Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krwiopijca kleszcz i śmiertelny szerszeń

Sebastian Dadaczyński
- Kleszcze można spotkać na paprociach oraz na innych roślinach - mówi zastępca nadleśniczego Andrzej Schleser. Fot. Sebastian Dadaczyński
- Kleszcze można spotkać na paprociach oraz na innych roślinach - mówi zastępca nadleśniczego Andrzej Schleser. Fot. Sebastian Dadaczyński
Kilka osób dziennie korzysta z ambulatoryjnej pomocy w szpitalu św. Jana w Starogardzie Gd. Powód? Przede wszystkim kleszcze, które w tym roku są prawdziwą zmorą.

Kilka osób dziennie korzysta z ambulatoryjnej pomocy w szpitalu św. Jana w Starogardzie Gd. Powód? Przede wszystkim kleszcze, które w tym roku są prawdziwą zmorą.

- Kleszcze dla człowieka są bardzo niebezpieczne, gdyż przenoszą różne choroby - potwierdza Krzysztof Gruszko, p.o. ordynator oddziału ratunkowego w Specjalistycznym Szpitalu św. Jana w Starogardzie Gd. - Główną jest przewlekła choroba bakteryjna borelioza. Pierwszym charakterystycznym objawem są np. zmiany skórne w miejscu ukłucia przez zakażonego kleszcza. Ogólnemu złemu samopoczuciu towarzyszą też napadowe bóle stawowo -mięśniowe, porażenia nerwów rdzeniowych, czaszkowych czy objawy oponowo-mózgowe.
Niewykluczone są również zaburzenia rytmu serca i bóle stawowe. Kleszcze wywołują także alergię miejscową w postaci zaczerwienienia i bolesności skóry.
- Można jednak je samemu wyciągnąć - dodaje K. Gruszko.- Najpierw dane miejsce na skórze powinno się zdezynfekować spirytusem, a następnie złapać kleszcza pincetą i go wykręcić. Trzeba to robić ostrożnie i umiejętnie, by w naszym ciele nie zostały jego resztki, które mogą stać się przyczyną infekcji.
- Od trzech lat w naszych lasach utrzymuje się stała liczba kleszczy - informuje Andrzej Schleser, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Starogard Gd. - Najczęściej zamieszkują w zaroślach, paprociach oraz w innych roślinach. Na co dzień przesiadują w takich miejscach, gdzie spotkać mogą zwierzynę, czyli potencjalną ofiarę. W związku z tym wybierając się do lasu należy ubrać np. spodnie z długimi nogawkami.

Nie tylko kleszcze są problemem.
- W sierpniu rozmnaża się sporo owadów - wyjaśnia K. Gruszko. - Obecnie często udzielamy pomocy ludziom, których ukąsiła np. osa czy szerszeń.
Często jednak ludzie trafiają do nas z powodu własnych błędów. Leśnicy wraz ze strażakami przestrzegają przed ściąganiem kokonów, a ludzie nierzadko to robią.
- Kilka ukąszeń szerszeni może spowodować zgon u człowieka - bije na alarm asp. sztab. Jacek Dudek, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo - gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gd. - Nasza straż posiada specjalny sprzęt do usuwania kokonów. Nie jesteśmy jednak w stanie usunąć owadów ze szczelin np. domów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto