Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kociewie. Reagujmy, gdy widzimy osoby zagrożone wychłodzeniem

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Policja Tczew
Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Niska temperatura w okresie jesienno-zimowym jest poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia osób, które nie mają przysłowiowego „dachu nad głową". Policjanci w tym czasie sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne poszukują schronienia przed mrozem. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni nie tylko bezdomni, ale także osoby starsze i osoby będące pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i reagujmy za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, czy też altanki. W takich miejscach bezdomni, aby się rozgrzać, często rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne.

Funkcjonariusze każdego roku monitorują sytuację osób bezdomnych i oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Stróże prawa odnajdują takie osoby i zawsze informują ich o instytucjach, które udzielają pomocy, a także przestrzegają o zagrożeniach wynikających z niskich temperatur.

- Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni nie tylko bezdomni, ale również osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze - wyjaśnia asp. szt. Dawid Krajewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - Przed nami pierwsze przymrozki, dlatego już teraz policjanci apelują, aby nie pozostawać obojętnym na cudzą krzywdę. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Kilkustopniowy mróz może okazać się zabójczy, a jeden telefon może uratować komuś życie.

Stróże prawa przypominają, że informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie "Osoba bezdomna wymagająca pomocy".

Rozejrzyjmy się wokół siebie - może ktoś potrzebuje naszej uwagi - pomocy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto