Informacje ze Starogardu Gdańskiego

Materiał informacyjny PRZEDSIĘBIORSTWO Wodociągów i Kanalizacji "Star-Wik" Spółka z o.o.
Udostępnij:

Tu rodzą się… Gwiazdki

Ze Stolicy Kociewia pochodzi wielu odnoszących sukcesy w kraju i na świecie ludzi kultury, czy sportu. Wymienić można chociażby Kazimierza Deynę, Oktawię Nowacką, Pawła Papke, Remigiusza Grzelę, Dorotę Landowską, Anię Szarmach. Właśnie dlatego już od dawna Starogardowi Gdańskiemu przyświeca hasło „Tu rodzą się gwiazdy”. Od sierpnia 2021 r. miejską maskotką jest Gwiazdek – uśmiechnięta postać przypominająca gwiazdę, ubrana najczęściej w turkusową koszulkę polo. Teraz w Starogardzie pojawiły się wykonane na jej wzór mosiężne figurki. 21 lipca oficjalnie odsłonił je Prezydent Miasta Janusz Stankowiak. Towarzyszyły mu dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 5 im. Janusza Korczaka i Niepublicznego Przedszkola „Plastuś” oraz oczywiście sam Gwiazdek.

Figurki Gwiazdka umieszczone zostały w dwóch miejscach. Pierwsza z nich stanęła przy dworcu kolejowym. To figurka Gwiazdka Podróżnika, który trzyma walizkę. Drugi jest Gwiazdek Wędkarz. Usiadł na moście w Parku Miejskim, gdzie łowi ryby.

Od roku jest z nami miejska maskotkaGwiazdek, która nawiązuje do przyświecającego nam hasła „Tu rodzą się gwiazdy”. Teraz poszliśmy o krok dalej i umieściliśmy w mieście stworzone na podstawie jej wyglądu figurki. Tym samym Starogard Gdański zyskał kolejną atrakcję turystyczną. Oczywiście nie zamierzamy poprzestać na dwóch Gwiazdkach. Chcemy, by w Starogardzie było ich dużo, dlatego do współpracy zapraszamy instytucje, stowarzyszenia, czy przedsiębiorców – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Pomysł stworzenia dodatkowej atrakcji turystycznej powiązanej z hasłem „Tu rodzą się gwiazdy” pojawił się podczas prac nad maskotką miejską. W zeszłym roku we współpracy ze Stowarzyszeniem LOT „Kociewie”, które złożyło do Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim oferty na „Małe Granty” udało się stworzyć dwie figurki z mosiądzu, które mają być ciekawą atrakcją dla turystów i mieszkańców.

Ich wykonawcą jest lokalny artysta – rzeźbiarz Piotr Tyborski, który współpracując z Wydziałem Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gdański oraz Stowarzyszeniem LOT Kociewie, na podstawie wyglądu maskotki Gwiazdka, stworzył ostateczny wizerunek figurek.

Termin prezentacji figurek nie został wybrany przypadkowo. Jak podaje serwis Urania.edu.pl w dniach 18 lipca – 21 sierpnia nad Polską zaobserwować można zjawisko tzw. „spadających gwiazd”. 21 lipca dwie spadły w naszym mieście, ale to nie koniec…

Odsłonięciem figurek Miasto zainaugurowało akcję „Gwiazdkujemy Starogard”, w ramach której planuje stworzyć ich więcej. Każda kolejna rzeźba może mieć swoich patronów i sponsorów. Zachęcamy instytucje oraz przedsiębiorców do kontaktu z Wydziałem Informacji Społecznej pod adresem mailowym: [email protected].

Historię Gwiazdka Podróżnika i Gwiazdka Wędkarza lepiej poznać można skanując kod QR z tabliczki przy każdej z figurek oraz na stronie internetowej starogard.pl w zakładce „Dla turystów” – „Gwiazdkujemy Starogard”. Wydział Informacji Społecznej przygotował także specjalną animację.

Tu podaj tekst alternatywny

Pojazdy z duszą i historią

Rekordowa ilość 350 zarejestrowanych pojazdów, Piknik Rodzinny, udane Western Party, a także niesamowite koncerty Myslovitz oraz Varius Manx i Kasi Stankiewicz. Taki był tegoroczny Zlot Weteranów Szos, który już po raz dwunasty odbył się w Starogardzie Gdańskim.

Organizatorami wydarzenia były Starogardzkie Centrum Kultury i Klub Motocykli Dawnych. Jak zawsze zlotowicze prześcigali się w oryginalności. Do mieszkańców Starogardu i naszych gości, którzy przybyli do Stada Ogierów zabytkowe pojazdy mrugały ze wszystkich stron, jedno auto używało do tego długich rzęs. Pomysłów było co niemiara, a najlepsze zostały nagrodzone. Motocyklem Zlotu został MTO Becane AB1 (1938 r.) należący do Krzysztofa Walczewskiego. Samochodem Zlotu Ford A (1930 r.) Jarosława Milewskiego. Najlepszym pojazdem specjalistycznym wybrano Bułgara TL 45 (1973 r.), którego właścicielką jest Ewelina Labuch. Najciekawszym Militarnym Pojazdem Zlotu wybrano Saurera Berna (1976 r.) Bartosza Piechocińskiego. Pechowcem Zlotu został Kuba Gajewski. Tytuły Miss i Mistera trafiły do Ireny i Stanisława Małeckich. Rodzinką Zlotu wybrano rodzinę Janusza Kobieli. Najdalszy przejazd należał do Ryszarda Walenciaka ze Środy Wielkopolskiej, który na starogardzki Zlot przybył Junakiem M 10 pokonując 260 km. Zdaniem publiczności najładniejszym autem Zlotu okazał się samochód Macieja Badery, a najładniejszym motocyklem Magdaleny Zielnke.

Korzystając z okazji, bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie XII Zlotu Weteranów Szos. Historii na kołach. Było to ok. 200 osób. Dziękuję wszystkim naszym partnerom i sponsorom, bez których wsparcia ta impreza by się nie odbyła – dodała dyrektor SCK Ewa Roman.

Gwiazdami tegorocznej edycji Zlotu Weteranów Szos były zespoły Myslovitz oraz Varius Manx i Kasia Stankiewicz. Razem z licznie zgromadzoną pod sceną publicznością zaśpiewali swoje największe hity. Przed nimi na scenie pojawiły się zespoły Guzik i Seher. Koncerty oraz rozstrzygnięcia konkursów prowadzili Łukasz Rocławski i Krzysztof Duzowski. Animacje na tzw. „Małej Scenie” prowadził znany z Radia Starogard Grzegorz Kochański. Sporą niespodzianką uczestnikom imprezy zrobił Browar Kociewski, który przygotował specjalne „piwo zlotowe”.

Tu podaj tekst alternatywny

Woda w paczkach

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK w razie awarii sieci, czy innych sytuacji kryzysowych jest w stanie szybko zaopatrzyć w wodę mieszkańców miasta i okolic. Aby usprawnić dostawy wody pitnej, obok tradycyjnego wykorzystania beczkowozu, zakupiło specjalną paczkowarkę.

Urządzenie do paczkowania wody w woreczki (Aquapack PF AP 2.3 marki PROFFICO) zostało zamontowane w Stacji Uzdatniania Wody POŁUDNIE, jednym z dwóch ujęć należących do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK w Starogardzie Gdańskim. Przy użyciu tej maszyny można zagwarantować interwencyjne dostawy wody bakteriologicznie bezpiecznej w przypadku problemów z siecią wodociągową. Termin przydatności wody do spożycia pakowanej w woreczki foliowe wynosi do pół roku.

Urządzenie pozwala wyprodukować 5-litrowe worki z wodą w krótkim czasie. Przedsiębiorstwo dzięki tej inwestycji może sprawnie dostarczyć wodę do dowolnego miejsca.

Maszyna zakupiona przez Wodociągi Starogardzkie wyposażona jest w panel operatorski oraz zespół przygotowania atestowanej folii, datowania worków i pakowania wody z nadrukowanym terminem przydatności. Urządzenie może być obsługiwane przez jedną osobę. Paczkowarką steruje się z pulpitu operatorskiego, a regulacja wydajności i dozowania urządzenia odbywa się w sposób manualny.

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie