Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarna Woda. Drewniane mieszkanie plus szansą dla Czarnej Wody?

KACH
mat. prasowe
Budowa tanich domów z drewna na wynajem to pomysł rządu na reanimację programu Mieszkanie Plus. Przez najbliższe 6 lat na 300 hektarach ziemi należącej do Lasów Państwowych miałoby powstać nawet 43,5 tys. mieszkań. Rząd chce, żeby budową mieszkań zajęła się nowa spółka Polskie Domy Drewniane, w skład której weszłyby Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Resort środowiska spieszy się z projektem ustawy. Chce, żeby nowe przepisy umożliwiające budowę tanich domów drewnianych weszły w życie już w lipcu br. Stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie, firma Steico oraz burmistrz Czarnej Wody Arkadiusz Gliniecki pozytywnie oceniają nowy pomysł rządu.

W ocenie burmistrza gminy, Arkadiusza Glinieckiego, rządowy program budowy mieszkań z drewna będzie miał pozytywny wpływ na gminę z ekonomicznego punktu widzenia. - Czarna Woda od dziesiątek lat związana jest z przemysłem drzewnym - mówi Gliniecki. - Występuje tu kilka podmiotów, których racją istnienia jest produkowanie materiałów dla budownictwa drewnianego, sprzedaż komponentów i narzędzi czy też wprost budowa domów z tego materiału. Ponadto, mając na uwadze praktykę Skandynawów czy też Kanadyjczyków budujących niemal wyłącznie z sosny czy świerku i efekty, jakie to przynosi dla komfortu życia oraz zawartości portfela mieszkających w tych budynkach ludzi, powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby ten trend był i w naszym kraju wiodący - dodaje włodarz. Gliniecki liczy też na kolejne działania rządu w zakresie rozwoju budownictwa drewnianego, tj. wspieranie rozwoju szkolnictwa zawodowego nastawionego na kształcenie stolarzy, cieśli, mechaników, dokształcanie konstruktorów i architektów oraz nacisk na uświadamianie odbiorcom, na czym polega zrównoważony rozwój w ekonomii.

Także władze działającej w Czarnej Wodzie firmy Steico optymistycznie patrzą w przyszłość - Widzimy szanse na to, że jakaś część naszej technologii może zostać zaadaptowana do realizacji tych planów inwestycyjnych - mówi Marcin Zboroń, Dyrektor ds. Rozwoju i Wsparcia Biznesu w firmie Steico. Zboroń liczy na pozytywny wpływ rządowego programu na sytuację fabryki w Czarnej Wodzie.

W pracach nad projektem ustawy o lasach aktywnie uczestniczyło Stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie promujące od dekady drewno jako strategiczny materiał budowlany.

Jakie uwagi wniosło stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie do projektu nowelizacji ustawy o lasach, dlaczego budownictwo drewniane nie cieszy się w Polsce popularnością, czy program budowy tanich domów przez państwo nie jest zagrożeniem dla inwestorów indywidualnych, czy pośpiech w pracach nad ustawą nie zaszkodzi całej idei i wreszcie czy budowa 5 tys. domów drewnianych w 2019 r.i 43,5 tys. w ciągu 6 lat jest realna, piszemy w piątkowym numerze "Dziennika Kociewskiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto