Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magia, wojna i Słowianie. Wesprzyj zbiórkę i odbierz książkę

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Dzięki jedynemu w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej, które znajduje się w Owidzu możemy poznawać wierzenia i życie naszych przodków. A przed nami kolejna ciekawa propozycja! Niebawem będzie można wygodnie rozsiąść się w domowym zaciszu, tudzież na łące, jak już będzie piękna wiosna i zagłębiać się w około militarną obrzędowość dawnych Słowian. Wystarczy dorzucić się do zbiórki, aby posiąść na własność książkę pt. "Magia wojny i wojna magii w świecie dawnych Słowian".

Słowiańszczyzna jest coraz bardziej popularna i modna. Jest duże zapotrzebowanie na książki dotyczące przedchrześcijańskich wierzeń czy obrzędowości dawnych Słowian. Rynek wydawniczy, social media odpowiadają na to zapotrzebowanie. Nie zawsze jednak trafnie.

- Niestety, często treści oferowane czytelnikom czy słuchaczom są miernej jakości. Mówiąc bardziej dosadnie: internet przesiąknięty jest głupotami wyssanymi z palca. Misją naszego Muzeum jest popularyzowanie rzetelnej wiedzy o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Staramy się to robić przy użyciu różnych metod. Jedną z nich jest wydawanie ambitnych książek, których autorki bądź autorzy to osoby reprezentujące świat nauki i naukowe podejście do badania interesujących nas tematów. Mam nadzieję, że dostarczamy wartościowych lektur wymagającym i dociekliwym czytelnikom – podkreśla Radosław Sawicki, kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu.

W marcu br. premierę będzie miała trzecia publikacja Biblioteki Muzeum Mitologii Słowiańskiej- monografia pt."Magia wojny i wojna magii w świecie dawnych Słowian". Jej autorem jest archeolog, dr Kamil Kajkowski. Obecnie książka jest składana przez grafika i za chwilę pójdzie do druku. Zaplanowany nakład pierwszego wydania to 2000 egzemplarzy.

- To kompendium wiedzy dotyczącej - mówiąc bardzo ogólnie - obrzędowości (około)militarnej dawnych Słowian. Dr Kamil Kajkowski na ponad 520 stronach książki przeanalizował imponujący materiał źródłowy oraz dotychczasową literaturę tematu. Poszukuje śladów tytułowej magii wojennej na różnych etapach stawania się i bycia wojownikiem. Zatem mamy w książce autorskie hipotezy dotyczące treningu i inicjacji chłopców do wojennego rzemiosła czy pochówków poległych wojów. Mamy pogłębioną analizę opisanych przez wczesnośredniowiecznych kronikarzy praktyk hippomancji (czyli wróżenia z użyciem konia) z obszaru Połabia i Pomorza Zachodniego, gdzie równie ważny jak święty koń okazuje się inny rekwizyt: włócznia. Książka jest niezwykle ciekawa. Zachęcam do wsparcia zrzutki na jej wydanie. Dzięki donacji darczyńca otrzyma publikację w atrakcyjnej cenie prosto do domu lub paczkomatu, a nam łatwiej będzie spiąć budżet – wyjaśnia Radosław Sawicki.

Dotychczas w ramach serii wydawniczej Biblioteka Muzeum Mitologii Słowiańskiej wydano dwa tytuły: "Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro" (G. Antosik i dr M. Łuczyński, Owidz 2020) oraz "Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru" (dr Andreas Johnes, Owidz 2020).

Równie interesująca jest monografia poświęcona postaci Baby Jagi.

- Co ciekawe, jej autor, dr Andreas Johnes, to Amerykanin. Swoją pracę wydał po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku, zaś my wykupiliśmy kilka lat temu licencję na wydanie polskojęzyczne i opublikowaliśmy tłumaczenie na lokalnym rynku. Objętość książki to 552 strony formatu A5. Nakład jest na wyczerpaniu, osoby zainteresowane nabyciem tego i innych naszych wydawnictw zapraszam do zakładki "wydawnictwa" na naszej stronie internetowej muzuemslowianskie.pl

To nie koniec dobrych wiadomości!

- Pod koniec minionego roku podpisaliśmy też umowę na wydanie kolejnej, czwartej popularnonaukowej książki w naszej serii. Jej autorka jest antropolożką i zajmuje się badaniem tematyki podlaskich szeptuch. Temu właśnie tematowi poświęcona będzie publikacja, która na rynku wydawniczym pojawi się w połowie bieżącego roku. Mamy też plany na 2025 rok, ale jeszcze za wcześnie, by zdradzać konkretne tytuły – mówi kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto