Materiał informacyjny Starogard Gdański

Materiał informacyjny Starogard Gdański

Jest grzeczna, ale potrafi walczyć o swoje. Zdrowo się rozwija i rośnie „jak na drożdżach”. Dorotka Radawiecka na świat przyszła jako pierwsza starogardzianka w 2021 r.

Mama dziewczynki Ramona Radawiecka na porodówkę trafiła w Sylwestra. Poród rozpoczął się dokładnie o północy. Dorotka urodziła się o godz. 3:20 nad ranem. – Szpital był przepełniony. Mnóstwo kobiet rodziło w tym czasie, dlatego tym bardziej jestem szczęśliwa i zaskoczona, że to właśnie moja córeczka urodziła się akurat jako pierwsze dziecko w Starogardzie w nowym roku. Zupełnie się tego nie spodziewałam – mówiła pani Ramona.

Dorotka na narodziny wybrała sobie wyjątkowy dzień, więc już od początku życia odwiedzają ją wyjątkowi goście. 4 lutego z wizytą przyjechał do niej Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Odwiedzanie malutkich starogardzian, którzy na świat przyszli jako pierwsi w danym roku to długoletnia tradycja. Takie wizyty należą do najprzyjemniejszych momentów w pracy prezydenta Starogardu. Dorotka jest urocza. Podczas naszego spotkania była bardzo spokojna i chyba zadowolona, że pojawili się u niej goście – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Jak na odwiedziny u maluszka przystało, włodarz miasta nie przyjechał z pustymi rękoma. Dorotka dostała m.in. fotelik samochodowy, maskotkę, body i skarpetki z miejskim oznakowaniem oraz miejskie gadżety. Prezenty otrzymał także starszy brat dziewczynki Wiktor, a mama kwiaty i list gratulacyjny.

Brat dziewczynki w maju skończy 2 latka. Bardzo cieszy się z narodzin siostrzyczki. W miarę swoich możliwości, chętnie pomaga w opiece nad nią. Tata Dorotki Krzysztof pracuje jako kierowca. Tak się złożyło, że akurat podczas wizyty włodarza miasta, musiał wyjechać w trasę.

Całej rodzinie życzymy dużo zdrowia i szczęścia.


Daniel Wojnarowski i Łukasz Jakusz bez wahania rzucili się na ratunek tonącemu dziecku. Narażając własne życie, uratowali 8 letnią dziewczynkę. Prezydent Miasta osobiście podziękował im za ten wielki akt odwagi.

Wszystko wydarzyło się w sobotnie przedpołudnie. 30 stycznia 2021 roku ośmioletnia Aurelia ze swoim młodszym braciszkiem poszli do parku miejskiego w poszukiwaniu swojego psa. Niefortunnie dziewczynka wpadła do rzeki Wierzycy.

Na miejsce wypadku przyjechały 4 zastępy straży pożarnej w sile 14 ratowników z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim i OSP Starogard Gdański. Kiedy przybyli, dziewczynka leżała już bezpieczna na prawym brzegu rzeki. Chociaż nadal była w szoku, oddychała samodzielnie. Wszystko dzięki dwóm bohatreom Danielowi Wojnarowskiemu i Łukaszowi Jakuszowi, którzy wyciągnęli dziecko z wody i przywrócili do życia.

- Działaliśmy w takich emocjach, że nie pamiętam, jak znaleźliśmy się na brzegu rzeki z dzieckiem na rekach. Od razu przystąpiliśmy do reanimacji, aby przywrócić dziewczynce oddech. Odkrztusiła, ale była ciągle nieprzytomna. Dopiero po drugiej serii sztucznego oddychania, ocknęła się. Była cała sina. Miała wzdęty brzuszek. Kiedy zaczęła oddychać, przywołaliśmy jeszcze jednego pana, który szedł ścieżką wzdłuż rzeki od strony ul Parkowej. Musiał przebiec przez drewniany most, by dostać się do nas na drugi brzeg rzeki, ale zrobił to natychmiast. To on zajął się małą, by utrzymać ją przy życiu. Okrył czymś ciepłym, co miał na sobie i uspakajał zszokowaną dziewczynkę. Nawet nie wiemy, jak się nazywa i kim jest, ale bardzo mu za to dziękujemy. Dziękujemy również panu Czesławowi K., na którego wołanie o ratunek zareagowaliśmy. Kiedy nadjechała profesjonalna pomoc i dziecko było już bezpieczne, oddaliliśmy się, aby jak najszybciej przebrać mokre ubrania - wspomina pan Daniel.

Gdyby nie bohaterski czyn dwójki mężczyzn, ta niewinna, samodzielna wyprawa do parku dwojga małoletnich dzieci mogła skończyć się bardzo tragicznie. Na szczęście znaleźli się ludzie gotowi bez wahania poświęcić się dla ratowania ludzkiego życia.

W uznaniu dla aktu ich odwagi 5 lutego prezydent miasta Janusz Stankowiak zaprosił obu panów do siebie, by osobiście podziękować bohaterom.

- Bardzo Wam Panowie dziękuję. Jestem ogromnie dumny móc uścisnąć dłoń takim bohaterom. Wykazaliście taką postawę, której oczekiwalibyśmy od każdego, a nie zawsze tak jest. Narażając własne życie i zdrowie uratowaliście tę małą dziewczynkę, której groziła śmierć. Wasze zachowanie to powód do satysfakcji i dumy, dla nas do naśladowania. W imieniu wszystkich mieszkańców i rodziców tej dziewczynki bardzo Wam dziękuję – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Dziecko przebywa w szpitalu i powoli wraca do zdrowia.


Przedmiotem zamówienia jest budowa letnich basenów miejskich wraz z towarzyszącą infrastrukturą na działce nr 3/45 obręb 0018 w Starogardzie Gdańskim. Oferty można składać do 15 lutego br.

Kompleks składać się będzie z trzech niecek basenowych o charakterze rekreacyjnym. Największa będzie miała wymiary ok. 25 x12,5 m ze stałą głębokością wody 1,45 m, kolejna – ok. 12,5x 8 m ze stałą głębokością wody 1,00 m i ostatnia – 8 x16 m ze stałą głębokością wody 0,55 m. Dla dzieci dostępny będzie wodny plac zabaw z płytkim brodzikiem, jedną małą zjeżdżalnią wodną dla najmłodszych i dwiema dla dzieci w wieku szkolnym. Plac zostanie wzbogacony o dodatkowe wodne atrakcje.

Baseny wykonane zostaną w technologii niecek stelażowych z profesjonalnym systemem uzdatniania wody do obiektów publicznych. Baseny otoczone zostaną drewnianymi pomostami o szerokości ok. 2 m, wyposażonymi w barierki. Wokół będzie sporo miejsca do plażowania. Pojawi się też miejsce na natryski zewnętrzne, brodziki do płukania stóp oraz boisko do gry w piłkę plażową. Zadanie obejmuje również budowę ogrodu psa oraz miejsc postojowych dla kamperów. Całość będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością, rodzin z dziećmi i seniorów.

Miasto na realizację przedmiotu zamówienia zabezpieczyło na ten rok kwotę 5 895 000 zł, w tym 2 mln zł dofinansowania otrzymane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Projekt kompleksu rekreacyjno –wypoczynkowego wykonała dla gminy Agraria Sp. z o.o., z Warszawy za 154 543 zł.

Oferty należy składać poprzez platformę zakupową. Szczegóły: platformazakupowa.plhttps://platformazakupowa.pl/transakcja/418892

Dodaj ogłoszenie