Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej w II LO im. Żeromskiego powstał rok temu. Uroczyste spotkanie i żywa lekcja historii

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Spotkanie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w II LO im. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej odbyło się w pierwszą rocznicę jego powstania

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spotkanie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w II LO im. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej odbyło się w pierwszą rocznicę jego powstania Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej odbyło się uroczyste spotkanie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Wydarzenie było okazją do przypomnienia losów Polskiego Państwa Podziemnego w 82. rocznicę utworzenia AK, a także żywą lekcją historii dla zaproszonych uczniów szkół podstawowych.

Spotkanie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w II LO im. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej odbyło się w pierwszą rocznicę jego powstania. W lutym 2023 roku, podczas inauguracji klubu zgromadzonych zostało w szkole wiele dokumentów, pamiątek a nawet elementów militarnych, związanych z walką o niepodległość naszej ojczyzny.

- Cieszę się, że tak wielu gości przyjęło zaproszenie na naszą uroczystość, upamiętniającą rocznicę powstania Armii Krajowej, którą noszę w sercu. Jestem członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przez 25 lat uczenia młodzieży przekazuję jej współczesny patriotyzm. Dzisiaj nie musimy walczyć z bronią w ręku, możemy właśnie w ten sposób oddawać swoje umiłowanie do ojczyzny przez organizację takich właśnie uroczystości, wspieranie żołnierzy AK organizacją szlachetnych paczek, uczestnictwo w biegach historycznych – mówiła Elżbieta Rudzka, dyrektor II LO im. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

- Dzisiejsza uroczystość jest przede wszystkim dla ludzi młodych. Macie szansę spotkać się ze świadkami historii, którzy mogą swoimi doświadczeniami zaświadczyć o tym, co działo się w czasie wojny, jak wyglądała walka o niepodległość – dodała.

Młodzież miała więc okazję spotkać się z Ewą Bojanowską-Burak - prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Janem Musiałem - prezesem Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stanisławem Lisem - prezesem Oddziału Sosnowiec Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Czwartkowe spotkanie było też okazją do wysłuchania wykładu na temat Armii Krajowej i walki Polaków o wolną ojczyznę. Wygłosił go dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Akademię, przypominającą czasy Polskiego Państwa Podziemnego oraz działania dywersyjne w okupowanym kraju, przygotowała utalentowana młodzież szkolna pod kierunkiem Joanny Machowskiej.

Oprócz szkolnej społeczności w wydarzeniu wzięli udział uczniowie z dwóch zaprzyjaźnionych dąbrowskich szkół - Szkoły Podstawowej nr 20 i Szkoły Podstawowej nr 30 wraz ze swoimi opiekunami. Zjawili się także zaproszeni m.in. zagłębiowscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych, kuratorium oświaty, miejskich instytucji kultury, a także przyjaciele szkoły.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto