Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konwent starosty starogardzkiego w sprawie pomocy Ukrainie

Kinga Furtak
Kinga Furtak
powiat starogardzki
Jak możemy pomóc Ukrainie? Tak w skrócie można podsumować tematykę zwołanego w trybie pilnym konwentu starosty z udziałem prezydenta, burmistrzów i wójtów powiatu starogardzkiego. Samorządy zadeklarowały konkretną pomoc, a także wskazano kierunki wspólnych działań. Spotkanie odbyło się 25 lutego.

Wszyscy stają ramię w ramię z naszymi wschodnimi sąsiadami i nie ma tu żadnych wątpliwości. Koordynacją działań na terenie powiatu starogardzkiego zajmie się Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim.

– W związku z agresją Rosji na Ukrainę w czwartek odbyło się spotkanie władz samorządowych: powiatu, miasta i gminy Starogard Gd., na którym omawialiśmy kwestie dotyczące zagrożeń, jakie mogą nas czekać i postanowiliśmy, że na kolejny dzień zwołamy specjalny konwent, w którym wezmą również udział kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu – wyjaśnia starosta Kazimierz Chyła. – Głównym naszym założeniem jest to, abyśmy działali wspólnie, ale w sposób skoordynowany. Zadeklarowałem, że nasz Wydział Zarządzania Kryzysowego będzie koordynatorem wszelkich działań. Dzięki temu działania będą dopięte organizacyjnie, bo zdajemy wszyscy trudną próbę. Koordynacja, ale też ciągła wymiana informacji, wzajemna pomoc ułatwiają rozwiązywać różne problemy. Jako starosta zapewniam, że można na nas liczyć.

Odbyło się pierwsze spotkanie, na którym ustalono zasady współpracy, ale także umówione zostały zasoby, jakimi dysponują poszczególne gminy. Głównym zadaniem dzisiejszego spotkania była ocena potencjału pomocy. Każda z gmin przedstawiła liczbę miejsc, jeśli chodzi o potencjalną bazę noclegową. Są to nie tylko jednostki typowo gminne, jak hale gimnastyczne, czy ośrodki kultury, sportu, ale także miejsca, które zadeklarowały prywatne osoby oraz przedsiębiorcy. W trakcie tworzenia jest specjalna baza takich miejsc. Włodarze podkreślali, że mają do czynienia z bardzo pozytywnym zjawiskiem, bo od wczoraj cały czas zgłaszają się do nich osoby prywatne, które deklarują chęć przyjęcia do siebie pojedynczych osób, czy nawet całych rodzin. Wielu mieszkańców deklaruje pomoc rzeczową.

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, ale również kierownicy jednostek organizacyjnych.

– Musimy wesprzeć osoby, które trafią do naszego kraju – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel. – Jeśli chodzi o uczniów, to oczywiście mamy możliwość w naszych szkołach do przyjęcia uczniów, ale także gwarantujemy pomoc psychologiczną. Musimy jednak brać pod uwagę barierę językową i konieczne będzie skorzystanie z potencjału nauczycieli języka rosyjskiego, który jest często znany Ukraińcom. Musimy zwrócić uwagę na takie, wydawałoby się, drobne rzeczy jak właśnie język. Jest to czasem bariera, która bardzo blokuje kontakt przy załatwianiu najbardziej prozaicznych spraw. Jesteśmy też po wstępnej rozmowie z pracodawcami, którzy nierzadko zmagają się z brakiem rąk do pracy. Są otwarci na możliwość pomocy. Ze swej strony, choć mamy pandemię, ale na tyle, na ile jest to możliwe, deklarujemy wykorzystanie naszych możliwości, jako właściciela jedynego szpitala specjalistycznego w powiecie, do pomocy. Będziemy się również kontaktować z panem marszałkiem Mieczysławem Strukiem, jeśli chodzi o szpital w Kocborowie, bowiem to samorząd województwa jest właścicielem tej placówki, by móc z potencjału tego szpitala również skorzystać.

Samorządowcy zwrócili także uwagę na konieczność wygaszania negatywnych emocji i działań, które z kolei spowodowały m.in. masowe zakupy w sklepach czy gigantyczne kolejki do stacji benzynowych.

– Już ubiegłotygodniowe wichury doprowadziły do blokowania się systemów teleinformatycznych, a łączność w obecnej sytuacji jest niezbędna, dlatego uruchomiony zostanie dodatkowy numer telefonu do bezpośredniego kontaktu z nami – deklaruje Tomasz Wardyn, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gd. – Musimy uczulić mieszkańców do tego, aby nie panikowali. Pokazała to wczorajsza sytuacja, gdy nasze wozy pojechały tankować paliwo, a klienci stacji nie chcieli nas przepuścić… Jesteśmy służbą ratowniczą, musimy mieć te samochody do dyspozycji. Musimy się z tym zmierzyć. Musimy przystopować negatywne emocje.

Wicestarosta Patryk Gabriel zapewnił komendanta Wardyna, że stacja paliw należąca do powiatowej spółki PKS, zabezpieczy rezerwy paliwowe dla służb ratowniczych.

Na spotkaniu była również mowa o możliwościach pomocy ze strony Powiatowego Urzędu Pracy, o konkretnych instrumentach pomocowych mówił dyrektor Arkadiusz Banach, a powiatowy lekarz weterynarii Tomasz Ołtarzewski zwrócił uwagę m.in. na kwestie przywożonej przez mieszkańców Ukrainy żywności, którą trzeba zabezpieczyć, a także na procedury związane z transportem zwierząt.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto