MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu trafi na listę dziedzictwa kultury niematerialnej? Jest taka propozycja

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Festiwal w Opolu, istniejący i promujący polską piosenkę od 1963 roku, stał się już zjawiskiem kulturowym.
Festiwal w Opolu, istniejący i promujący polską piosenkę od 1963 roku, stał się już zjawiskiem kulturowym. Archiwum NTO/Zdjęcie ilustracyjne
Muzeum Polskiej Piosenki wystąpiło do prezydenta Opola z wnioskiem, aby miejskie władze oficjalnie podjęły starania o wpisanie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu na listę krajowego, a następnie światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Poinformował o tym posłów z parlamentarnego zespołu ds. promocji polskiej muzyki rozrywkowej Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- Ponad 60 lat tradycji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu może być argumentem, aby znalazł się on na obu tych listach - uzasadnia Jarosław Wasik.

Posłowie poproszą o wsparcie dla muzeum

Władze Opola zapowiedziały, że za kilka dni odniosą się do tej inicjatywy. Festiwal i Muzeum Polskiej Piosenki usłyszały jednak dużo ciepłych słów uznania ze strony parlamentarzystów. Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka oraz posłowie z zespołu promocji polskiej muzyki rozrywkowej zapowiedzieli starania, aby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w stały sposób wsparło finansowo działalność muzeum w Opolu, bo jest ono obecnie finansowane wyłączne z budżetu miasta.

- To wsparcie bardzo by się nam przydało - skomentował propozycji dyrektor Jarosław Wasik.

MPP potrzebuje finansowego zastrzyku choćby na zmianę i rebranding ekspozycji, wprowadzenie nowego systemu odsłuchu nagrań, na publikacje o historii polskiej piosenki i jej twórcach.

Nie tylko folklor

UNESCO jako agenda ONZ ds. współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, prowadzi Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ma charakter informacyjny, nie przynosi bezpośrednich korzyści, ale świadczy o prestiżu i doskonale pomaga promować wydarzenie lub zjawisko kulturalne.

Do tej pory Międzynarodowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury zdecydował się wpisać tylko kilka pozycji z Polski, min. krakowskie szopkarstwo, bartnictwo, sokolnictwo czy poloneza. W 2021 roku wpisano na listę tradycję układania kwietnych dywanów w miejscowościach Zalesie Śląskie (gm. Leśnica) oraz Klucz, Olszowa i Zimna Wódka (gm. Ujazd).

Warunkiem światowego uznania jest jednak wcześniejsze wpisanie na krajową listę, prowadzoną przez Ministerstwo Kultury. Na krajowej liście znalazło się dotychczas ponad 80 pozycji, głównie tradycji i zwyczajów ludowych.

Z Opolszczyzny są to min.:

  • kroszonkarstwo,
  • malowanie wzoru opolskiego,
  • zwyczaj wodzenia niedźwiedzia,
  • babski comber.
od 12 lat
Wideo

Urszula i Krzysztof Cugowski. Koncert Fajansowe sny 2024 we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto