Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Msza święta w domu. Co ze spowiedzią, eucharystią i pogrzebami, gdy nie chodzimy do kościołów?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
parafia.klonowka.pl
Zebraliśmy pytania internautów dotyczące terminu pierwszych komunii, Mszy Świętych emitowanych przez internet, a także dostępności do sakramentów. Co z eucharystią, spowiedzią i namaszczeniem chorych w czasie społecznej kwarantanny? Odpowiada ks. prał. dr Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego.

Uczestniczę w mszy świętej internetowej, ale zastanawiam się, co z sakramentem eucharystii - pyta czytelnik. Czy jest jakaś instrukcja „duchowego przyjęcia komunii” w takiej sytuacji, gdy nie możemy jej przyjąć fizycznie w postaci hostii?

Komunia św. duchowa jest praktyką Kościoła znaną od wieków. Istotą jej jest wzbudzenie szczerej intencji i pragnienia przyjęcia Komunii św. Praktykowali to liczni święci. Przypominali o tym ostatni papieże, w tym św. Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Mamy czas Wielkiego Postu, czy istnieje jakaś możliwość zdalnej spowiedzi? A może przez telefon? A może jest tu stosowana jakaś inna praktyka?

Nie ma zdalnej spowiedzi. Wszelkie aktualne wskazania Kościoła przypominają, że należy umożliwić wiernym przystąpienie do spowiedzi przez kontakt z kapłanem. Nie musi się to obecnie dokonywać w konfesjonale (chociaż zaleca się przy zachowaniu stosownych zabezpieczeń i dezynfekcji). Można przeprowadzić spowiedź np. w bocznej kaplicy kościoła, zakrystii, w sali katechetycznej czy nawet w plebani, zachowując przy tym około dwumetrową odległość pomiędzy penitentem a spowiednikiem. Można umówić się przez telefon na spowiedź.

Co z pierwszymi komuniami? Czy one się odbędą w maju?

O pierwszych komuniach świętych w tym roku nie można jeszcze ostatecznie nic powiedzieć, gdyż zależy to od dalszego przebiegu epidemii. Do maja i czerwca może jeszcze wiele się zmienić, albo może wrócić normalny rytm życia. Pamiętajmy, że przygotowanie dzieci do pierwszej spowiedzi świętej i pierwszej komunii świętej jest procesem długotrwałym i odbywa się na poziomie katechezy, jak i parafii, co najmniej od początku bieżącego roku szkolnego.

Czy księża udzielają teraz sakramentu chorym? Czy można prosić o to, aby ksiądz przyjechał do chorego? Czy ksiądz namaści czoło i dłonie - czy ten kontakt bezpośredni będzie praktykowany w obecnej sytuacji? Czy księża przyjeżdżają do szpitali?

Księża biskupi zachęcają, aby przy zachowaniu środków ostrożności, dbać o opiekę duszpasterską nad chorymi. Oczywiście nie wolno odwiedzać osób poddanych kwarantannie, chyba że następuje bezpośrednie zagrożenie życia. Zachęca się, by namaszczać np. tylko dłonie lub tylko czoło. Szafarz tego sakramentu powinien dezynfekować dłonie przed i po udzieleniu sakramentu. W szpitalach służba zdrowia i oczywiście pacjenci podkreślają potrzebę obecności kapłana, możliwości choćby rozmowy a także korzystania z sakramentów. Księża kapelani zachowują wszelkie zasady, które wskazują stosowne władze. Na przykładzie pracy kapłana w szpitalu w Kościerzynie można przekazać, że ksiądz idzie do konkretnego chorego, gdy jest o to poproszony. Poza tym jest do dyspozycji w kaplicy szpitalnej, gdzie celebruje Mszę Świętą i nabożeństwa. Liturgia jest transmitowana wewnętrznym łączem na sale szpitalne. Kapelan szpitala służy także wsparciem psychologicznym personelowi szpitala.

Co z pogrzebami? Ile osób może teraz brać udział w pochówku na cmentarzu?

Zasady zachowania podczas pogrzebu zostały podane przez władze państwowe i należy je respektować. 5 osób może uczestniczyć w pogrzebie, poza celebransem, służbą liturgiczną i obsługą pogrzebową (firmą pogrzebową).

Jak zachowywać się podczas mszy świętej emitowanej przez internet? Czy należy klękać tak jak w kościele w wyznaczonych momentach? Czy należy stać? Czy można przez całą mszę siedzieć? Czy należy przygotować dom przed mszą świętą online – może ustawić lichtarze i krzyż? Proszę o kilka instrukcji odnośnie zachowania się podczas mszy online.

Jeżeli jest to możliwe ze względu na stan zdrowia i wiek należy przeżywać Mszę Świętą jak w świątyni. Z pewnością nastrój religijny podkreśli ustawienie krzyża, może wizerunku Matki Bożej i świec. To nie należy do istoty Mszy Świętej, ale ze względu na okoliczności warto pomóc sobie, aby było to przeżycie maksymalnie modlitewne, pełne godności, szacunku i wyróżniało się skupieniem w stosunku do innych wydarzeń przeżywanych w domu. Jest to szczególnie ważne dla kształtowania poczucia sacrum u młodego pokolenia. Ten trudny czas jest również wyzwaniem dla rodziców, aby dali świadectwo swej wiary oraz szacunku dla duchowego i religijnego wymiaru naszego życia.

Niektóre zalecenia biskupa pelplińskiego:

Sakrament chrztu świętego powinien być przełożony na czas po 11 kwietnia. Jeśli byłoby to niemożliwe lub trudne, należy sprawować chrzest w czasie ustalonym z rodzicami dziecka.

Do sprawowania liturgii chrzcielnej za każdym razem należy używać nowo poświęconej wody.

Zaleca się i zachęca się do przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Duszpasterze powinni przed Mszą Świętą wytłumaczyć wiernym, jak należy przyjmować Komunię Świętą na rękę. W obecnej sytuacji taki sposób przyjmowania Ciała Pańskiego należy traktować priorytetowo.

Komunii Świętej udziela się wiernym wyłącznie pod postacią chleba.

Nie należy obecnie podejmować decyzji o odwoływaniu uroczystości I-Komunijnych lub zmianie ich daty. Planowanie i organizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.

W chwili obecnej możliwa jest jedynie celebracja sakramentu pokuty zgodnie z obrzędem pojednania jednego penitenta. Rozgrzeszenie ogólne, bez uprzedniej spowiedzi indywidualnej może być udzielone w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci lub gdy występuje poważna konieczność, za rozpatrzenie której odpowiedzialny jest biskup diecezjalny.

Na prośbę wiernego o spowiedź, sakrament pokuty i pojednania powinien być sprawowany w oddzielnym pomieszczeniu. W tymczasowej kaplicy pokutnej należy postawić przenośny konfesjonał lub dwa krzesła (dla szafarza i penitenta) odległość między nimi powinna wynieść przynajmniej 1,5 metra.

Gdyby sakrament pokuty i pojednania był sprawowany w konfesjonale, należy dezynfekować kratki konfesjonału oraz folię po każdym penitencie. Zakazuje się używania tzw. „konfesjonałów zamkniętych”.

Gdy chory wyraża pragnienie przyjęcia księdza w domu, nie może on odmówić, chyba że stan zdrowia duszpasterza miałby zaszkodzić choremu. W przypadku chorych, których kapłani odwiedzają regularnie co miesiąc, należy wizytę indywidualnie uzgodnić z chorym i jego rodziną, rozeznając wspólnie jej możliwość. Podobne uzgodnienia dotyczą niedzielnych odwiedzin chorych przez nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

W przypadku udzielania sakramentu namaszczenia chorych nie powinno się używać rękawiczek ochronnych. Należy natomiast pamiętać o każdorazowym umyciu i zdezynfekowaniu rąk.

Należy używać wyłącznie trzeciej formy pogrzebu, czyli stacji na cmentarzu, bez wchodzenia do kaplicy cmentarnej. Msza Święta pogrzebowa powinna być celebrowana po złożeniu trumny/urny do grobu.

Kapłani proszeni są do trwania na modlitwie różańcowej codziennie o godz. 20.30 w świątyni i zachęcenia wiernych do wspólnej modlitwy za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto