Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy Kociewiakami. Wspólnie świętowaliśmy w Galerii Neptun!

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Najlepiej świętować głośno i radośnie. Tak też było w Galerii Neptun podczas obchodów Światowego Dnia Kociewia. Organizatorem świętowania był zarząd powiatu starogardzkiego.

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia, ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o regionie w formie „Gociewie”, która miała miejsce po raz pierwszy 10 lutego w 1807 roku.
Zapis nazwy regionu w formie „Gociewie” znalazł się w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego.
Na pamiątkę tego wydarzenia, w 2007 roku, Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE oraz Stowarzyszenie Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego wyszły z inicjatywą ustanowienia Światowego Dnia Kociewia.

Były słodkie fefernuski, czyli niewielkie ciasteczka, pachnące korzennymi przyprawami i oblane lukrem. Te słodkości gościły na kociewskich stołach głównie w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale można było ich spróbować w czasie świętowania w starogardzkiej Galerii Neptun. To tylko jedna z przyjemnych atrakcji, którą przygotował zarząd powiatu starogardzkiego. Oprócz słodkiego poczęstunku nie zabrakło muzycznych niespodzianek. Przed publicznością wystąpił Zespół regionalny „Fefęrnuski”, Kapela Kociewska z Zespołem Pieśni i Tańca „Kociewie Retro”. Można było wysłuchać także recitalu tria Jacka Sadowskiego.

Publiczność chętnie zaangażowała się w niespodziankę plastyczną. Tu wspólnym zapałem tworzono chatę kociewską. Wyszła, jak malowana!

Kociewiacy są szczególnie dumni ze swojego regionu

- Kociewie jest po prostu piękne! Tu żyją wspaniali ludzie. Mamy piękną przyrodę, wspaniałe potrawy. To nasza łagodna kraina – podkreśla Zofia Ebertowska z Osiecznej, członkini Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia.

- Kocham Kociewie szczególnie za Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia, czyli za kobiety, które są motorem większości działań na obszarach wiejskich – podkreśla Alina Jeleń, prezeska stowarzyszenia – Mamy wspaniałe dziedzictwo, które warto promować!

- Kociewie płynie w moich żyłach. Urodziłam się w Starogardzie Gdańskim, tu mam swoją rodzinę. W życiu zawodowym mam okazję współpracować z wyjątkowymi ludźmi. Cenię kontakt z każdą napotkaną osobą. Dlatego od 20 – lat chodzę do pracy pieszo. W czasie tej drogi spotykam ludzi, którzy się witają, uśmiechają, rozmawiają, dzielą się swoimi problemami – mówi Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, wicestarosta powiatu starogardzkiego. - Nasz region jest piękny. Jeziora, rzeki, lasy, to wszystko przyciąga turystów, którzy, jak raz tu przyjadą, to chętnie wracają. Moim ulubionym miejscem jest Kazub w gminie Kaliska. Trudno wymienić jedno ulubione miejsce, ale z tą miejscowością mam związane miłe wspomnienia. Mamy też swoją kulturę, gwarę kociewską. Każdy z nas używa „jo”. Jak jesteśmy w innych częściach Polski to zapewne nie raz byliśmy pytani, co oznacza.

Zarząd powiatu starogardzkiego zorganizował obchody Światowego Dnia Kociewia po raz trzeci. Od wielu lat, Kociewie swoją obecność zaznacza podczas Święta Kociewia, które jest obchodzone podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto