Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki Muzeum Mitologii Słowiańskiej będzie można poznać Babę Jagę

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Kim jest Baba Jaga i skąd się wzięła? Znają ją niemal wszyscy, jednak odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogą być naprawdę zaskakujące. Dzięki Muzeum Mitologii Słowiańskiej, które jest wydawcą książki o tej postaci, będzie można dowiedzieć się jeszcze więcej.

„Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru” to tytuł książki, która ukaże się w listopadzie. Warto przypomnieć, że to druga publikacja wydawana w ramach serii Biblioteka Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Pierwszą są „Badania nad wierzeniami Słowian”, która również ukazała się w tym roku.

Żeby ten kolejny projekt mógł zostać zrealizowany, potrzebne jest przetłumaczenie publikacji z języka angielskiego. Ta książka została wydana przez amerykańskiego badacza w USA. Na to potrzebne są środki. W internecie trwa jeszcze zbiórka pod adresem: KLIK

- Warto wesprzeć nas teraz i pomóc nam zamknąć wydawniczy budżet, ponieważ dzięki temu otrzymacie książkę w najniższej możliwej cenie. Kiedy zakończy się zbiórka funduszy na zrzutka.pl i wydrukowana "Baba Jaga" trafi na rynek wydawniczy, jej cena detaliczna u nas wynosić będzie 45 zł (do tego należy doliczyć ewentualne koszty wysyłki). Wspierając teraz naszą zbiórkę kwotą 44 zł, otrzymacie w listopadzie książkę bezpośrednio do domu – mówi Radosław Sawicki, kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz.

Autor książki - Andreas Johns, uzyskał doktorat z zakresu badań nad językami słowiańskimi i słowiańską literaturą na University of California w Berkeley, gdzie także wykładał. Zajęcia dla studentów prowadził również na University of Washington w Seattle. Anglojęzyczne wydanie jego książki liczy ponad 350 stron. Polskie tłumaczenie będzie zbliżone pod względem objętości. Na okładce została wykorzystana piękna i sugestywna grafika autorstwa artystki Hanny Doli.

- Andreas Johns analizuje przekazy z bajek rosyjskich oraz innych obszarów wschodniej słowiańszczyzny – opowiada Radosław Sawicki. - Trudno powiedzieć, kim była Baba Jaga u zarania dziejów. W książce znajdujemy jej różnorodne oblicza. Bywa sroga i niszczycielska, pomocnicza i przyjacielska. Poszczególne rozdziały traktują o jej różnych wariantach. Postać jest silnie zakorzeniona w kulturze Rosji, Białorusi, Ukrainy oraz trochę mniej w Polsce, chociaż jest tu dobrze znana. Baba Jaga stała się także „towarem eksportowym”. Pojawia się w popkulturze. Jest m.in. w filmach i komiksach o Hellboyu, w filmie o Johnym Wicku. Bracia Grimm rozpropagowali jej zły obraz.

- Dzięki naszemu wydawnictwu książka będzie dostępna nie tylko dla specjalistów, ale także dla osób, które interesują się mitologią słowiańską – podsumowuje Radosław Sawicki. - Nie słyszałem o innej monografii na polskim rynku, mówiącej o Babie Jadze.

Każdy, kto chciałby wesprzeć projekt wydawniczy i tym samym zapewnić sobie dostawę książki do domu, może jeszcze zrobić wpłatę na konto zbiórki - KLIK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto