Baseny na Piekiełkach otwarte

Materiał informacyjny PRZEDSIĘBIORSTWO Wodociągów i Kanalizacji "Star-Wik" Spółka z o.o.

Dziesięć, dziewięć, .... trzy, dwa, jeden - odliczał prezydent miasta Janusz Stankowiak do pierwszego skoku do wody czterech ratowników, który oficjalnie otworzył kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny na Piekiełkach. Od 15 lipca w Starogardzie Gdańskim można kąpać się w trzech odkrytych basenach o różnej wielkości i głębokości. Jest wodny plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki plażowej i wybieg dla psów. Jest też pierwszy na Pomorzu profesjonalny parking dla kamperów. Kompleks powstał w niespełna 5 miesięcy. Kosztował ponad 7 mln zł.

Pierwszy, symboliczny skok do wody, który 15 lipca br. otworzył letnie baseny w Starogardzie Gdańskim, wykonało czterech ratowników. Na co dzień będą dbali o bezpieczeństwo kapiących się. Sygnał do skoku dał im prezydent miasta Janusz Stankowiak. Witając pierwszych użytkowników kompleksu, podkreślił, że to dopiero początek realizacji procesu zagospodarowania Piekiełek.

Od dzisiaj możecie kąpać się w trzech basenach odkrytych o różnej wielkości i głębokości w zależności od potrzeb. Dzieci mają do dyspozycji wodny plac zabaw i dwie zjeżdżalnie. Jest miejsce do plażowania, gry w siatkówkę i zabaw z pupilami na wybiegu. Z myślą o turystach przygotowaliśmy profesjonalnie wyposażony parking dla kamperów. To kolejna wspaniale urządzona przestrzeń w niezwykle urokliwym zakątku miasta – na Piekiełkach przeznaczona do wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin – powiedział prezydent Janusz Stankowiak - W przyszłym roku tuż za płotem powstanie naturalny labirynt z żywopłotu. Wybudujemy też wielki naturalny plac zabaw dla dzieci z drewnianymi wiatami, pomostami i wieżyczkami. Wszystko po to, abyście drodzy mieszkańcy mogli w tym miejscu wypoczywać, relaksować się i atrakcyjnie spędzać czas - dodał prezydent.

W otwarciu basenów uczestniczyło wielu gości m.in. poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Byli też wykonawcy, projektanci, lokalni samorządowcy, radni, a nawet pojawił się jeden z najlepszych youtuberów caravaningu na świecie - Alan Heath z Anglii. Wielu gości miało okazję wypowiedzieć się na żywo w relacji, którą poprowadziła Monika Kiełpin z Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Grzegorz Kochański z Radia Starogard.

To pierwsze takie miejsce na Pomorzu i chyba piąte w Polsce, gdzie miłośnicy caravaningu mogą się zatrzymać i skorzystać z pełnego serwisu, czyli mogą wymienić tzw. szarą wodę i wyrzucić kasetę z toalety oraz podładować akumulatory. Taki serwis bardzo zachęca do korzystania z tego typu miejsc. Jestem przekonany, że ten kompleks na Piekiełkach przyciągnie turystów z całej Europy – powiedział Sebastian Klauz – naczelny redaktor magazynu Polski Caravaning.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński zaznaczył, że jeśli chodzi o rządowe wsparcie to Starogard może liczyć na pomoc przy realizacji kolejnego etapu tej fantastycznej inwestycji. Pogratulował władzom miasta pomysłu i jego realizacji, a mieszkańcom - obiektu, z dobrodziejstwa którego mogą od dzisiaj korzystać codziennie.

Takie inwestycje przynoszą satysfakcję, również nam jako samorządowi wojewódzkiemu, bo udzielając dofinansowania Miastu, mamy swój „wkład” w realizację tego zadania – powiedział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Podkreślił, że cieszy go, że mieszkańcy już w tym roku mogą korzystać z tych basenów, zwłaszcza że są wakacje, a rok był trudny ze względu na obostrzenia związane z pandemią.

Prezydent podziękował posłowi i wojewodzie za wsparcie inwestycji, za docenienie projektu i udzielenie Miastu dofinansowania. Wcześniej baseny poświęcił ksiądz dziekan Józef Pick.

Otwarciu towarzyszyło wiele atrakcji. Była muzyka, konkursy, pokaz letnich drinków, tańce, i gimnastyka. Jednak to woda w basenach sprawiła najwięcej przyjemności w ten upalny dzień.

- Czekałem na te baseny. Upały w mieście są bardzo dokuczliwe, a tutaj naprawdę można się ochłodzić. Woda jest przyjemna, ciepła, relaksującą. Koszt biletu niewielki zwłaszcza, że można się kąpać cały dzień. Obiekt robi wrażenie, a zwłaszcza wybieg dla psów – fantastyczny i na pewno będę tu przychodził – powiedział Błażej mieszkaniec Starogardu Gdańskiego.

Baseny wybudowała firma ROKA Budownictwo ze Starogardu Gdańskiego. Zaprojektowała je spółka Agraria działająca pod marką Agrapool Consulting. Koszt ich budowy wyniósł ok. 7,3 mln zł. Miasto z własnego budżetu sfinansowało ok. 73% kosztów, bowiem projekt docenił rząd, udzielając inwestycji dofinansowania w kwocie 2 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Baseny są czynne od poniedziałku do niedzieli od godz. 10:00 do 18:00. Wstęp na baseny jest odpłatny zgodnie z cennikiem, który dostępny jest na stronie zarządcy obiektem osir.com.pl


Kanalizacja rozwija swoją sieć

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR -WiK konsekwentnie porządkuje gospodarkę ściekową w mieście. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na ulicy Kopicza to kolejna inwestycja, która zdecydowanie poprawi komfort życia mieszkańców w Starogardzie Gdańskim.

Likwidacja zbiorników bezodpływowych na terenie miasta to jedno z ważnych zadań Gminy. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK rozbudowując siec kanalizacyjną, porządkuje gospodarkę ściekową w mieści. Eliminuje uciążliwości dla mieszkańców i środowiska, zapewniając możliwość odprowadzania ścieków bytowych do miejskiej oczyszczalni ścieków. Tym samym zdecydowanie poprawia komfort życia lokalnej społeczności.

Obecnie Star –Wik buduje ponad 300 metrów sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Kopicza.

- Myślę, że już od września ścieki bytowe z tutejszych domostw trafią do miejskiej oczyszczalni ścieków. Dzięki temu uwolnimy mieszkańców z obowiązku opróżniania szamb bezodpływowych – powiedział Tomasz Malinowski zastępca dyrektora ds technicznych.

Planowany koszt inwestycji to ok. 200 tys. zł.

Dodaj ogłoszenie