Koniec sezonu dla Anwilu Włocławek! Spójnia Stargard wygrała decydujący mecz w Hali Mistrzów. Zdjęcia

Oliwia Nowak
Dariusz Knopik
Anwil Włocławek - PGE Spójnia Stargard 77:81 (14.05.2024)
Anwil Włocławek - PGE Spójnia Stargard 77:81 (14.05.2024) Oliwia Nowak
We wtorek, 14 maja 2024 roku, w Hali Mistrzów Anwil Włocławek zmierzył się z PGE Spójnia Stargard w meczu nr 5 pierwszej rundy play off Orlen Basket Ligi w sezonie 2023/24. Zobaczcie zdjęcia ze spotkania.

Anwil Włocławek przegrał trzeci mecz z rzędu ze Spójnią Stargard i nie zagra o medale Orlen Basket Ligi w sezonie 2023/24.

To sensacja. Pierwszy zespół po rundzie zasadniczej przegrał z ósmą ekipą serię 2:3 i zakończył sezon już w ćwierćfinale. Tym samym to koniec marzeń o mistrzostwie Polski.

We wtorkowym spotkaniu Anwil Włocławek nie prowadził ani przez sekundę. Spójnia zasłużenie wygrała w Hali Mistrzów i o awans do finału zagra z Kingiem Szczecin.

Anwil Włocławek - PGE Spójnia Stargard 77:81

• Kwarty: 21:27, 20:18, 18:20, 18:16

• Anwil: Sanders 22 (1), Petrasek 13, Łączyński 3 (1), Dimec 2, Garbacz 2 - Kyzlink 16 (3), Young 10 (14 zb.), Kostrzewski 7, Joesaar 2, Bell 0.

• PGE Spójnia: Langović 17 (3), Brown 17 (2), Daniels 14 (1), Gordon 14, Gruszecki 5 (1) - Stein 11 (1), Grudziński 3 (1), Simons 0, Kowalczyk 0, Łapeta 0.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania.

Włocławianie fatalnie zaczęli. Po dwóch minutach przegrywali aż 0:11! Zawodzili kompletnie w każdym elemencie. Dopiero w drugiej części pierwszej kwarty koszykarze Anwilu Włocławek poprawili grę, szczególnie w defensywie. W ofensywie świetnie grał Victor Sanders, który rzucił 12 punktów.

W 14. minucie po wolnych Janariego Joesaara podopieczni trenera Przemysława Frasunkiewicza po raz pierwszy doprowadzili do remisu 32:32. Jednak po chwili nie upilnowali Alexa Steina, który zdobył pięć "oczek" z rzędu. Na szczęście pod koniec tej części gry znowu skuteczny był Sanders i na przerwę gospodarze schodzili mając cztery punkty straty.

Po wznowieniu gry miejscowi znowu dali się zaskoczyć i pozwolili na łatwe punkty Davonowi Danielsowi, a potem Stephenowi Brownowi. Po akcji 2+1 tego ostatniego przegrywali już 44:55 w 25. minucie. Wtedy swoją klasę pokazał Tomas Kyzlink, zdobywając siedem punktów z rzędu! Jednak nie udało się przełamać stargardzian.

W czwartej kwarcie w końcu gospodarze zaczęli grać na swoim poziomie z dwóch pierwszych meczów i nie pozwalali rywalom na łatwe punkty. Sukcesywnie odrabiali straty. Trzy minuty przed końcem po kapitalnej asyście Kamila Łączyńskiego i wsadzie Kalifa Younga przegrywali tylko 69:70. Rozpoczęła się zacięta walka o każdy metr boiska i każdy kosz. Ostatnie akcje to wielkie emocje.

27 sekund przed końcem Anwil Włocławek stracił punkty po rzucie Danielsa i przegrywał 74:77. W kolejnej akcji nie trafił Sanders, a sędziowie długo analizowali sytuację wideo komu przyznać piłkę. Ostatecznie trafiła ona do Spójni. Faulowany Karol Gruszecki trafił dwa wolne. Odpowiedział trójką Kyzlink. Kolejny faul i wolne wykorzystał Daniels. W ostatniej akcji za trzy próbował trafić Sanders. Po chwili w Hali Mistrzów zrobiło się cicho i cieszyli się tylko ekipa Spójni i jej fani.

Dodajmy, iż dokładnie 7 lat temu (14 maja 2017 roku) Anwil Włocławek też przegrał 5 mecz I rundy play off z Czarnymi Słupsk 62:67. Też był liderem po rundzie zasadniczej i przegrał z 8 Czarnymi...

Rok później (4 czerwca 2018 roku) koszykarze Anwilu Włocławek zdobyli po raz drugi w historii mistrzostwo Polski... Oby historia się również powtórzyła!

Wtedy nie zmienił się trener, ale teraz wydaje się, że jest to nieuniknione.