Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matki z powiatu starogardzkiego zgłaszają się po emerytury z rządowego programu

KFU
Sławomir Mielnik / Polska Press
12 dzieci. Tyle wychowała jedna z beneficjentek rządowego programu „Mama 4+” w powiecie starogardzkim. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 300 wniosków.

Świadczenie jest przeznaczone dla osób, które żeby wychować co najmniej czworo dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pieniądze z tego programu mają zapewnić podstawowe środki do życia.

- Inspektorat w Starogardzie Gdańskim przyjął jak dotąd 340 wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. - Do tej  pory rozpatrzyliśmy 323 wnioski, w tym 303 pozytywnie. Wszyscy beneficjenci świadczenia to kobiety. Najstarsza z nich ma 86 lat. Najwięcej wychowanych dzieci przez beneficjentkę to 12.

Program „Mama 4+” działa od początku marca ubiegłego roku. Do końca stycznia pomorskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjęły ponad 5,4 tys. wniosków o świadczenie. Większość pochodziła od kobiet, jednak zgłosiło się także 8 mężczyzn.

Jak przypomina Krzysztof Cieszyński, aby otrzymać świadczenie z programu „Mama 4+” trzeba ukończyć powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety, 65 mężczyźni), urodzić i wychować lub wychować co najmniej czworo dzieci oraz nie posiadać niezbędnych środków do życia. Świadczenie przysługuje także ojcom, w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dzieci albo gdy zaprzestała ich wychowania. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 1100 zł brutto, czyli tyle co minimalna gwarantowana emerytura. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie ma jakiś dochód, kwota zostanie dopełniona do 1 100zł. Od 1 marca, wraz ze wzrostem najniższej emerytury kwoty te zwiększą się o 100 zł.

- Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest wyłącznie na wniosek - zaznacza Krzysztof Cieszyński. - Powinien on zawierać dane wnioskodawcy, wskazanie świadczenia o które się ubiega, sposób jego wypłaty i podpis. Do wniosku trzeba dołączyć akty urodzenia dzieci i ich numery PESEL, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, a także oświadczenie o innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto