Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na co chorujemy na Pomorzu? Kto najczęściej jest na zwolnieniach lekarskich? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił statystyki

RK
Jak ujawnili przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, w 2022 roku mieszkańcom Pomorza najczęściej dolegały schorzenia układu oddechowego. W szpitalach spędzili ponad 316 tysięcy dni.
Jak ujawnili przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, w 2022 roku mieszkańcom Pomorza najczęściej dolegały schorzenia układu oddechowego. W szpitalach spędzili ponad 316 tysięcy dni. Jakub Steinborn
W ubiegłym roku zarejestrowano na Pomorzu ponad 1,3 mln zwolnień lekarskich. Dane takie upublicznili właśnie przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Pomorzanie na zwolnieniach lekarskich spędzili w 2022 roku łącznie 14,5 miliona dni.

Statystyka zwolnień lekarskich w 2022 roku na Pomorzu. Kto najczęściej choruje?

Więcej dni lecząc się, niż w pracy, spędziły kobiety, bo ponad 8,4 miliona. Z kolei przeciętna długość zwolnienia lekarskiego na Pomorzu wyniosła 11,03 dnia. Daje to ósme miejsce w kraju. W całej Polsce średnia długość zwolnienia lekarskiego wyniosła 10,95 dnia.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz poziom służby zdrowia na Pomorzu?

Z chorobowego w 2022 roku w województwie pomorskim skorzystało 436 tys. osób. Natomiast w szpitalach mieszkańcy regionu spędzili ponad 316 tys. dni. Przeciętna długość hospitalizacji to 4,43 dnia.

Statystyka zwolnień lekarskich w 2022 roku na Pomorzu. Na co najczęściej chorują mieszkańcy regionu?

Najwięcej zwolnień, bo ponad 392 tysięcy, lekarze wystawili z powodu chorób układu oddechowego. Na kolejnych miejscach znalazły się schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (prawie 161 tys. zwolnień), urazy i zatrucia (ponad 114 tys. zwolnień) oraz ciąża, poród i połóg (ponad 95,3 tys. zwolnień). Pierwszą piątkę zamyka ponad 81 tys. zwolnień wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Nieco inaczej przedstawia się pierwsza piątka, jeśli chodzi o liczbę dni spędzonych na zwolnieniu lekarskim. Tu na pierwszym miejscu jest ciąża, poród i połóg z blisko 2,4 mln dni.

Kolejne miejsca zajmują choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (prawie 2,3 mln dni), choroby układu oddechowego (niemal 2 mln dni), urazy, zatrucia (blisko 1,8 mln dni) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (ponad 1,6 mln dni).

Trwa głosowanie...

Jaki jest główny problem systemu opieki medycznej na Pomorzu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto