Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Są to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
W Kociewskim Centrum Zdrowia kilka razy podczas takiego dyżuru nie było lekarza.
- Powodem braku lekarza jest wiele czynników, zarówno okres urlopowy, jak również wzmożona liczba zachorowań na grypę, ale również, co jest kwestią najważniejszą, braki kadrowe na rynku pracy. Praca lekarza podczas dyżuru w NOCH-u jest pracą niewdzięczną i lekarze niechętnie angażują się w tego typu formy aktywności zawodowej. Trudno jest w dzisiejszych czasach pozyskać lekarza, który będzie dyżurował w nocy lub w okresie świąt - przyznaje Sylwia Neubauer-Borzyszkowska, specjalista ds. Marketingu i Komunikacji Społecznej w Kociewskim Centrum Zdrowia.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy brak lekarza podczas dyżuru zdarzył się dwukrotnie: 15 i 22 stycznia. W skali roku to tylko 4 takie przypadki.
Co można zrobić, gdy na dyżurze w Starogardzie nie będzie lekarza?
- Rozwiązaniem jest przekierowywanie pacjentów do innych, ościennych NOCHów, jak to dzieje się w przypadku, kiedy oni wysyłają do nas. Nagminną sytuacją jest, że starogardzka placówka, przyjmuje pacjentów z Tczewa, Gniewu i okolic. Poza tym zapewniamy podstawową opiekę, jaka jest opieka pielęgniarek - informuje Sylwia Neubauer-Borzyszkowska.
W tygodniu średnia liczba pacjentów na dyżurze to 15 osób, w weekendy i święta średnia oscyluje w granicach 65 osób, które zgłaszają się na dyżur.
Wykaz najbliższych punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w rejonie powiatu starogardzkiego jest m.in. Tczew, Gdańsk, Kościerzyna: nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia:
- gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu
- zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
- zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja), niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Odżywka ochładzająca kolor włosów 200ml
W Centrum Medycznym w Łańcucie wszczepiono pierwszy rozrusznik serca