Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

83. rocznica zbrodni w Lesie Szpęgawskim ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Delegacje, poczty sztandarowe, mieszkańcy z całego Kociewia uczcili 83. rocznicę rocznicę zbrodni hitlerowskiej, która miała miejsce w Lesie Szpęgawskim.

Co roku o tej porze parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele różnych środowisk oraz mieszkańcy z całego Kociewia spotykają się, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem pomordowanych oraz wziąć udział w uroczystej mszy świętej. Wszystko po to, aby oddać hołd poległym.

W Lesie Szpęgawskim pochowano około 7000 osób, z czego jedynie ponad 2400 znanych jest z imienia i nazwiska. To miejsce kaźni określa się mianem Katynia Pomorza. Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim określany jest jako „Pomorski Katyń”. Jest to trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa (14 tys. ofiar) i Mniszku pod Świeciem (13 tys.), miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa. W każdej z 32 mogił śmierć mogło ponieść od 250 do 450 osób.

"…Między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano w Lesie Szpęgawskim od 5000 do 7000 osób. Byli to przedstawiciele polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjenci szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. W Lesie Szpęgawskim ginęli również Żydzi oraz Niemcy – przeciwnicy nazizmu. Głównymi sprawcami zbrodni w Lesie Szpęgawskim byli bez wątpienia członkowie starogardzkiego Selbstschutzu, na którego czele stał 31-letni Paul Drews – SS-Unterscharführer, a z zawodu ślusarz-elektromonter."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto