Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cierpisz na problemy ze snem? NASA ma rozwiązanie. Wypróbuj pozycję „zero grawitacji”. Dzięki niej astronauci nie narzekają na bezsenność

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Chcesz skutecznie walczyć z bezsennością i jednocześnie wesprzeć pracę serca i kręgosłupa? Zastąp spanie na boku, spaniem na plecach.
Chcesz skutecznie walczyć z bezsennością i jednocześnie wesprzeć pracę serca i kręgosłupa? Zastąp spanie na boku, spaniem na plecach. Kampus Production / Pexels
Nie wiesz, jak szybko zasnąć? Okazuje się, że wystarczy ułożyć się w odpowiedniej pozycji, aby cieszyć się długim, regenerującym snem. Naukowcy z NASA odkryli, że właściwe ułożenie ciała pozwala astronautom na odpoczynek nawet w warunkach, w których nie ma przyciągania ziemskiego – stąd nazwa „zero grawitacji”. Zobacz, jak wypróbować ją we własnym łóżku.

Spis treści

Ta metoda pomoże Ci szybko zasnąć i zregenerować się w nocy

Znasz trening autogenny Schulza, metodę 4-7-8 i inne sposoby na szybkie zasypianie? Jeśli masz wrażenie, że wypróbowałeś już wszystkie, ale nadal cierpisz z powodu bezsenności, możesz skorzystać z podpowiedzi naukowców z NASA.

Tym razem nie chodzi o odpowiednie oddychanie czy nawyki, ale o właściwe ułożenie ciała podczas zasypiania. Specjaliści z NASA, szukając rozwiązania, które pomoże astronautom w zasypianiu oraz podczas treningów, uznali za optymalne i neutralne jednoczesne podniesienie głowy i kolan delikatnie nad poziom serca podczas leżenia na plecach.

Pozycja zerowej grawitacji, znana też jako neutralna postawa ciała (NBP). Aby ją uzyskać, należy zgodnie z obliczeniami ekspertów, stworzyć kąt 128 stopni między tułowiem a kolanami oraz kąt 133 stopni między górną i dolną częścią nóg.

Efekt „zero grawitacji” można osiągnąć, kupując łóżko z funkcją profilowania stelaża, ale także odpowiednio układając poduszki – pod głową i pod nogami, aby osiągnąć właściwą pozycję półleżącą.

Na jakie dolegliwości może pomóc pozycja „zero-G”?

Astronauci, którzy szykują się do misji, trenują start właśnie w neutralnej pozycji ciała, ponieważ redukuje ona odczuwanie przeciążeń i pomaga przeciwdziałać skutkom nieważkości. Zalecane przez NASA ułożenie nie tylko ułatwia zasypianie i głęboki, spokojny sen, ale wpływa także pozytywnie na problemy z:

  • chrapaniem,
  • krążeniem i żylakami,
  • bólami mięśniowymi i stawowymi,
  • obrzękami nóg,
  • refluksem i zgagą.

Tak działa pozycja neutralna ciała. Skorzystają w szczególności ciężarne

Dlaczego pozycja zero grawitacji jest dla nas wyjątkowo korzystna?

  1. Ułożenie nóg nieco wyżej odciąża serce, co wpływa pozytywnie na cały układ krążenia.
  2. Pozwala się odprężyć i pozbyć napięć, dzięki odciążeniu kręgosłupa.
  3. Dzięki „zero-G” mniej odczuwalne są dolegliwości związane z refluksem i zgagą, ponieważ zapobiega cofaniu się treści żołądka.
  4. W tej pozycji otwierają się nasze drogi oddechowe, co pozwala zredukować chrapanie.
  5. Kobiety w ciąży, które często cierpią z powodu wszystkich wymienionych wyżej dolegliwości, mają szansę wyspać się, wykorzystując takie ułożenie ciała.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cierpisz na problemy ze snem? NASA ma rozwiązanie. Wypróbuj pozycję „zero grawitacji”. Dzięki niej astronauci nie narzekają na bezsenność - Strona Zdrowia

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto