Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy mieszkańcy Pomorza oszczędzają na jedzeniu, a przy tym generują mniej odpadów? Statystyki przeczą ogólnopolskim trendom

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Rosnące ceny żywności, jak mogłoby się wydawać, nieść będą za sobą nieco oszczędniejszy tryb życia. Jak wynika z danych udostępnionych przez pomorskie zakłady utylizacji, spadek co prawda jest zauważalny, ale tylko w mniejszych ośrodkach. Na Kaszubach odbiór śmieci zmalał o kilkadziesiąt ton. W Gdańsku czy Gdyni wynik ten jest stosunkowo niski, żeby nie powiedzieć marginalny.

Ekodolina. Ilość odpadów kuchennych zmalała o 3 proc.

- Porównując dane rok do roku - 2021/2022 (styczeń - sierpień), tendencje wyglądają następująco: ilość odpadów bio (kuchennych) zmalała w stosunku do ubiegłego roku nieco ponad 3%, ilość odpadów resztkowych (zmieszanych) zmalała o 4%, a ilość pozostałych selektywnie zbieranych odpadów tj. tworzywa sztuczne i metale, szkło oraz papier zmalała o 5% - informuje Marcin Paszkiewicz, rzecznik Ekodoliny, która m.in. odpowiada za wywóz śmieci w Gdyni. - Patrząc na te wszystkie dane, można stwierdzić, że ilość odpadów bio (kuchennych) zmalała proporcjonalnie do wszystkich odpadów, które trafiają od mieszkańców naszych miast i gmin.

To, że ilość odpadów kuchennych m.in. wśród mieszkańców Gdyni zmalała, nie oznacza to jednak, że śmieci jest mniej.

- Co do zasady to ilości odpadów wytwarzanych przez statystycznego mieszkańca z roku na rok wzrastają - dodaje Marcin Paszkiewicz. - Ilość odpadów resztkowych (zmieszanych) powinna zmniejszać się na rzecz selektywnie zbieranych.

Czy wpływ na minimalny spadek może mieć również ograniczenie kupna, a zatem konsumpcji?

- Nieznaczny spadek ilości odpadów, które trafiły w tym roku do naszego zakładu, być może jest związana z mniejszą konsumpcją - odpowiada Marcin Paszkiewicz, rzecznik Ekodoliny. - Jako świadomi konsumenci powinniśmy starać się przez nasze zachowania minimalizować ilości wytwarzanych odpadów. Można to robić poprzez rezygnację z przedmiotów, które nie są nam niezbędne. Kupować żywność bez opakowań jednorazowych, unikać kupowania żywności i innych wyrobów podwójnie pakowanych. Prawidłowym trendem powinno być stopniowe zmniejszanie się ilości odpadów resztkowych. Można to uzyskać dzięki skrupulatnej segregacji.

CZYTAJ TAKŻE:
Pomorskie: stawki za wywóz śmieci. Gdzie szykują się podwyżki, a gdzie pozostaną bez zmian? Tyle kosztuje wywóz śmieci na Pomorzu

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Brak zauważalnej tendencji spadkowej

Jak informuje Olimpia Schneider, po ilości odpadów przyjętych z gminy Gdańsk również nie widać, aby wzrost cen na sklepowych półkach miał znacząco wpłynąć na wyrzucane śmieci przez gdańszczan.

Jak prezentują się statystyki wyrażone w tonach w porównaniu sierpnia 2021 roku do sierpnia 2022 roku?

  • Opakowania z papieru i tektury (luzem): sierpień 2021 - 1192,24 ton, sierpień 2022 - 1203,36 ton
  • Zmieszane odpady opakowaniowe: sierpień 2021 - 1311,58 ton, sierpień 2022 - 1378,54 ton
  • Opakowania ze szkła (luzem): sierpień 2021 - 1014,60 ton, sierpień 2022 - 1326,96 ton
  • Opady kuchenne ulegające biodegradacji (odpady mokre): sierpień 2021 3373,12 ton - sierpień 2022 - 3419,92 ton
  • Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne: sierpień 2021 - 10429,44 ton, sierpień 2022 - 11107,12 ton
  • Odpady wielkogabarytowe: sierpień 2021 - 1116,24 ton, sierpień 2022 - 850,44 ton

- W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 roku przyjęliśmy z Gminy Gdańsk 24584,200 ton odpadów mokrych, a w analogicznym okresie tego roku przyjęliśmy ich 24182,660 - informuje "Dziennik Bałtycki" Olimpia Schneider. - Spadek jest niewielki, bo niecałe 2%. Nie zauważyliśmy zmian w jakości odpadów mokrych.

Jak dodaje rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego, patrząc na dane liczbowe dotyczące odpadów, które trafiały na Szadółki w ubiegłym roku i w tym roku nie widać tendencji spadkowych w ilości wyrzucanych śmieci przez mieszkańców Gminy Miasta Gdańska.

Słowa Marcina Paszkiewicza, rzecznika Ekodoliny, który przyznał, że co do zasady mieszkańcy śmieci z roku na rok wyrzucają coraz więcej, ma również swoje potwierdzenie w statystykach, jakie Zakład Utylizacyjny udostępnił "Dziennikowi Bałtyckiemu" w ilości odpadów mokrych za lata 2017-2021. We wspomnianym okresie mieszkańcy Gminy Miasta Gdańska zanotowali wzrost w skali roku o 7919,76 ton.

Odpady mokre przyjęte z Gminy Miasta Gdańska w okresie 2017-2022

  • 2017 - 29230,66 ton
  • 2018 - 30603,64 ton
  • 2019 - 31,413,26 ton
  • 2020 - 36687,21 ton
  • 2021 - 37150,42 ton

Kartuzy. Zauważalny spadek ilości wyrzucanych odpadów

Pomimo tego, że Kartuzy od lutego przyjęły bardzo wielu uchodźców z Ukrainy, tutejszy Wydział Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska faktycznie zauważył pewną tendencję spadkową względem ubiegłego roku, jeśli chodzi o wyrzucane przez mieszkańców odpady zmieszane i biodegradowalne.

Dla przykładu w czerwcu 2021 roku odpadów zmieszanych w stolicy Kaszub było 385 ton, podczas gdy w tym roku już tylko 356 ton. Różnica jest jeszcze większa, gdy spojrzymy na maj - 385,78 ton w tym roku, a w 2021 aż 456 ton. Podobnie ma się sytuacja z odpadami biodegradowalnymi - 244,44 ton w tym roku i 292 ton w ubiegłym.

- Nie jest to ogromna różnica, ale faktycznie zauważamy, że tych odpadów ilościowo jest mniej - mówi Edyta Zientarska, Kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach. - Mimo, że mamy uchodźców na naszym terenie, z wyrzucanymi odpadami jest tendencja zniżkowa.

Warto tu jednak podkreślić, że wysokie ceny żywności nie są koniecznie jedynym powodem malejącej liczby wyrzucanych przez mieszkańców śmieci.

CZYTAJ TAKŻE:
Odpady bio: jakie śmieci powinny do nich trafiać? Gdzie umieszczać skorupki jaj i fusy? Sprawdź, jak obniżyć opłatę za wywóz śmieci

- Na to wpływa wiele czynników, ja bym tego nie generalizowała. Coraz lepiej na przykład segregujemy - dodaje Edyta Zientarska. - To też powoduje zniżkę odpadów zmieszanych, ale wtedy wzrasta z kolei ilość odpadów wyselekcjonowanych.

Czy wyższe ceny przekładają się na ilość śmieci?

Choć w statystykach prezentowanych przez zakłady utylizacyjne można zauważyć minimalny spadek ilości odpadów, to jednak jak wskazuje podsumowanie rocznie, które udostępnił "Dziennikowi Bałtyckiemu" Zakład Utylizacyjny w Gdańsku można zauważyć wyraźny wzrost ilości śmieci.

Czy to jednak oznacza, ze nie kupujemy mniej? Niekoniecznie. Świadczy o tym stały poziom m.in. odpadów mokrych, których mieszkańcy Pomorza rok rocznie wyrzucają więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto