Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza na IV Starogardzką Konferencję „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Jak chronić życie, zdrowie i dobro dziecka w rodzinie zagrożonej przemocą oraz w pieczy zastępczej? To temat czwartej Starogardzkiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”, która odbędzie się w formule online.

W 2020 r. w pieczy zastępczej przebywało 71,5 tys. dzieci, a prawie 12 tys. zostało uznane za doświadczające przemocy w rodzinie1. Jednak oficjalne statystyki ukazują tylko część prawdy o skali zjawiska. Są dzieci, które trafiają na resztę życia do instytucji i znikają w resortowych rachubach2, oraz takie, które doświadczają przemocy w domach, ale jeszcze nie znalazły się w obszarze zainteresowania służb.

Jak pracować z rodziną zagrożoną przemocą, aby nie doszło w niej do najgorszego? Jak wygląda sytuacja dziecka umieszczonego w pieczy? Jak skutecznie podejmować interwencję prawną? Na te i wiele innych pytań będą poszukiwali odpowiedzi specjaliści podczas czwartej Starogardzkiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 24 września.

Wydarzenie jest organizowane z myślą o przedstawicielach różnych grup zawodowych pracujących z dziećmi: pracownikach socjalnych, asystentach rodziny, psychologach i pedagogach, nauczycielach, sędziach, kuratorach sądowych, policjantach, władzach samorządowych i organizacjach pozarządowych. Podobnie jak w poprzednim roku konferencja będzie miała formułę mieszaną – część gości wysłucha wystąpień prelegentów w Starogardzkim Centrum Kultury, ale zdecydowana większość audytorium będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniu online, po dokonaniu zapisów przez platformę edukacyjną FDDS. Osoby, które zdecydują się na uczestnictwo online, otrzymają link do nagrań aktywny przez trzy tygodnie po konferencji.

Jak zmienić świat dzieci na lepsze

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od 30 lat przeciwdziała przemocy wobec dzieci, a od pięciu prowadzi w Starogardzie Gdańskim Centrum Pomocy Dzieciom.

Praca z rodzinami zagrożonymi przemocą oraz rodzinami z pieczy to zadanie, które mamy do wykonania jako społeczeństwo – profesjonaliści wspierający dzieci, przedstawiciele władz, służby pomocowe, nauczyciele, dziennikarze oraz po prostu jako obywatele i ludzi - mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Musimy zmienić rutynowe sposoby działania i myślenia i przyjąć za priorytet to, że najważniejsze jest dobro dziecka, a ono samo ma prawo do bezpiecznego rozwoju. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w naszym wydarzeniu wszystkich, którzy mają zapał, aby zmienić rzeczywistość dzieci na lepsze.

- Konferencja „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem" na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń organizowanych w Starogardzie Gdańskim - mówi Janusz Stankowiak, prezydent Miasta Starogard Gdański. - Bardzo mnie to cieszy, bo temat dzieci, które doświadczyły przemocy i zaniedbania, trzeba poruszać jak najczęściej. Tylko rzetelna wiedza i dobre przygotowanie specjalistów gwarantują odpowiednią pomoc. Każde tego typu spotkanie pozwala na wymianę doświadczeń między przedstawicielami różnych instytucji, co zawsze ma miejsce podczas kolejnych edycji konferencji.

Dobre praktyki i obszary do pracy

Specjaliści zaproszeni do podzielenia się swoim doświadczeniem pokażą sytuację dziecka z różnych perspektyw. Będzie mowa między innymi o tym, jak zbudować skuteczny system współpracy służb wspierający rodzinę biologiczną zagrożoną przemocą i z jakich narzędzi prawnych mogą korzystać instytucje, aby zapewnić dzieciom rzeczywistą ochronę. Anna Krawczak z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej opowie o sytuacji dzieci w pieczy zastępczej i o tym, w jakim stopniu istniejące procedury i praktyki sprzyjają lub nie sprzyjają ochronie dziecka. Wystąpienia z ostatniej części pomogą zrozumieć, jak na poziomie neurobiologicznym, behawioralnym i emocjonalnym funkcjonuje dziecko doświadczające przemocy, a także jak można je wspierać nawet nie będąc terapeutą. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest pod linkiem.

***

Konferencja jest współfinansowana przez Gminę Miejską Starogard Gdański, Powiat Starogardzki, World Childhood Foundation oraz ze środków Programu Prawa, Równość i Obywatelstwo Unii Europejskiej w ramach projektu Barnahus Poland.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto