Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminy Starogard Gdański tym razem odbyły się w Kręgu

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Urząd Gminy Starogard
Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. W tym roku gmina Starogard Gdański obchodziła je w Kręgu.

Święto plonów w Kręgu zainaugurowała uroczysta msza święta w miejscowym kościele parafialnym. Ze świątyni procesja przeszła do parku, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie obchodów. Starostowie dożynek Sylwia i Roman Wiśniewscy przekazali bochen chleba na ręce Wójt Gminy Starogard Gdański Magdaleny Forc-Cherek oraz Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Hincy. Samorządowcy podzielili się chlebem z mieszkańcami.

- Dziękujemy wszystkim rolnikom, którzy się na co dzień angażują w tę trudną i tak ważną dla każdego z nas pracę - mówi pani wójt. - Bez Was nie byłoby co jeść. Bez Was nie byłoby życia. Dziękujemy za każdy dzień Waszej ciężkiej pracy.

- Piękne wieńce zrobiliście Państwo, jeden z nich znajdzie się na Dożynkach Wojewódzkich w Pelplinie - powiedział Józef Sarnowski, wicemarszałek woj. pomorskiego. - Przyznam, że nie zawsze tak bywało. Sam od 50 lat pracuję w rolnictwie. Mogę powiedzieć, że 25 lat było średnich, a 25 dobrych, tak jak dziś. Kochani rolnicy chciałem Was serdecznie pozdrowić i powiedzieć, że zawsze możecie na mnie liczyć. A Wy dziewczyny z KGW jesteście the best!

Lech Kolaska podziękował sołtysowi Okola, Zbigniewowi Nadolnemu za wyniki w sprzedaży trzody chlewnej.

- Chcę podziękować za to, że przez 18 lat Zbigniew Nadolny sprzedał ponad 200 tysięcy tuczników i około 20 tysięcy sztuk bydła. Szanowni Rolnicy niech Wam się darzy! - powiedział Kolaska.

Kiedy już zakończyły się oficjalne obchody Janek Gmer wjechał na środek placu ze swoją kultową grochówką. Mimo deszczu cały czas ustawiała się do niego kolejka. Podobnie było z kolejką, jak ustawiała się po dzika od Koła Łowieckiego Słonka. Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich raczyły kociewskimi specjałami. Był food truck z m.in. burgerami, popcorn, lody i wata cukrowa. Odbywały się warsztaty z Kociewie Etno Design. Było mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Wśród nich: OSP Krąg zrobiło pokaz ognia, dla nich z kolei licytowano różne przedmioty, były warsztaty z Grodziskiem Owidz, pokaz psów myśliwskich i doradztwo z Bankiem Spółdzielczym, była też strzelnica zorganizowana przez Wojska Obrony Terytorialnej i wystawa sprzętu wojskowego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Podczas dożynek wręczono dyplomy za konkurs Piękna Wieś Pomorska 2021. Pierwsze miejsce zajął Sumin, drugie Siwiałka, trzecie Szpęgawsk i Jabłowo. Wyróżnienia otrzymały Koteże, Kokoszkowy i Żabno.

Dożynki miały jeszcze jeden ważny punkt - odsłonięto ławki i gabloty poświęcone twórczości urodzonego w Kręgu Stefana Gełdona, który jest żywą historią polskiego lalkarstwa. Wybitny artysta, lalkarz, znawca i popularyzator teatru lalek, m.in. twórca i reżyser Teatru Lalek i Cieni Baśniowy Świat, organizator Biesiad Lalkarskich w Centrum Kultury Zamek w Nowem, ale przede wszystkim wspaniały, serdeczny, uśmiechnięty z ogromnym poczuciem humoru człowiek. Nie sprawia wrażenia jakby w sierpniu obchodził 96. urodziny!

- Pomysł na upamiętnienie twórczości pana Stefana zrodził się już dawno temu - powiedziała Sylwia Wiśniewska, sołtys Kręga. - Długo się zastanawialiśmy jak to zrobić. Pomogły fundusze z Urzędu Marszałkowskiego. Nie udałoby się zrealizować tego projektu, gdyby nie moja Rada Sołecka, to są ludzie, na których zawsze mogę liczyć. Również obecna Wójt Magdalena Forc-Cherek i ksiądz Jacek Cirocki oraz Marcin Hinca.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrało KGW Koteże. Wybór nie był prosty, bo jak wybrać najładniejszy, kiedy wszystkie były piękne. Komisja w składzie: Stefan Gełdon, Magdalena Zatorska i Dorota Piechowska mieli trudny orzech do zgryzienia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dożynki gminy Starogard Gdański tym razem odbyły się w Kręgu - Starogard Gdański Nasze Miasto

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto