejącym niewielkim budynku zainstalowany został taras widokowy do obserwacji życia miejscowych ptaków. Są też elementy małej architektury, które pozwolą mieszkańcom zatrzymać się w tym pięknym i spokojnym miejscu, przysiąść na chwilkę i delektować się widokami.

Ścieżki**

W lesie znajduje się oznakowana ścieżka biegowa pod nazwą ,,Śladami Juranda ze Spychowa” o długości 10 km (czerwona), która obiega jezioro Płaczewskie również znane pod nazwą Jamertal. Nad tym jeziorem zostały nagrane m.in. sceny do kultowego filmu Aleksandra Forda pod tytułem „Krzyżacy” z 1960 roku. Dla mniej zaawansowanych osób przewidziano dodatkowe trzy trasy - zieloną, niebieską i żółtą o długościach kolejno: 2 km, 4 km i 6,5 km. Są tu też oznakowane ścieżki rowerowe.

Las Szpęgawski

Blisko tego miejsca znajduje się kolejna ciekawa propozycja, która szczególnie zachwyci miłośników kolarstwa. Na terenie gminy Starogard Gdański znajduje się Las Szpęgawski. To niezwykle urozmaicony teren. Mamy tu również jezioro Zduńskie. Oprócz ciekawej linii brzegowej podczas wędrówki nie sposób nie zauważyć starych drzewostanów. Miłośnicy rowerów MTB znajdą tu oznakowaną trasę „Kociewie Szlakiem” 36 kilometrów prowadzi przez wzniesienia nad malowniczymi jeziorami i torfowiskami.

Rezerwaty przyrody

Kolejną ciekawa propozycja znajduje się na terenie leśnictwa Dębiny w miejscowości Widlice. Są tu dwa rezerwaty przyrody - Wiosło Małe i Wiosło Duże. Pierwszy, to rezerwat częściowy - położony w Leśnictwie Dębiny, jego powierzchnia wynosi 21,88 ha.

- Jest to rezerwat utworzony dla ochrony rzadkich gatunków stepowo-leśnych, które wypierane są przez roślinność krzewiastą i drzewiastą oraz inną roślinność zielną - mówi Karol Skonieczny, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Starogard. - Teren rezerwatu od dawna zaliczany był do najbardziej interesujących fragmentów leśnych na Pomorzu Zachodnim. Już w 1926 roku Wodziczko zaproponował utworzenie na stromej skarpie wiślanej rezerwatu, który stanowiłby formę unikatowych zbiorowisk leśnych oraz ciepłolubnych elementów flory - dodaje.

Na terenie rezerwatu istnieje ścieżka dydaktyczna prowadząca do pomnika przyrody - lipy drobnolistnej oraz do obelisku poświęconego autorowi planu zagospodarowania Dolnej Wisły.

Nieopodal, pomiędzy rezerwatem Wiosło Małe i Wiosło Duże znajduje się kolejna ścieżka wiodąca do wieży widokowej, z której można zobaczyć Kwidzyn, a przy sprzyjających warunkach pogodowych także Grudziądz. Podziwiać z niej można piękno natury koryta Wisły.

Dla zwiedzających wybudowano infrastrukturę pozwalającą na zaparkowanie pojazdu oraz miejsca odpoczynku. Można tu dojechać trasami rowerowymi utworzonymi przez organizacje turystyczne, jednostki samorządowe i Lasy Państwowe. Tutaj wiedzie międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo o oznaczeniu R9, której bieg zaczyna się w Gdańsku.

W północnej części Nadleśnictwa, na terenie leśnictwa Jastrzębce, znajduje się kolejny rezerwat: Brzęczek, który został utworzony w 1983 r., by chronić żyzną buczynę pomorską. W 2019 roku został udostępniony do ruchu turystycznego. W tym celu wyznaczono ścieżkę pieszą o długości nieco ponad 2 km, biegnącą wzdłuż jeziora Brzęczek. Wśród starodrzewia można zaobserwować działania sił natury, która w 2010 roku w wyniku silnych wiatrów częściowo uszkodziła część lasu, który od tego czasu odnawia się samodzielnie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto