Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Morzeszczynie ma nie tylko wyśmienitą literaturę! ZDJĘCIA

Marieta Domachowska
archiwum Biblioteka Morzeszczyn
Biblioteki to dzisiaj nie tylko miejsca, w których możemy wypożyczyć książki. To przede wszystkim prężnie działające ośrodki, które na różne sposoby promują kulturę, także lokalną. Świetnym przykładem jest Biblioteka Morzeszczyn.

Biblioteka, oczywiście, skupia się na promowaniu kultury za pomocą książki, jednak stara się też wyjść poza ten stereotyp. - Tutaj nie ma ciszy, jak w czytelniach naukowych bibliotek akademickich – mówi dyrektor Damian Domański.- Ponieważ ofertę kierują przede wszystkim do najmłodszych, dzieci i młodzież z gminy mogą brać udział w najróżniejszy warsztatach. Organizowane są gry terenowe, rajdy rowerowe „Odjazdowy bibliotekarz”, festiwale, pikniki.

Oprócz tego przy bibliotece działa młodzieżowa grupa „biblioTEAM”, która pomaga w organizowaniu wydarzeń kulturalnych, a także Lokalny Klub Kodowania, w którym fani nowych technologii uczą się programowania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych, tabletów i drukarek 3D.

TRUDNE CZASY DLA KSIĄŻEK

Promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie należy dzisiaj do łatwych zadań. Książka niejako została wyparta przez smartfony. Mimo to zespół animatorów i bibliotekarzy pracujących w morzeszczyskiej bibliotece przyznaje, że udaje im się zachęcić dzieci do lektury. Między innymi dzięki programowi „Z książką na start”. Polega on na tym, że czytelnicy do 6 roku życia za każdą przeczytaną książkę otrzymują stempelek w Paszporcie Małego Czytelnika. Po zebraniu dziesięciu, dostają nagrodę.

Młodzież natomiast wypożycza książki w trakcie zajęć i warsztatów organizowanych przez biblio-tekę. I nie są to tylko lektury szkolne. Mają ku temu okazję między innymi podczas „biblioCAMPU”, czyli półkolonii dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi mogą odwiedzić wraz z opiekunami „Akademię malucha” – cotygodniowe zajęcia polegające na wspólnej zabawie, nauce oraz słuchaniu bajek. W planach jest także utworzenie klubów dyskusyjnych – dla dorosłych i dla młodzieży.

PAMIĘTAMY O PRZESZŁOŚCI…

We współpracy z lokalnymi twórczyniami organizowane są warsztaty haftu oraz wzornictwa regionalnego, dzięki czemu wzmacnia się wśród ludzi tożsamość związaną z „małą ojczyzną”. Kultywuję się także pamięć o Marii Wespie – artystce, która zajmowała się rekonstrukcją haftu kociewskiego (jej wzory do dziś nazywane są „szkołą morzeszczyńską) oraz jej mężu Janie – twórcy gawęd w gwarze kociewskiej.

- Nasza biblioteka patrzy nie tylko w przyszłość, ale i z szacunkiem spogląda w przeszłość, stara si przy tym samym promowa lokalne dziedzictwo. Toteż na frontonie biblioteki znajduje się mural z podobizną Wespowej, a we wnętrzu książnicy można znaleźć wiele elementów udekorowanych haftem z Kociewia” – mówi Damian Domański.

Jeśli chodzi o Jana Wespę – jego pamięć honoruje gigantyczne biurko nieopodal biblioteki, które na co dzień pełni funkcję przystanku autobusowego.

… I PATRZYMY W PRZYSZŁOŚĆ

Biblioteka stara się dostosowywać do dzisiejszych realiów. „Działaj (eko)logicznie” to projekt zrealizowany dzięki środkom z programu „Działaj lokalnie”, odbywający się w filii w Majewie. Mieszkanki i mieszkańcy w ramach projektu mogą wziąć udział w warsztatach szycia toreb, worków na żywność i tworzenia biżuterii z wykorzystaniem plastikowych butelek oraz odwiedzić strefę relaksu w cieniu XIX-wiecznego parku.

Ponadto, pracownicy biblioteki dostosowali się do nowej, pandemicznej sytuacji. Wiele inicjatyw musiało zostać przeniesionych do Internetu. To jednak nie powstrzymało biblioteki od dzielenia się miłością do książek.

- W czasie, gdy wszystkie biblioteki w kraju na kilka miesięcy zostały zamknie, nasza instytucja zaproponowała wraz z lokalnym Stowarzyszeniem DRABKA i grup wolontariuszy biblioTEAM, usług dostarczania materiałów bibliotecznych, czyli książek, prasy, filmów i audiobooków, do do-mów osób starszych i bojących się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 przez biblioKURIERów. Kupilimy specjalne pojemniki do przewożenia zamówionych publikacji, a wszystko odbywało si w sposób bezpieczny i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Oferta bardzo spodobała si mieszkankom i mieszkańcom gminy, i jest realizowana do dziś.

Jak przyznaje Damian Domański, marzy mu się, aby sołtyski i sołtysi, wsparci przez rady sołeckie, pełnili rol lokalnych animatorów życia kulturalnego w swoich wsiach. Wszystko dlatego, że obecnie mieszkańcy gminy Morzeszczyn są raczej biernymi uczestnikami kultury, bo chociaż chętnie uczestniczą w wydarzeniach i spotkaniach, rzadko włączają się w ich organizację, A do tego właśnie powinni być gorąco zachęcani.

-O trosce o kulturę świadczą nowe i wyremontowane świetlice wiejskie, a także jedna z naszych filii bibliotecznych w Majewie, które powinny stanowi centra życia społecznego. Nie zawsze jednak tak jest – przyznaje dyrektor biblioteki w Morzeszczynie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto