Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Kogo wybieramy i w jaki sposób?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wybory samorządowe 2018 już 21 października
Wybory samorządowe 2018 już 21 października
Wybory samorządowe 2018. W nadchodzącą niedzielę, 21 października, to nasze głosy zdecydują o nowych składach rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Musimy też wybrać wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Z kolei starostów i marszałków województw wybiorą już wybrani przez nas radni. Kogo wybieramy w nadchodzących wyborach? Sprawdź, na kogo będziemy głosować w wyborach samorządowych 2018.

Wybory samorządowe 2018. Na kogo głosujemy?

W niedzielę, 21.10.2018 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce. Kogo będziemy wybierać? Na kogo będziemy głosować? Podczas wyborów samorządowych 2018 wybierzemy prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych.

W Krakowie wybory samorządowe obejmują trzy odrębne głosowania. Wskazujemy naszego kandydata na prezydenta miasta, na kolejnej karcie głosujemy na radnych miasta, oddajemy też głos na kandydatów do sejmiku wojewódzkiego.

Przypomnijmy: jeśli prezydent miasta nie zostanie wybrany 21 października (a wymaga to uzyskania przez kandydata więcej niż połowy ważnie oddanych głosów), 4 listopada odbędzie się ponowne głosowanie (druga tura). Wtedy mieszkańcy dokonają wyboru spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu uzyskali największą liczbę ważnie oddanych głosów.

Co istotne, zmienia się kadencja samorządów. Od wyborów 2018 roku trwać będzie pięć, nie cztery lata. Następne wybory lokalne odbędą się w 2023 roku. Równocześnie został wprowadzony limit dwukadencyjności dla prezydentów. Obowiązuje on od tego roku, więc samorządowcy zajmujący swe stanowiska nawet od kilkunastu lat, nie są wyłączeni z walki o reelekcję.

Wybory samorządowe 2018. Kogo wybieramy dla regionu. Na kogo będziemy głosować

Najważniejszy w regionie organ samorządowy, jaki będziemy wybierać, to sejmik. Sejmik będzie potem decydować o tym, kto będzie zarządzał województwem. W tym celu wybierze marszałka i zarząd województwa.

Warto wiedzieć, że sejmik wojewódzki może zostać odwołany przez wyborców - dzieje się to na drodze referendum wojewódzkiego.

Jeśli wyborcy nie podobają się zadania lub działalność danego sejmiku wojewódzkiego, może złożyć skargę, której rozpatrzeniem zajmuje się wojewoda. Zamiast jednak narzekać na działalność sejmiku i składać na niego skargi, lepiej jest podejść odpowiedzialnie do swojego obywatelskiego obowiązku i swoim głosem wpłynąć na to, kto w sejmiku wojewódzkim zasiądzie.

Wybory samorządowe 2018: sejmik wojewódzki

Sejmik wojewódzki jest odpowiedzialny za politykę regionalną, a jego głównym celem powinno być rozwijanie podlegającego mu regionu. Jako organ o takim znaczeniu ma on wyznaczone kompetencje i zadania, które przypisane są wyłącznie jemu.

Są to m.in.:

  • uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego
  • uchwalanie budżetu województwa
  • uchwalanie przepisów, które dotyczą lokalnych opłat i podatków (granice określają dane ustawy)
  • stanowienie aktów prawa miejscowego.

To również w sejmiku podejmowane są decyzje o tym, na jakich zasadach będą udzielane z budżetu województwa dotacje przedmiotowe i podmiotowe. Wszelkie uchwały w sprawach majątkowych województwa także podejmowane są w sejmiku wojewódzkim. Sejmik decyduje też w kwestii tworzenia związków, fundacji czy stowarzyszeń, może je również rozwiązywać. Wieloletnie programy wojewódzkie, a także strategia rozwoju województwa - to kolejne kwestie, za które odpowiedzialny jest sejmik wojewódzki. Sejmiki wprowadzają zakazy palenia węglem, montowania pieców na węgiel itd. Województwo odpowiada też za drogi o statusie wojewódzkim, buduje obwodnice miast czy mosty. W kilku województwach samorządy wojewódzkie utworzyły spółki kolejowe, które organizują komunikacje kolejową na swoim terenie.

To między innymi o takich sprawach decydować będą radni, których wskażemy swoimi głosami 21 października.

Wybory samorządowe 2018. Kogo wybieramy? Prezydent, wójt, burmistrz

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie są lokalną władzą wykonawczą. Prezydent (wójt, burmistrz) mianuje swoich zastępców i wyznacza im zadania. To on kieruje podległym mu urzędem. Wykonuje uchwały rady gminy (miasta), wykonuje budżet uchwalony przez radę. Przygotowuje projekty uchwał. Mianuje szefów instytucji podległych samorządowi gminy. Wójt, burmistrz czy prezydent działa jako zgromadzenie wspólników miejskich spółek. Zatem to od niego zależy, kto będzie zarządzał miejskimi wodociągami czy firmą komunikacyjną albo oczyszczania miasta. Prezydent (wójt i burmistrz) może wydawać decyzje administracyjne w określonych sprawach - np. koncesje na sprzedaż alkoholu, pozwolenia na budowę. Od takiej decyzji można się potem odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. WAŻNE

Kto może zostać prezydentem miasta

Zgodnie z obowiązującym prawem na urząd prezydenta, wójta czy burmistrza może kandydować każdy obywatel Polski, który ma prawo wybierania do rady gminy i najpóźniej w dniu wyborów ukończył 25 rok życia. Od 2002 roku jest wybierany w wyborach bezpośrednich. Wcześniej wyłaniała go rada gminy razem z całym zarządem.

Co może radny

Radny jest reprezentantem mieszkańców - swoich wyborców. Powinien stale się z nimi kontaktować, przyjmować ich opinie, uwagi i przekazywać je władzom, a także wykorzystywać w pełnieniu swojej funkcji. Choć nie jest związany instrukcjami wyborców. Ma prawo i obowiązek uczestniczyć w posiedzeniach rady, jej komisji, a także innych organów, do których zostanie desygnowany przez lokalny samorząd.

Radny może składać zapytania i interpelacje do władz gminy, a te muszą mu odpowiadać. Radni w radzie gminy mogą tworzyć kluby radnych. Podobnie jak w Sejmie posłowie tworzą kluby i koła poselskie.

Kto nie może być radnym

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem radny nie może łączyć swojej funkcji z mandatem posła lub senatora, funkcją wojewody czy wicewojewody.

Radni nie mogą też prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat. Nie mogą także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Jeśli doszłoby do takiej sytuacji, mandat radnego będzie musiał zostać wygaszony.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. KOMPETENCJE

Samorząd gminy

Gmina to wszyscy mieszkańcy danego terenu. Idąc na wybory, decydujemy, kto zasiądzie w radzie gminy i kto zostanie prezydentem, więc gospodarzem naszego miasta, a w mniejszych miejscowościach wójtem czy burmistrzem. Samorządy gminne mają określone przez prawo kompetencje. Gminy odpowiadają za transport publiczny i drogi lokalne. Zatem to rada i prezydent będą decydować np., ile zapłacimy za bilety. Gmina odpowiada również za służbę zdrowia, szkoły, opiekę społeczną. To gmina dba o miejskie ulice, place, mosty. Jej podlegają biblioteki i domy kultury. Rada uchwala także lokalne podatki, m.in. decyduje, ile będzie wynosić podatek od nieruchomości.

Kandydaci w wyborach samorządowych

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Kogo wybieramy i w jaki sposób? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto