Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta potrącona przez samochód ciężarowy. Do wypadku doszło w Starogardzie

Kinga Furtak
Kinga Furtak
OSP Starogard Gdański
Dwie kobiety przechodziły przez przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Zblewskiej – Żwirki i Wigury. Jedną z nich potrącił kierowa TIRa. Poszkodowana kobieta trafiła do szpitala.

Jak nieoficjalnie udało nam się ustalić - jedna z kobiet prowadziła wózek z dzieckiem. Udało jej się odskoczyć. Niestety kierowca uderzył w drugą pieszą. Kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

- Do zdarzenia doszło 12 marca, około godz. 9.00 na skrzyżowaniu ulicy Zblewskiej z ulicą Żwirki i Wigury w Starogardzie Gdańskim. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, kierujący samochodem ciężarowy marki MAN, podczas manewru skręcania w prawo, w ulicę Żwirki i Wigury nie udostępnił pierwszeństwa pieszym - mówi asp.

Policjanci wyjaśniają szczegóły zdarzenia. Na miejscu pracował m.in. technik kryminalistyki. 38 – letniemu kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

Pieszy – obowiązki i prawa

Pieszy jest to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, osobę w wieku do 10lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

Niestety statystyka wypadków drogowych z udziałem pieszych pokazuje, że jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego ponoszą oni największe konsekwencje zdarzeń.

Poruszanie się pieszych

Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, a na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, musi ustąpić miejsca rowerowi.

Wyjątek: w strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Co do zasady dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wieku co najmniej 10lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania, gdzie dzieci w tym wieku mogą poruszać się samodzielnie.

Kolejny ważny obowiązek dotyczy elementów odblaskowych. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Warto wiedzieć, że kierowca w nocy jest w stanie zauważyć pieszego idącego wzdłuż drogi dopiero z odległości 20-30 m. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z odległości 150 m, a nawet większej.

Przechodzenie przez jezdnię i torowisko

Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych lub znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Takie przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że pieszy nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Z uwzględnieniem powyższego akapitu, jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, jest on zobowiązany z niego korzystać.

Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

W przypadku, gdy przejście dla pieszych jest wyznaczone na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni jest traktowane jako odrębne. Zasadę tę stosuje się też odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni (np. tzw. azyli dla pieszych).

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto