Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak biblioteka w Kaliskach przyciąga czytelników? ZDJĘCIA

Marieta Domachowska
Promowanie czytelnictwa nie należy do prostych zadań. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy królują nowe media, a wirus utrudnia wielu z nas drogę drogę do książki. Mimo to gminne biblioteki radzą sobie z tym doskonale. Za przykład może posłużyć Biblioteka Publiczna w Kaliskach.

Sposobów na dotarcie do czytelnika jest wiele, bo, jak mówią – dla chcącego nic trudnego. Dużym zainteresowaniem według pracowników biblioteki w Kaliskach cieszy się bookcrossing. Idea ta polega na pozostawieniu w przygotowanych do tego celu szafkach niepotrzebnych książek i „poczęstowaniu się” tym, co ktoś pozostawił po sobie. Biblioteka zorganizowała już dwa takie punkty – najpierw przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, a w lipcu w Piecach.

Oprócz tego biblioteka współpracuje od kwietnia z portalem Legimi, dzięki któremu czytelnicy mają dostęp do tysięcy darmowych ebooków i audiobooków oraz zorganizowała kiermasz taniej książki, gdzie używane książki można było kupić za symboliczną złotówkę. Akcja ta – ze względu na duży entuzjazm – będzie kontynuowana.

Dumni z regionu
Biblioteka pamięta także o naszych regionalnych tradycjach. W tym roku zorganizowała, po raz pierwszy, konkurs „Kociewska palma Wielkanocna”. Światowy Dzień Kociewia został przeprowadzony w formie online wraz z Kółkiem Regionalnym „Kociewskie Modraki” oraz autorką gadek kociewskich Panią Elżbietą Pasterską. Nie można zapomnieć też o tym, że GOK Kaliska promuje Izbę Pamięci Izydora Gulgowskiego w Iwicznie.
W związku z obostrzeniami, przez które spotkania na miejscu zostały wstrzymane, zorganizowano liczne warsztaty online, które można znaleźć na fanpage’u Gminnego Ośrodka Kultura w Kaliskach, m.in. z robienia zakładek do książek, podkładek pod kubek ze wzorem kociewskim, świeczników zdobionych metodą makramy, malowania toreb z okazji Tygodnia Bibliotek oraz wiele innych…

Przy bibliotece działają Dyskusyjne Kluby Książki: dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Największym zainteresowaniem cieszą spotkania autorskie: m.in. z Szymonem Hołownią, Elżbietą Dzikowską czy Marzeną Rogalską. Najbliższe odbędzie się 16 września z Jakubem Małeckim – autorem bestsellerowych książek z gatunku literatury pięknej, nominowanym do nagrody „Nike” w 2017 za zbiór opowiadań „Ślady”.


Mały - wielki czytelnik

Dzięki udziale w projekcie Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”, który ma na celu promocję czytania dzieciom od najmłodszych lat, zauważono znaczący wzrost zapisów najmłodszych czytelników do biblioteki. Po raz pierwszy Miejska Biblioteka w Kaliskach przystąpiła do tego programu we wrześniu 2020 roku. Dzieci otrzymują za dołączenie do grona czytelników wyprawki czytelnicze oraz karty do zbierania naklejek, co niewątpliwie stanowi dużą zachętę do zgłębienia książkowego świata.

Nastolatkowie są także miłymi gośćmi biblioteki. Dla nich pracownicy starają się być na bieżąco z interesującymi nowościami, na przykład komiksami paragrafowymi lub mangami. Ponadto dla tych zainteresowanych życiem infuencera zorganizowano warsztaty internetowe pod tytułem „Vlogujemy w bibliotece”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto