Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne w Starogardzie Gdańskim ZDJĘCIA

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Już od października studenci ze Starogardu Gdańskiego oraz okolicznych miejscowości, którzy rozpoczną proces kształcenia na kierunkach Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego w Powiślańskiej Szkole Wyższej będą mieli okazję kształcić się pod okiem wybitnej kadry praktyków, specjalistów w swoich dziedzinach pracujących w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. Będzie to możliwe dzięki nowym kierunkom współpracy oraz reakcji w/w jednostek na potrzeby kadrowe naszego regionu.

Studenci będą nabywać niezbędne kwalifikacje i kompetencje w murach szpitala, w dostosowanych do tego celu salach ćwiczeń czyli w środowisku fizycznego i emocjonalnego realizmu, pozwalającego doświadczać działań w warunkach naturalnych. To gwarantuje z kolei zdobywanie nie tylko wiedzy teoretycznej ale też i nabycie umiejętności psychomotorycznych niezbędnych do pracy z pacjentem. Służy rozwijaniu kreatywności, krytycznego myślenia, decyzyjności, komunikacji i wdraża studenta do pracy zespołowej.

- Dla nas wszystkich jest to ważny dzień - mówi prorektor ds. rozwoju i współpracy Powiślańskiej Szkoły Wyższej dr Katarzyna Strzała-Osuch, prof. PSW. – Jakość kształcenia naszych studentów oraz ich umiejętności praktyczne są dla nas sprawą priorytetową, dokładamy wszelkich starań by ten cel realizować a naszym studentom zapewniać jak najlepsze warunki do rozwoju i nabywania kompetencji. Dlatego Uczelnia aktywnie współpracuje min. ze Szpitalem Copernicus w Gdańsku, Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie a teraz również z Kociewskim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim. Od lat również szukamy rozwiązań by „odczarować” zawód pielęgniarki wśród młodego pokolenia, które szuka swojej drogi na życie. I nie tylko dlatego, że to zajęcie piękne i potrzebne nam wszystkim, ale przede wszystkim dlatego, że statystyki biją na alarm. W każdym niemal szpitalu czy placówce medycznej w pomorskim brakuje wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej. Oczywiście problem dotyczy całej Polski, ale rzeczywiście na Pomorzu sytuacja jest tragiczna.

Jeśli chodzi o liczbę dostępnej kadry pielęgniarskiej województwo pomorskie zajmuje przedostatnie miejsce w Polsce, mamy zaledwie 38,6 pielęgniarek na 10.000 mieszkańców. W rankingu tym wyprzedza nas jedynie Wielkopolska gdzie na 10.000 mieszkańców przypadają około 34 pielęgniarki. Wskaźnik liczby pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców jest jednym z najniższych w Europie i wynosi 5,2 podczas gdy średnia unijna to 9,4.

Jak podają dane Izby Pielęgniarek i Położnych, w kraju występują poważne braki personelu pielęgniarskiego. W tej chwili blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje w zawodzie pomimo, że przekroczyło już wiek emerytalny. Aktualnie średni wiek pielęgniarki to 53 , a położnej 51 lat. Przewiduje się, że w 2030 roku średnia wieku będzie wynosić 60 lat.

- Nasza uczelnia kształcąc personel medyczny, w tym pielęgniarki i ratowników medycznych wychodzi naprzeciw potrzebom naszego społeczeństwa. Wszyscy przecież wiemy, że jeśli problem deficytu kadry medycznej nie zostanie rozwiązany, to w bliskiej przyszłości ucierpimy na tym wszyscy.

Powiślańska Szkoła Wyższa to jedna z najstarszych uczelni w województwie pomorskim. Swoją działalność rozpoczęła w 1999 roku, jest organizacją non –profit, a jej założycielem jest Towarzystwo Edukacji Ekonomicznej i Ekologicznej w Kwidzynie.

Uczelnia działa w 4 lokalizacjach: w Kwidzynie, Toruniu, Gdańsku Kościerzynie a od 24 sierpnia również w zakresie kształcenia praktycznego w Starogardzie Gdańskim.

Sukcesywnie poszerza też swoją działalność w przestrzeni dydaktyczno -badawczej. Obecnie PSW posiada dwa wydziały: Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Wydział Nauk Ekonomiczno- Społecznych, na których umożliwia naukę na studiach I i II stopnia na kierunkach takich jak: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, ekonomia, położnictwo, dietetyka, kosmetologia w języku polskim i angielskim. Uczelnia w swej ofercie posiada też szereg studiów podyplomowych, w tym również MBA a studenci mogą studiować w oparciu o program Double Diploma.

Od początku swojej działalności PSW otrzymała liczne nagrody, wyróżnienia oraz nominacje w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i lokalnych. Do najważniejszych sukcesów Uczelni zaliczyć można na pewno nagrody: Symbol 2021r. w zakresie jakości kształcenia (Rzeczpospolita / Dziennik Gazety Prawnej); Najwyższa Jakość Quality International 2021 (XV edycja) w zakresie jakości kształcenia; nominacje: Ambasador Innowacyjności 2021 za wkład w rozwój innowacji w Polsce, pionierskie projekty, nowe idee i niezwykłe rozwiązania (Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki Polska Nagroda Innowacyjności 2021 (Polska Agencja Przedsiębiorczości); Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii Inteligentny rozwój edukacji (Centrum Inteligentnego Rozwoju).

W 2022 r. Powiślańska Szkoła Wyższa otrzymała tytuł: UCZELNIA WYŻSZA 2022 ROKU, a w r 2021 i 2022 w rankingu Perspektyw zdobyła I miejsce w kategorii uczelnie niepubliczne w woj. pomorskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto