Brzeźno Wielkie. Szkoła odpowiedzialna społecznie. Pierwsze zawody obedience w Brzeźnie Wielkim i pokaz psich sztuczek

KACH
Udostępnij:
W sobotę, 28 kwietnia, na boisku Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Wielkim odbyły się pierwsze w Brzeźnie treningowe zawody obedience, czyli - w największym skrócie - psiego posłuszeństwa. Organizatorami byli PSP im. B. Janowicza w Brzeźnie Wielkim oraz grupa treningowa OBI lovers z Gdyni. Sprzedając kiełbaski, ciasto i napoje, zbierano na doposażenie szkoły oraz pomoc bezdomnym zwierzętom.

- Współpracujemy z grupą OBI lovers z Gdyni, która gościła już w naszej szkole na pokazach z 4 psami. Dzieciaki były zachwycone, pomyśleliśmy więc, że takie zawody będą ciekawą okazją do zorganizowania pikniku rodzinnego i spędzenia wolnego czasu trochę inaczej niż zazwyczaj. Zwłaszcza, że tego typu imprez na naszym terenie jeszcze nie było - opowiada Beata Zdrowowicz, dyrektor szkoły Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Wielkim. – W związku z edukacją zdrowotną, jaką prowadzimy w naszej szkole, i propagowaniem zdrowego stylu życia, pomyśleliśmy, że zawody będą inspiracją dla uczniów, jak można pracować z własnym psem, jak można o niego dbać i go szkolić. Chcieliśmy też, stworzyć okazję do rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Panie nauczycielki realizują projekt unijny "Postaw na własny rozwój", który ma na celu ma uczenie dzieci przedsiębiorczości, podstaw ekonomii, stąd pomysł, żeby zbierać pieniądze na cele społecznie użyteczne. Dzieci wymyśliły zbiórkę na schronisko i zwierzęta potrzebujące pomocy oraz na zabawki interaktywne. Zresztą, nasi uczniowie często mają świetne pomysły, ostatnio sprzedawali galaretki i wirtualnie adoptowali rysia, innym razem soki i pieniądze przeznaczyli na jeże. Takie działania uczą empatii i altruizmu. Przygotowujemy się do przystąpienia do sieci szkół promujących zdrowie, dlatego dużo u nas działań ekologicznych i prozdrowotnych. Zainspirował nas również teren, jakim dysponujemy. Dzięki Gminie Starogard Gdański udało nam się go ogrodzić i zrobiło się bezpieczne, stąd też pomysły, żeby jak najwięcej na tym terenie organizować działań dla mieszkańców miejscowości i uczniów - wyjaśnia.

Zalety terenu docenili także uczestnicy zawodów. - Jesteśmy zachwyceni tym terenem, bo jest olbrzymia przestrzeń: równa, bezpieczna, tu się nic nie stanie, pies nie ucieknie, wszystko jest pod kontrolą. Chciałabym przyjechać tu znów na jesieni. Jestem dopiero na drugich takich zawodach, ale już planuję kolejne - mówi jedna z uczestniczek i dodaje, że takie zawody treningowe uczą, jak się zachować na prawdziwych zawodach kynalogicznych.

Dodatkową atrakcją zawodów był pokaz psich sztuczek, a uczestnicy i obserwatorzy mogli posilić się kiełbaską z grilla, domowym chlebem ze smalcem, ciastem oraz kawą, ze sprzedaży których dochód przeznaczony był na pomoc bezdomnym zwierzętom i doposażenie szkoły. W przygotowanie imprezy włączyły się dzieci, rodzice, nauczyciele, Koło Gospodyń Wiejskich oraz sołtys.

- Inicjatywa spotkała się z dużym odzewem - mówi dyrektorka szkoły. - Dzieci przygotowywały dyplomy dla uczestników, podium, rysowały psy, były konkursy, włączyli się rodzice, nawet mama, która dopiero zapisuje dzieci do szkoły, pytała, co przygotować. Pomogło też Koło Gospodyń Wiejskich z panią Hanią Raczkowską na czele oraz sołtys Tadeusz Chełchowski, który użyczył namiot i scenę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dotacje na ogródki działkowe

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.
Z
Zawodniczka :)
Panie Marku, redaktor zastosował poprawną terminologię. Faktem jest, że niestety nasz język jest coraz częściej wypierany przez język angielski, w tym jednak przypadku "obedience" jest nijako nazwą własną dotyczącą danej dyscypliny sportowej. Tak samo jest np. z "agility", które można by tłumaczyć jako "sprawność", a byłoby to tłumaczenie zaburzające sens i wizję jego znaczenia, czy "flybll" - "latająca piłka"...
Proponuję troszkę więcej otwartości, bo nie wszytko jest takie zero-jedynkowe. ;)
Wspaniałej Szkole, Pani dyrektor, Kole Gospodyń Wiejskich jeszcze raz wielkie dzięki! Było przemiło. Do zobaczenia. :)
M
Marek
Język polski jest obcy dla redaktora?
obedience w jeżyku angielskim znaczy posłuszeństwo.
z
zuza
Brawo Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie!!!
Dodaj ogłoszenie