Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty placówki Straży Granicznej w Kuźnicy przyciągnął tłumy. Bawiły się całe rodziny

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
W niedzielę w Kuźnicy odbyły się uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Uroczystości patriotyczne były połączone z dniem otwartym placówki Straży Granicznej w Kuźnicy, gdzie w ramach zorganizowanego pikniku na przejściu granicznym bawiły się całe rodziny. Zobaczcie, jak można było tam spędzić czas.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy z udziałem pocztów sztandarowych służb mundurowych. Po eucharystii uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie pod grobem 21. Dywizji Górskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze. Hołd polskim bohaterom walczącym o niepodległą Polskę oddała również Wiesława Burnos.

– Urodziłam się niedaleko stąd,we wsi Łowczyki i z tej wsi mój dziadek poszedł na wojnę i walczył w Bitwie Niemeńskiej. Dzisiaj chciałabym uczcić pamięć o tych, którzy walczyli, którzy polegli, i o matkach, które czekały na swoich synów – mówiła.

Bitwa Niemeńska, obok m.in. wyprawy kijowskiej, Bitwy Warszawskiej czy bitwy pod Komarowem, jest jednym z najważniejszych epizodów militarnych w wojnie polsko-bolszewickiej.

– Od 20 do 24 września w okolicy Kuźnicy doszło do starć z udziałem 1. Brygady 2. Pułku Strzelców Podhalańskich 21. Dywizji Górskiej. To właśnie w tych dniach rozpoczęła się nocna ofensywa - tzw. Bitwa Niemeńska, której nazwę zaczerpnięto od rzeki Niemen przepływającej przez miasto Grodno, oddalone od Kuźnicy o 20 km. Heroiczna postawa podhalańczyków pod dowództwem płk. Gustawa Truskolaskiego przyczyniła się do ostatecznej klęski bolszewików – powiedział Paweł Mikłasz, wójt gminy Kuźnica.

Po oficjalnych uroczystościach odbył się koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz festyn rodzinny na terenie placówki SG w Kuźnicy. Tam odbył się także pokaz pojazdów i sprzętu służbowego. Swoje umiejętności zaprezentował pies służbowy straży granicznej. Były także stoiska promocyjne instytucji i służb mundurowych. Dla dzieci przygotowano gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Były także dmuchańce i malowanie twarzy oraz wata cukrowa. Uczestnicy mogli skosztować darmowej grochówki i bigosu.

Festyn był też okazją do zwiedzenia przejścia granicznego oraz pomieszczeń służbowych SG i Służby Celnej.

W uroczystościach wzięli udział także: Dariusz Piontkowski - wiceminister edukacji i nauki, poseł Jarosław Zieliński, poseł Mieczysław Baszko oraz Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem marszałka Artura Kosickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto